Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

KM Kılıç Makina her şeye rağmen hedef büyütüyor

KM Kılıç Makina Şirket Müdürü Gümrah Öztürk, sektörün son durumu hakkında Sibel Özdemir ile İş Dünyası’na konuştu.

da paylaşıldı

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs birçok sektörü olduğu gibi makine sektörünü de olumsuz etkiledi. İç pazarda makine teçhizat yatırımlarında süregelen daralmanın yanı sıra ihracatının yarıya yakınının yapıldığı Avrupa ülkelerindeki pandemi etkisi KOBİ yapısına sahip firmaların mali yapılarında büyük kırılganlık yarattı ve sürdürebilirliklerine önemli derecede tehdit oluşturur hale geldi. Kentimizde makine sektöründe faaliyet gösteren KM Kılıç Makina Şirket Müdürü Gümrah Öztürk ile sektörün son durumunu konuştuk.

*Bize firmanın kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

KM Kılıç Makina olarak 2012 yılında kurulduk. Kuruluşumuzdan bu yana hep talaşlı imalat sektöründe hizmet verdik. 2016 yılına kadar çok daha küçük bir yapıda çalıştık. 2016 yılından sonra demir çelik sektöründe gösterdiğimiz başarılı faaliyetlerin ardından kapasitemiz de artmaya başladı. Artan bu kapasitenin sonucu olarak tabii ki fiziki şartlarımız da makine parkurumuz da değişti. Kadromuz genişledi. 2018 yılına kadar ciromuzun hemen hemen tamamını yurt içi pazarlarda yapabiliyorduk. 2018 yılı itibariyle yurt dışı çalışmalarımız başladı. Bu çalışmalarımız da bize ekstra ivme kazandırdı ve kapasitemizin dışında, teknik özelliklerimizin de gelişmesi gerekti.

‘BÜTÜN GELİRLERİ YATIRIMA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ’

Türkiye’de talaşlı imalatçı olarak seri üretim yapmayan, proje bazlı iş yapan ve bu kapasitede iş yapan ender firmalardanız. Yaptığımız işleri tam anlamıyla boyutsal kontrollerini yapabilmek, kalite güvencesi verebilmek adına kurduğumuz bağımsız laboratuvarlarımız var. Yakın gelecekte planladığımız bir akademimiz var. Yaptığımız işi sadece ülke ekonomisine katkı sağlamak değil, bu işin gelecekte insanlar tarafından tercih edilebilir olması adına gençlere aşılamak için de bazı girişimlerimiz var. Ticari olarak elde ettiğimiz hemen hemen bütün gelirleri yatırıma dönüştürüyoruz. Gerek makine ekipman yatırımı, gerek doğrudan üretimi etkileyen fakat kimsenin çok yanaşmadığı kalite laboratuvarı ekipmanları yatırımı, gerek personel eğitimi için harcamalar, gerekse fiziki şartlarımızı iyileştirmek için yatırım yapıyoruz.

‘ÜÇ LOKOSYANDA HİZMET VERİYORUZ’

Burası, hedefle yola çıktığımızdan beri konuşlandığımız üçüncü lokasyon. Birinci lokasyonumuz Başiskele’de. Başiskele lokasyonumuzda sert dolgu kaynakları, kaynaklı imalatlar ve makine konstrüksiyonlarını yapıyoruz. Bunlar tamamen çok spesifik işlerdir. Türkiye pazarında çok denk gelemeyeceğiniz işlerdir. Bin 500 metrekare kapalı alana sahip, 2 bin 500 metrekarelik bir sahadır orası. Bunun dışında Dilovası’nda bir dökümhanemiz var. 3 bin 500 metrekare kapalı alanı olan 5 bin metrekare alana sahip, çelik ve paslanmaz çelik dökümler üzerine çalışan bir dökümhane burası. Son olarak da Arslanbey tesisleri, CNC talaşlı imalat üzerine faaliyet gösteriyor. 20’ye yakın talaşlı imalat hattı ve uzman personel yapısına sahip.

‘HEDEFİMİZ 2021 İTİBARİYLE CİROMUZU 2 KAT ARTTIRMAK’

Kadromuzun birçoğu özel eğitim almış, mühendis ve teknisyen arkadaşlardan oluşuyor. Teknik lise mezunu ve teknik eğitim görmüş personel sayısı, firmanın yüzde 70’ini geçiyor. Yaptığımız işlerin yüzde 65’i doğrudan yurt dışına, yüzde 10 civarı dolaylı olarak yurt dışına giden ürünler, yani yüzde 75 gibi bir ihracat kapasitesine ulaştık. Hedefimiz 2021 itibari ile ciromuzu geçtiğimiz yıla göre iki kat artırıp yüzde 80’in üzerinde ihracata yönelmek. Şu anki bizim sektörümüzde iş yapan Avrupalı firmaların ciddi anlamda koronavirüs nedeniyle sıkıntı yaşamalarından dolayı bu gayet ulaşılabilir bir hedef gibi duruyor. KM Kılıç Makina olarak bir akademi hedefimiz var. Kocaeli Üniversitesi ve teknik eğitim veren birçok eğitim kurumlarının bazı yetkilileri ile görüştük. Belirli bir noktaya kadar getirdiğimiz bir fikir bu.

‘SEKTÖRÜN EN BÜYÜK SIKINTISI KALİFİYE ELEMAN’

İlerleyen zaman içerisinde teknik eğitim liselerinin veya üniversitelerin teknik birimlerinden arkadaşlarla buluşabileceğimiz bir platform planlıyoruz ve bu arkadaşların bütün teorik ve pratik eğitimlerini firma içerisinde sağlamayı hedefliyoruz. Tedarikçilerimizle de bu konuda fikir birliğine vardık. Eğitmenlerimizin birçoğu konuya çok sıcak bakıyor. Belki de yakın bir zamanda kaybolacak olan torna, tesviye, frezecilik gibi mesleklerin gençler tarafından tekrar tercih edilebilir olmasına bir nebze katkı sağlayabileceğiz. Çünkü şu anda sektörün en büyük sıkıntısı kalifiye eleman. Bu kalifiye personeli eğer alıp sektör içerisine kendiniz yetiştirmezseniz, maalesef dışarıdan bulmak çok sıkıntılı bir süreç. Biz burada hem Türk ekonomisine katkı sağlamak hem de nitelikli istihdamı arttırmak gibi bir hedef ortaya koyduk. Eğitimli birinin tornacı olamayacağı gibi bir imajı toplum olarak bizler oluşturduk. “Okumazsan tornacının yanına veririm” gibi tabirlerle bu işin değerini ve önemini zedeledik. Üretimin temel süreçlerinden olan talaşlı imalatın prestijini tekrar kazanması, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi talaşlı imalat hatlarında çalışan tekniker, teknisyen ve mühendislerin çoğalması, mesleğin gerçekten ne derece önemli bir konumda olduğunun anlaşılması adına var gücümüzle efor harcamaya devam edeceğiz.

*İhraç yaptığınız ülkeler arasında hangi ülkeler var ağırlıklı olarak? 

Yoğun çalıştığımız ve direkt ihracat yaptığımız ülkeler Almanya ve Hollanda. İhraç verdiğimiz ülkeler içerisinde Belçika ve Fransa var. Tabii ki bunları arttırmaya yönelik birçok girişimimiz oluyor. Şu anda Avrupa Birliği ülkeleri, gerek politik gerekse teknik bakış açılarından dolayı Türk tedarikçiler ile iş yapmayı çok sevmiyor. Bunu kırmak da zor oluyor. Yurt dışında Avrupa-Türk ortak girişimlerine destek vererek, satış ağımızı genişletmeye çalışıyoruz. Bunlar hep ticari stratejiler, bütün hedefimiz pazar payımızı arttırmak ve sürekliliğini sağlamak. Yeni girişimlerin desteklenmesi, geliştirilmesi ve fayda sağlar hale getirilmesi sürecinde tüm teklifleri değerlendirmeye çalışıyoruz, bu sayede Avrupa genelinde yaygın bir ağ kurma hedefimiz var. Belki ilerleyen zamanda kendi şubemizi açabiliriz Avrupa’ya.

KM Kılıç Makina

‘YURT DIŞINA BAĞIMLILIĞI AZALTMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Yurt dışından alınmış yabancı menşeili ürünlerin yedek parça olarak ihtiyaç duyulması halinde tersine mühendislik hizmetleri de veriyoruz. Niteliksel kontrollerin hepsini kendi laboratuvarlarımızda yapıp, yedek parça ve makine parçalarında yurt dışına bağımlılığı bu konuda azaltmaya çalışıyoruz. Sadece bu tipte yaptığımız işler, bizim yurt içi pazarda yaptığımız işin yüzde 20’sini oluşturuyor. Yurt içinde bir müşterimizin tedarik ettiği bir ithal parçanın yerine yurt içi piyasasından bir tedarik imkanı sağlayacak bir versiyonunu sağlamak bizim için çok önemli.

*Korona süreci tüm dünya ekonomisini ciddi anlamda etkiledi. Bu durum sizin ihracatınızı rakamsal olarak ne kadar etkiledi?

Ciddi anlamda bir düşüş yaşandı bir dönem, mesela teklif talebi sayısında düşüş en net yansıyan veriydi. Bizim ortalama olarak günlük teklif çalışması sayımız korona sürecinde yarı yarıya azaldı hatta altına indiği dönemler oldu. Ama bugün itibari ile baktığınız zaman ihtiyaçlar konusunda Avrupa firmalarının ürün tedarik edebilecekleri yerler bir hayli azaldı. En büyük şansımız belki de o oldu. İtalya talaşlı üretimde Avrupa’nın işleme merkezi kabul edilebilir, Portekiz ve İspanya da keza Avrupa’nın döküm konusunda en çok çalıştığı ülkelerdendir. COVID-19 sürecinde buralar da ciddi oranda etkilendiği için, her ne kadar piyasa küçülse de tedarikçi sayısında da aynı oranda küçülme oldu ister istemez ve alıcılar alternatiflere yönelmek zorunda kaldı. Önemli olan bu yönlenmeyi avantaja çevirerek sürekliliği sağlayabilmek tabii ki.

*Türkiye tedarikçi konusunda bir şans yakaladı değil mi bu süreçte?

Şans yakaladı tabii ki, çünkü bizim alternatifimiz Orta Asya, Doğu Asya. Buralarda bunu lojistik anlamda başarabilmek, biraz daha zor. Süreler çok uzun çünkü. Belki maliyetlerde avantajı mutlaka oluyordur. Ama diğer tarafta lojistik olarak çok uzun süreler veriyorlar. Ucuz olsun diye deniz taşımacılığını tercih ediyorlar. Deniz taşımacılığı da planlı programlı olduğu halde erken ulaştıramıyor. Koronadan sonra bu süreler daha da uzadı. Burada bizim karayoluyla ve hava yoluyla çok hızlı bir şekilde servis verebiliyor olmamız çok ciddi bir avantaj getirdi. Tabii ki piyasada bir daralma oldu ama bizim taleplerimizdeki düşüş çok kısa süreli oldu. Bu kötü şartlarda bile üretim performansımız ve kapasitemizi dolu tutmayı başarabildik.

*Firma olarak bu süreci nasıl geçirdiniz?

Biz hiç duruşa geçmedik. Yarı zamanlı çalışmadan faydalanmadık. Sadece koronanın ilk başladığı dönemlerde, yaş olarak büyük çalışanlarımız tedirginlik duyduğundan onlara gerekli izni sağladık. Onun dışında sosyal mesafeye dikkat ederek, hijyen kurallarına uyarak, belli bir çalışma düzeni oluşturarak mevcut işlerimizi devam ettirdik. Bu dönemde çalışmaya devam ederek, aslında bir bakıma kendi reklamımızı da yapmış olduk. Sektörde halen çalışan birileri var dediler ve bize ulaştılar. Yedek parça sağlayıcı olduğumuzdan dolayı sektörde çok önemli bir konuma doğru ilerliyoruz.

KM Kılıç Makina
*Makine sektöründe bu dönemde ne gibi sıkıntılar yaşadınız?

Bizi en çok rahatsız eden şey aslında hammaddeye ulaşma sıkıntısı ve nitelikli personel problemleri oldu. Hammaddeye ulaşma zorlukları şu an Türkiye için biraz sıkıntılı durumda. Özellikle bizim çalıştığımız işler, nitelikli hammaddeler gerektiren işler. Bizim teklif veremediğimiz noktaya kadar gidiyor. Yurt dışında bazı çelik türleri için satış kısıtlamaları var. Bazı çelik türleri için de yurt dışına çıkarma kısıtlamaları var. Türkiye piyasasında malzeme çeşitliliği daralmaya başladı. Çok yakın zamanda genişleyen bir girdi olur mu bilmiyorum ama şu anda her çeşit ve standartta ürüne ulaşabilmek konusu bizleri zorluyor.

‘BU SEKTÖRDE İŞ YAPANLAR ÜLKE PRESTİJİNE DİKKAT ETMELİ’

Onun dışında bizim yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri de bizim sektörümüzde iş yapan insanların, yurt dışında çalışırken bizim dikkat ettiğimiz kadar dikkatli olmaması. Yaptığı ürünün arkasında duramayışı ve müşteriye istediği standartta sunamayışı nedeniyle Türk firmaların prestijinde zedelenmeler oluyor. Bir yıldan fazladır rüştümüzü ispat etmeye çalıştığımız birkaç firmamız var. Başka ülkelere girmemiz çok kolay olmuyor. Herkes yurt dışına iş yapmak ister, herkes yurt dışındaki müşterilerle çalışıp ülkesine döviz getirmek ister ama bunun bir çok yeterlilik gerektirdiğini, vizyonun gelişmesi ve sorumluluk bilincinin en üst noktaya ulaşması zorunluluğunu unutmamalıyız. Öncelerde yapılan hataların telafisi çok zor, müşteri nazarında önce ön yargı oluşturup sonra bunu yıkmaya çalışmaktansa, ilk baştan her şeyi kuralına uygun yapmak ihracatın olmazsa olmazıdır.

*Pandemi bittikten sonra önümüzdeki süreçte hedefleriniz neler?

2018’den 2019’a geçerken yaklaşık 7 milyon liralık bir yatırım yaptık ve bir dökümhane kurduk. 2019’dan 2020’ye geçerken yaklaşık 12 milyon liralık bir yatırım yaptık ve talaşlı imalat Arslanbey tesislerini kurduk. 2020’den 2021’e geçerken de elbet bir yatırımımız mutlaka olacaktır. Hedeflediğimiz bazı şeyler var. En önemli önceliğimiz Avrupa ile yaptığımız ciroyu büyüklüğümüze göre yapılabilecek en üst noktaya taşımak. Aslında hedeflerimizde 4 milyon avronun üzerine çıkmak var. Yurt içinde millileştirebildiğimiz 15-20 ürün daha olursa çok mutlu olacağız. Bu da işin manevi hedeflerinden biri. Planladığımız KM Akademi’yi 2021 yılı içerisinde faaliyete geçirebilir ve burada genç arkadaşlarımıza işi öğretebilir ve meslek edindirebilirsek ne mutlu bize. 2021 senesi içerisinde katılacağımız bir veya birkaç projede ana hedeflerimizden bir başkası.

DİĞER RÖPORTAJLAR İÇİN TIKLAYINIZ: Sibel Özdemir ile İş Dünyası

 

Cenap Gürel: ‘Sektörümüzde alınacak daha çok yol var’

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Dolar kuru güne düşüşle başlıyor - Finans Kocaeli Ekonomi Haberleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler