Bizi Takip Edin

Dünya Ekonomisi

Japon devi Bitcoin ödemesi kabul etmeye hazırlanıyor

Japonya’nın aylık 22 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan e-ticaret devi Mercari, Haziran ayına kadar Bitcoin ile alışverişe izin vermeyi planlıyor.

da paylaşıldı

bitcoin

Nikkei’nin haberine göre Bitcoin ile yapılacak ödemeler, şirketin blockchain iştiraki Mercoin aracılığıyla yapılacak. Mercoin, Bitcoin ile yapılan ödemeleri satıcılara yen cinsinden ödeme konusunda aracılık yapacak.

Geçen yılın Mart ayında Mercari, kendi Bitcoin borsasını kurarak kullanıcıların platform üzerinden Bitcoin alıp satmalarına olanak tanıdı. Nikkei’nin haberine göre e-ticaret platformu, şimdi bu hizmetini ödemeler alanına doğru genişletmeyi hedefliyor. Mercari’nin bu adımı, geleneksel perakendeciliği dijital varlık yönetimiyle buluşturarak e-ticaret için önemli bir adım olarak görülüyor. Bununla birlikte henüz Mercari’den konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.

2013 yılında kurulan Mercari, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 2,8 milyar dolarlık kâr açıkladı. Şirket aynı dönemde bir önceki yıla göre %11 artışla 44.27 milyar yen gelir elde etti.

JAPONYA KRİPTO ENDÜSTRİSİ İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR

Japonya, kripto para birimlerine yönelik vergilendirme aşamasında olumlu bir revizyona hazırlanıyor. Japon Hükümeti, kripto tutan şirketler için daha elverişli vergi revizyonuna hazırlanırken Mercari’nin bu hamlesinin ülkedeki önemli değişikliklerle eşzamanlı geldiği görüldü.

Japonya’da vergi politikasında değişiklik, bilançolarında bir yıldan uzun süre kripto para birimi tutan şirketler için sadece gerçekleşmiş kâr üzerinden vergi alınması önerisini içeriyor. Mercari’nin en büyük kripto para biriminin kullanım alanına yönelik bu önemli hamlesi, Japonya’da kripto sektörüne yönelik pozitif yaklaşımının bir parçası olarak kabul edildi.

Dolar istikrar sağlarken bakırda düşüş var!

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler