Bizi Takip Edin
->

Finans

İstihdam endeksi ilk çeyrekte ve yıllık bazda yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işgücü girdi endeksleri ilk çeyrek verilerini yayımladı.

da paylaşıldı

işçi

TÜİK verilerine göre istihdam endeksi ile brüt ücret-maaş endeksi yıllık ve çeyreklik bazda artarken, çalışılan saat endeksi ise azaldı.

İSTİHDAM YILLIK BAZDA ARTTI
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,8 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %4,6 arttı, inşaat sektöründe %9,5 azaldı, ticaret-hizmet sektörlerinde ise %4,0 arttı.

ÇALIŞILAN SAAT AZALDI
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,3 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe değişmedi, inşaat sektöründe %11,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %1,9 azaldı

BRÜT ÜCRET ENDEKSİNDE ARTIŞ
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında brüt ücret-maaş endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,3 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %19,9, inşaat sektöründe %2,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %15,7 arttı.

İSTİHDAMDA İLK ÇEYREK VERİLERİ
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında istihdam endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,8 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %1,3 arttı, inşaat sektöründe %0,2 azaldı ve ticaret-hizmet sektörlerinde %0,7 arttı.

İLK ÇEYREKTE ÇALIŞILAN SAAT
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında çalışılan saat endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %1,9 azaldı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %0,7, inşaat sektöründe %2,2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %2,6 azaldı.

ÜCRET ENDEKSİNDE ÇEYREKLİK ARTIŞ
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında brüt ücret-maaş endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %4,0 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %5,2, inşaat sektöründe %3,2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %3,3 arttı.

SAATLİK İŞGÜCÜ MALİYETİ ARTTI
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %18,1 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %18,6, inşaat sektöründe %15,7 ve ticarethizmet sektörlerinde %17,3 arttı.

SAATLİK KAZANÇ ENDEKSİ VERİLERİ
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19,0 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %20,0, inşaat sektöründe %16,4 ve ticarethizmet sektörlerinde %17,9 arttı.

SAATLİK KAZANÇ DIŞI MALİYET
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2020 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,3 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %11,5, inşaat sektöründe %12,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %14,0 arttı.

İLK ÇEYREKTE SAATLİK MALİYET
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %5,7 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %5,5, inşaat sektöründe %5,1 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %5,9 arttı.

SAATLİK KAZANÇ İLK ÇEYREKTE ARTTI
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %6,0 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %5,9, inşaat sektöründe %5,5 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %6,0 arttı.

KAZANÇ DIŞI İLK ÇEYREK MALİYETİ
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %4,3 arttı. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %2,9, inşaat sektöründe %3,1 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %5,3 arttı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler