Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Kartepe esnafı artan enerji maliyetlerine isyan etti

Esnaf ve sanatkarın en önemli maliyet kalemleri olan kira, elektrik, doğal gaz ve akaryakıta gelen zamlar hem esnafı hem de halkı olumsuz etkiledi. “Zamları menü fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyoruz” diyen Kartepe esnafı, bu yalnızca müşteriyi değil bizi de olumsuz etkiliyor” dedi.

da paylaşıldı

kartepe esnafı

Son zamanlarda başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere tüm gıda ürünlerinde dikkat çeken fahiş fiyat artışları, halkı da esnafı da zor durumda bırakıyor. Konuyla ilgili görüşlerini almak için ziyaret ettiğimiz Kartepe esnafı yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlattı:

 “AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Pelin Butik Pastanesi Sahibi Pelin Akyüz: “Doğalgaz ve elektriğin ardından gıda ürünlerine de fahiş zamlar geldi. Orta gelirli vatandaş bile lokantalara, restoranlara ve cafelere giderken iki kere düşünüyor artık. Artan maliyetlerle birlikte biz de işletmelerimizde ürün fiyatlarına zam yapmak zorunda kalıyoruz. Ancak maliyetlerdeki artışı aynı oranda ürün fiyatlarına yansıtamıyoruz. Çünkü yüzde 200 oranında zamlanan ürünler var. Biz de aynı zammı uygularsak mekanlarımızda kimseyi ağırlayamayız, satış yapamayız. Zaten vatandaşlar, alım güçlerinin düşmesiyle birlikte dışarıdan ürün alma sipariş verme gibi davranışlarından vazgeçmeye başladı. Bırakın kazanç sağlamayı, yalnızca ayakta kalmaya çalışıyoruz.”

Pelin Butik Pastanesi Sahibi Pelin Akyüz

Pelin Butik Pastanesi Sahibi Pelin Akyüz

“DEVLETİMİZDEN DESTEK BEKLİYORUZ”

Özkoç Börek İşletmecisi Salih Özkoç: “Pandemi döneminden bugüne birçok ürüne yapılan fahiş zamlar, halkı çaresiz bırakırken özellikle biz küçük esnaf olarak zor günlerden geçiyoruz. Son aylarda gelen zamların elektrik ve doğalgaz faturalarına yansıması ile birlikte en ufak esnafımızdan en büyük sanayicimize varıncaya kadar her sektörü ciddi anlamda sıkıntıya soktu. Ödediğimiz kiranın neredeyse üç katı elektrik ve doğalgaz faturası ödemekle karşı karşıya kalıyoruz. Sadece bu iki kalemde yüzde 100’ün üzerindeki maliyet artışları yaşandığını üzülerek görmekteyiz. Devletin bu konuda biz esnaflara sahip çıkmasını maliyetlerimizi düşürmesini talep ediyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz pastacılar ve unlu mamuller sektörü olarak diğer önemli sorunumuz ise kalifiye eleman bulamamak. Artık kimse bu sektörde çalışmak istemiyor. Bir börek ustası bulmak bile çok zor artık. Bu tarz kalifiye eleman yetiştirmek konusunda daha fazla girişimde bulunmalıyız” dedi.

Özkoç Börek İşletmecisi Salih Özkoç

Özkoç Börek İşletmecisi Salih Özkoç

“ESNAF KEPENK KAPATIYOR”

Asrın Börek İşletmecisi Bahattin Bal: “Artan maliyetler nedeniyle esnaf, tüccar ve sanayicilerimiz bırakın kar etmeyi mevcut durumunu koruyamayacak duruma gelme tehlikesi ile karşı karşıya. Üretimde kullandığımız tüm malzemeler ciddi anlamda zamlandı. Dövizin de sürekli oynak olması malzeme alımında zorlanmamıza neden oluyor. Diğer tarafta sürekli artan elektrik, doğalgaz fiyatları ayakta kalmamızı zorlaştırıyor. Devletin bu anlamda yükümüzü hafifletmesi lazım. Esnafına KOBİ’sine daha fazla destek olmalı. Biz ekonomiye katkı oranımızın yüksek olduğunun farkındayız. Bizler iş yapar üretir kazanırsak ekonomimiz de daha kolay toparlanır. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulların farkındayız ancak bunca maliyet artışını alım gücü düşen bir topluma zamlı şekilde satmaya çalışmak bizleri de olumsuz etkiliyor. Biran önce bu duruma bir çare bulunmalı. Yoksa birçok esnaf tek tek kepenk kapatmak zorunda kalacak” dedi.

Asrın Börek İşletmecisi Bahattin Bal

Asrın Börek İşletmecisi Bahattin Bal

Doğalgazda konutlara yüzde 20, sanayiye yüzde 50 zam

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler