Bizi Takip Edin

Röportajlar

İzmit Sanayi Sitesi’nde firmalar üretim yapacak yer bulamıyor

İzmit Sanayi Sitesi içerisinde/çevresinde; 1983 yılından bugüne makine, geri dönüşüm, otomotiv gibi birçok sektörden firma faaliyet gösteriyor.

da paylaşıldı

izmit sanayi sitesi

 

Buradan dünyaya mal ihraç eden, daha fazlasını da yapabilecek potansiyelde işletmeler var ancak fiziki büyüme girişimleri sonuçsuz kalıyor. Son zamanlarda birçok işletme işletmesinin önüne sundurma vs. gibi çıkmalar yaparak büyüme ihtiyaçlarına çare arıyor. Durumun vahameti gazetemize kadar ulaşınca konuyu yerinde incelemek, işletmelerin sesini duyurmak istedik.

İzmit Sanayi Sitesi’nde gelinen son durum ve işletmelerin yardım çağrısını haberimizin satır aralarında okuyabilirsiniz…

İZMİT SANAYİ SİTESİ BAŞKANI MUZAFFER GÜRFİDAN

Bu konu son dönemde oldukça can sıkıcı hale geldi. 1983’te o zamanın şartlarına göre gayet iyi yapılmış olan bu site artık içindekileri taşıyamayacak noktaya gelmiş durumda.  Son zamanlarda burada çok büyük firmalar ve KOBİ’ler oluştu. Şu anda makinecilerin buraya sığamadığı malum. Bu konuda daha önce başlatılmış bir projemiz var. Solaklar tarafında Makineciler Sanayi Sitesi olarak bir kooperatif kuruldu. Bizde bacalı sanayi yok. Şu anda bizim sitemiz her konuda Türkiye’de benzeri olmayan bir sanayi sitesi. Bizim burada Bin 200 tane iş yeri var. Bu Bin 200 iş yerinde sabah 8.00 ile akşam 18.00 arasında işlerin en durgun olduğu zamanda bile 12 bin 13 bin kişiden aşağı insan olmaz. Bazı zamanlar 15 bin kişiye kadar varıyor bu sayı. Anadolu’daki bazı ilçelerden bile daha fazla insan trafiği yaşanıyor. Dolayısıyla bize burası artık dar gelmeye başladı.

İZMİT SANAYİ SİTESİ BAŞKANI MUZAFFER GÜRFİDAN

“ARAÇ PARK EDECEK YER KALMADI”

Bize daha önce de MİA (Merkezi İş Alanı) projesi çıkmıştı. O zaman da biz Büyükşehir eski Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile de görüştüğümüzde burayla ilgili bir sürü proje geliştirdiler ama ranta dayalı olduğu için biz buna karşı çıktık. Bize o zaman da ‘gidin’ dendi ama gidelim de nereye gidelim? Şimdi bu büyük firmaların kendi zaten alabilecek durumda olanlar ki yaklaşık 20-30 firma siteden çıktı gitti. Onların yerine gelen ve yeni KOBİ olan firmalar oldu. Böyle olunca da dükkanlar dar gelmeye başladı. Bizim burada 60 metrekare, 120 metrekare ve 250 metrekare kapalı alanı olan 3 tip, bir de satış dükkanlarımızla birlikte toplamda 4 tip dükkanlarımız var. Bunların artık küçük geldiği muhakkak. Öyle bir duruma geldi ki artık araç park sorunları yaşamaya başladık.

 

“ÜRETİM YAPAMIYOR, İSTİHDAM SAĞLAYAMIYORLAR”

Çünkü firmalar mevcut alanlarını büyütmek adına dükkan önlerini de sundurma yaparak araba park yerlerini de üretime dahil ettikleri için trafik sorunu yaşıyoruz. Özellikle makineciler ve otocular kısmında alan yetersiz gelmeye başladı. Firmalar yeterince alanları olmadığı için üretim kapasitelerini arttıramadıkları gibi ekstra istihdam da sağlayamıyorlar. Mevcut alanlarına sığmadıkları için son 4 yıldır dükkanlarının önünü sundurmayla kapatıp büyütme çabasına girdiler. Özellikle son 1 yıldır bu tarz alanını büyüten çok fazla firma oldu. Biz de buna müsaade ettik mecburen. Müsaade etmeme şansımız zaten olamaz çünkü bu insanlar nerede iş yapacak? Buradan çıkma şansları da yok.

izmit sanayi sitesi

“TAHİR BAŞKANIMIZLA ÇÖZECEĞİMİZE İNANIYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Bey inşallah buna bir çözüm üretecektir. Başkanımız sağ olsun bizimle çok ilgileniyor bu konuda. Başkanımız çok iyi niyetli, herkese yaklaştığı gibi bize de öyle yaklaşıyor, bir dediğimizi iki etmiyor. Biz bu sorunu Tahir Başkanımızla çözeceğimize inanıyoruz. Çünkü başkanımızın desteği olmadan buradan kendi şartlarımızla gitmemiz mümkün değil.

T&T MAKİNE SAHİBİ TUNÇ TUNCABOYLU

2010 yılında İzmit Sanayi Sitesi içerisindeki 2 farklı üretim sahasında başta lastik olmak üzere demir çelik, alüminyum ve tekstil sektöründe ticari faaliyetlerine devam eden T&T Makine sahibi Tunç Tuncaboylu konuyla ilgili sorularımızı gazetemize yanıtladı. Fiziki şartların yeterli olmadığını ifade eden Tuncaboylu açıklamasında şunlara değildi: “12 yıldır İzmit Sanayi sitesi içerisinde üretim yapıyoruz. Ancak artık mevcut durum yeterli gelmiyor. Alanımız yeterli olmadığından dolayı ne büyümek için makine yatırımı yapabiliyoruz ne de ilave istihdam sağlayabiliyoruz. Ayrıca bölge alt yapısının da (elektrik-su ) yetersizliğinden kaynaklı olarak makinelerimizi artıramıyoruz.

tt makine

“BÖLGENİN ALT YAPISI YETERSİZ”

Çünkü alt yapının bunu taşıyacak gücü yok artık. Diğer yandan sitedeki çalışan ve ziyaretçiden kaynaklı olarak artan trafik hem personelin gidiş gelişini zorlaştırırken sevkiyatta da sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Uygun şartlar oluşturulduğunda buradan taşınmak istiyoruz. Ancak taşınacağımız yerde sanayi üretimi için gerekli büyüklük ve yükseklik hesaplanarak imalat sahaları oluşturulmalı. Bu konuda OSB’ler örnek alınmalıdır. Diğer taraftan taşınmadan önce firmalar üretim alanlarına göre kategorilere ayrılmalı böylelikle daha düzenli daha temiz görünümlü bir site oluşturulmuş olacaktır. Bu konuyla Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın önderliğinde gerekli adımların atılacağını düşünüyorum.”

izmit sanayi sitesi

ÖZCAN TANKER FİRMA SAHİBİ ÖZCAN ÖZER

Bölgede 1989 yılından bu yana ADR’li tanker, akaryakıt, paslanmaz, sulama ve kimyevi madde taşıyan tankerlerin üretimini yapan Özcan Tanker Firma Sahibi Özcan Özer’in konuya ilişkin görüşlerini aldık. Tanker üretiminde Türkiye lideri olduklarını ama kapasitelerini arttıramadıkları için rakiplerinin gerisinde kalma durumu yaşayabileceklerini ifade eden Özer; “Firmam adına değerlendirme yapmam gerekirse, bizim daha kaliteli hizmet verebilmemiz için daha büyük bir yerde olmamız gerekiyor. Bu sanayi sitesinin artık bu kadar firmayı ve iş gücünü kaldıracak ne alt yapısı ne de alanı kaldı. Ancak tabi şuan itibariyle kurulu bir düzenimiz var öyle biranda bırakıp gidemiyoruz.

özcan tanker

“ŞARTLARIMIZ İYİLEŞTİRİLİRSE EKONOMİYE KATKIMIZ DA ARTACAKTIR”

Biz üretim ve aynı zamanda ihracat yapan bir firma olarak daha büyük bir yere geçerek hem üretim kapasitemizi hem de istihdamımızı artırmak istiyoruz. Ayrıca gerekli makine parkurumuzu da alt yapı sorunları yüzünden genişletemiyoruz. Şuanda belki de önümüzdeki seçim sürecinden dolayı işler durağan ilerliyor bir şey yapılamıyor ama mutlaka bizlere fayda sağlayacak çözümler üretilecektir. Bu konu şu şekilde değerlendirilebilir; Son dönemde gördük ki ekonomi ve üretim bir ülkenin bel kemiği. Bizlere imkan sağlanır daha iyi şartlarda üretim yapmamıza olanak sağlanırsa, artacak üretim kapasitemizle daha fazla ihracat yapabilir hem ülke hem de kentin ekonomisine daha fazla katkı sağlayabiliriz. Ayrıca artan üretim kapasitemiz yeni istihdamlara da yer açacağı için işsizlik sorununa da bir nebze çare olmuş olacağız. Bu yüzden biz üreticilere destek sağlanmalı daha iyi şartlarda üretim ve hizmetle ekonomimize de can suyu olmalıyız.

izmit sanayi sitesi

 

izmit sanayi sitesi

Satılık konut fiyatlarında gerileme

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler