Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

İbrahim İkiz: “Sanayicimiz desteklenmeli”

İklim değişikliği, Covid-19 salgını ve ardından gelen savaş şartları sebebiyle dünya ekonomilerinin zorlu sınavlardan geçtiğini görüyoruz. Özellikle Rusya – Ukrayna arasındaki savaş hem ülkemizde hem de dünyada sıkıntılara yol açtı.

da paylaşıldı

polimar boya İbrahim İkiz

 

sibel özdemir ile iş dünyası

Bu iki ülke özellikle KOBİ ölçeğindeki firmaların yoğun ihracat yaptığı ülkeler. Dolayısıyla istihdamı yoğun olan sektörleri bu savaş oldukça yordu. Tüm bu nedenlerden dolayı bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Konuya dair görüşlerini aldığımız Polimar Boya ortaklarından İbrahim İkiz, yaşanılan sıkıntıları ve çözüm önerilerini gazetemize anlattı.

polimar boya  

*Öncelikle firmanızın faaliyet alanlarından bahsedelim mi?

Polimar Boya Paz. San. Tic. Ltd. Şti. 30.05.2012 yılında Mehmet HÜR ve İbrahim İKİZ tarafından kuruldu. Kurulduğu günden itibaren Polisan Kansai Boyalarının Doğu Marmara Bölgesi dağıtıcı bayiliğini yapıyoruz. Yalova-Kocaeli-Sakarya-Düzce-Bolu İllerine ve ilçelerine Polisan Kansai firmasının İnşaat, Sanayi, Mobilya, Marin boyaları ve ticari ürün grubunun dağıtımını gerçekleştirmektedir. Toplam 18 personel ve 12 araçla bölgemize hizmet vermekteyiz. Dağıtım yaptığımız bayi sayısı ise 450 adettir.

polimar boya

İş dünyası son dönemde ne tür zorluklarla mücadele ediyor? Size göre bu sorunların bertaraf edilmesi için neler yapılmalı?

İş dünyasının sorunları bitmez. Bir yandan yüksek enflasyon bir yandan artan vergi yükü ile mücadele etmek kolay olmuyor. Maliyet artışları da buna eklendiğinde bir iş yerini ayakta tutmak hiç kolay değil. Enerji ve akaryakıtta ki maliyet artışları karşısında zor durumda kalan esnaf, tüccar ve sanayicilerimiz için en kısa sürede mutlaka bir çözüm yolu bulunmalı. Devlet büyüklerimizden bu üç kalemdeki artışları ciddi bir şekilde ele alıp çözüm bulunmasını talep ediyoruz. Aksi halde bu günlerde baş gösteren sıkıntılar önümüzdeki aylarda içinden daha da çıkılamaz bir hale gelebilir.

polimar boya

“SANAYİCİ ÖNÜNÜ GÖREMİYOR”

Son yıllarda sanayici önünü göremiyor. Maliyet hesaplamalarındaki hammadde haricindeki en büyük iki ana kalem elektrik ve doğalgaz. Maalesef yarın ne olacağını göremediği için geleceğe dönük planlamada büyük yanlışa düşüyor ve sanayicilerimizin bir kısmı sıkıntıya girdi. Artık piyasanın oturması lazım. Ne karar alınacaksa, alınsın artık. Dolar 40 lira mı olacak, olsun. Ama otursun artık ki biz de önümüzü görelim. Zira sanayici açısından çok daha kötü bir gelecek bizi bekliyor” Unutulmamalıdır ki, üretim maliyetlerini artıran her gelişme, enflasyon ve hayat pahalılığı demektir.”

polimar boya

“SANAYİCİMİZİN DESTEKLENMESİ GEREKTİĞİ UNUTULMAMALI”

Tüm yerel ve global ekonomik zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışan sanayicilerimizin yükü çok fazla artacağı gibi zamların enflasyona olan yansımaları da olumsuz olacaktır. An itibariyle sanayicilerimiz maliyet hesabı yapamamakta, müşterilerine sağlıklı fiyat verememektedir. Üreticilerimiz maalesef önünü göremez, dünya pazarlarında rekabet edemez ve de en vahimi zarar eder noktaya gelmiştir. Dünyadaki mevcut siyasi ve ekonomik gelişmeler de göz önüne alındığında; ülke olarak üretime, istihdama, yatırıma şiddetle ihtiyacımızın olduğu bugünlerde sanayicimizin her zamankinden daha fazla desteklenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

“ARA ELEMAN SIKINTISI ÇEKİYORUZ”

Diğer önemli sorun ise çalıştıracak eleman bulamamak. Birçok işsiz var, üniversite mezunu var ama burada ara eleman sıkıntısı çekiyoruz. Bu sıkıntı, birkaç yıl kadar devam eder. İşsizliğin üst düzeyde olduğu Türkiye’de sanayicilerin ara eleman, kalifiye personel bulamaması son derece düşündürücü. Mesleki eğitime önem verilmeli. Aileler özendirilmeli. Mesleki eğitim kamusal bir sorun olarak görülmeli ve her kesim çözümü için elini taşın altına koymalı. Sanayide çalışacak işçi, ara eleman, usta, ustabaşı, CNC operatörü, kaynakçı bulmakta büyük zorluklar çekiyoruz. Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, endüstri meslek liseleri ile, Milli Eğitim Müdürlükleri ve İŞKUR ile bu soruna çözüm sağlayabilmek için ortak projeler üretmeli.

polimar boya

“MESLEKİ EĞİTİM ÇOCUĞUN KOLUNA TAKILACAK ALTIN BİR BİLEZİKTİR”

Meslek örgütleri, devlet, yerel yönetimler ortak projeler gerçekleştirebilir. Ancak bir başka temel sorun ailelerin mesleki eğitime bakış açıları. Bugün insanlar çocuklarını marangoz, demirci, kaynakçı gibi mesleklerde yetişmesini istemiyor. Herkes evladının bankacı, doktor, avukat, mühendis gibi mesleklerde eğitim görmesini arzuluyor. O zaman bu işleri kim yapacak? Mesleki eğitim çocuğun koluna takılacak altın bir bileziktir. Her zaman geçimini temin edebileceği bir imkandır. Aileler çocuklarını ülke ekonomisine katkı verecek şekilde yönlendirmelidir.

KTO’da yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler