Bizi Takip Edin

İş Dünyası

İzmit Belediyesi 2022’de de üretimin öncüsü oldu

İzmit Belediyesi, ‘Tarım Kenti İzmit’ parolasıyla şehrin tarımsal üretiminin gelişmesi, üreticinin ve köylünün desteklenmesi adına 2022 yılında da aralıksız çalıştı. Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, yeni üretim alanları ile çiftçilere öncü olmaya devam ederken üretilen ürünler vatandaşa ve çiftçiye dağıtıldı

da paylaşıldı

Her fırsatta “Türkiye’yi üretim kurtaracak” diyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde çalışmalarına devam eden Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, 2022 yılında da üretimde öncü olmaya devam etti. Üreten İzmit vizyonunu benimseyen İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, birçok farklı alanda üretim yaparken, ürettiğini çiftçilerle ve vatandaşla paylaştı.

İZMİT’TE ÇİLEK KÖY KURULDU

Farklı tarım ürünlerini toprakla buluşturarak üretim çeşitliliği sağlayan İzmit Belediyesi, Ağustos ayında Çayırköy Mahallesi’nde kurduğu Çilek Köyünde Ekim ayında 24 bin çilek fidesi dikimini tamamlandı. Mart ayında da fide dikiminin devam edeceği Çilek Köyünde Nisan-Mayıs 2023’te ilk hasat heyecanı yaşanacak.

4 TON İSTİRİDYE MANTARI ÜRETİLDİ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, besin değeri oldukça yüksek olan İstiridye Mantarı üreticiliğine 2022 yılında da Modern Hayvan Pazarı’nda devam etti. 2021 yılında 1 ton 975 kilo istiridye mantarı üreten İzmit Belediyesi, 2022 yılında ise 4 ton 37 kilo mantar üretimi gerçekleştirdi. Üretilen mantarlar mahallelerde vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtılırken Çınar Halk Market’te de uygun fiyata satışa sunuluyor.

BALKABAĞI ÜRETİMİ YAPILDI

İzmit Belediyesi, Bal Kabağı Yetiştiriciliği Projesi kapsamında Nisan ayında Emirhan Mahallesi’nde 4 dönüm araziye balkabağı dikimi gerçekleştirdi. Ekim ayında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından hasadı yapılan balkabakları, Gıda Bankası’ndan ihtiyaç sahiplerine ücretsiz bir şekilde ulaştırılırken Gülümse Kafe’de de tatlı olarak vatandaşlarla buluştu.

KİRAZ ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, kirazıyla meşhur bölgelerin kirazlarını vatandaşlarla buluşturmak ve üreticileri desteklemek adına Haziran ayında şenlik düzenledi. Kuruçeşme Kapalı Pazar Alanı’nda düzenlenen Kiraz Şenliği’ne 47 üretici katıldı. Güzelce, Napolyon, Bükreş ve Dalbastı kiraz cinslerinin tanıtıldığı şenlikte dereceye giren üreticiler ödüllendirildi. Kiraz Şenliği’ne katılım sağlayan Arızlı ve Kulfallı mahallelerindeki 47 çiftçiye yaprak gübreleri dağıtıldı. Yeni yılda 209 çiftçiye daha yaprak gübresi dağıtılacak.

ÜRETİCİYE MISIR SILAJI DESTEĞİ

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, tarımsal kalkınma adına gerçekleştirdiği çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek silajlık mısır üretimi gerçekleştirdi. Çayırköy, Durhasan ve Kozluca mahallelerinde toplam 46 dekarlık alanda silajlık mısır ekimi yapıldı. Başkan Hürriyet, mısır hasadını İzmitlilerle birlikte yaparken, hasat sonucunda elde edilen silajlar hayvancılıkla uğraşan üreticilere ücretsiz dağıtıldı. Süleymaniye ve Yenice mahallelerindeki ekimlerden elde edilen 577 paket şeker sorgumu silajı da yeni yılda çiftçilere dağıtılacak.

NUSRAT BUĞDAYLARI ÇİFTÇİYE DAĞITILDI

İzmit Belediyesi, yaklaşık 2 yıl önce başlattığı Yerel Buğday Deneme Projesi kapsamında

elde edilen tohumları çiftçiye dağıtmaya devam etti. İzmit’te yetişen en verimli cins olarak belirlenen Nusrat cinsi buğday tohumları 2022 yılında da çiftçiye hibe olarak dağıtıldı. Gerekli başvuru şartlarını sağlayan 438 çiftçiye, yüzde 70 hibe ile Nusrat tohumu desteği sağlandı.

392 BİN FİDE ÜCRETSİZ DAĞITILDI

Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, üreticinin ve köylünün desteklenmesi için 2021 yılında başlattığı fide desteğinin 2022’de de sürdürdü. İlçe genelinde vatandaşlara ve seracılıkla uğraşan çiftçilere yazlık fide dağıtımı yapıldı. 2021 yılında 144 bin 500 fide dağıtılırken bu sayı 2022 yılında 214 bin 244’e çıkarıldı. Fideler, yazlık sebze fidesi başvuru şartlarını sağlayan seracılara ve vatandaşlara ücretsiz verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden hibe olarak gönderilen 178 bin 200 adet kışlık fide de kentin farklı noktalarında vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı.

Zeytinoğlu aralık enflasyonunu değerlendirdi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler