Bizi Takip Edin

Dünya Ekonomisi

Irak yine devalüasyon kararı aldı

Irak ekonomiyi canlandırmak amacıyla Irak dinarını yüzde 20 oranında devalüe etti. Böylelikle ülkede 2003 yılından bu yana ilk kez devalüasyon kararı alındı.

da paylaşıldı

ırak devalüasyon

Irak, ekonomisini canlandırmak, yerel üretimi ve özel sektörü daha da aktif hale getirmek için para birimi Irak dinarında yüzde 20’lik devalüasyona karar verdi. Açıklamayı Irak Maliye Bakanı Ali Allavi yaptı. Bakan Allavi’nin Irak devlet televizyonu Iraqiya kanalında yaptığı açıklamaya göre petrol satışlarından elde edilen rezervleri kontrol eden Irak Maliye Bakanlığı, Irak Merkez Bankası’na bakanlık rezervlerinden 1.450 kurundan dolar satışı yapacak, Irak Merkez Bankası da yerel bankalara en fazla 1.460 kur seviyesinden dolar arz edecek.

YÜZDE 12 DARALMA KAYDEDECEK

Ülkedeki resmi kur 1.190 seviyesindeydi. Böylelikle rekor düzeyde bir devalüasyon kararı alınırken, 2003 yılından bu yana da Irak dinarında ilk kez devalüasyon uygulamasına gidilmiş oldu. Ülkede ekonomik aktivitede durgunluk izlenirken ciddi bir bütçe dengesi problemi de hissediliyordu. Devalüasyon kararı öncesinde ülkenin 2021 bütçe açığının 84 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. IMF’nin öngörülerine göre Irak ekonomisi 2020 yılında yüzde 12 daralma kaydedecek. Fon, ülkenin bütçe açığının milli gelire oranının da yüzde 22 olacağını öngördü.

Covid-19 idari para cezalarını yüzde 46 artırdı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler