Bizi Takip Edin

Röportajlar

Kocaeli arazi yatırımı konusunda cazibe merkezi mi?

Artan nüfus, tarım ürünlerine olan ihtiyaç, pandemi ve tabi ki deprem Türkiye’de arazi yatırımlarına olan ilgiyi artırdı. Uzun yıllar boyunca sudan ucuz fiyatlarla alıcı bekleyen tarım arazileri şimdilerde adeta kapış kapış paylaşılıyor. Peki Kocaeli arazi yatırımı konusunda cazibe merkezi mi? Konuyu Kocaeli’de profesyonel ekibiyle hizmet veren Red Partners Cadde’nin sahibi Seda Çetin’e sorduk.

da paylaşıldı

sibel özel haber

İşte detaylar…

*Yatırım için arsa mı ? Arazi mi?

Bu soruyu cevaplamadan önce arsa ve arazi arasındaki farka değinelim. Arsa belediye tarafından üzerinde yapılaşmaya izin verilen toprak parçası iken arazi, üzerinde imar uygulaması olmayan toprakları ifade etmek için kullanılan tanımdır. Bir arsa üzerinde imar uygulaması için yeşil alan, yol, okul ve hastane gibi alanlara yer verilebilirken araziler, yapılaşmaya uygun değildir. Kanuna göre her arsa birer arazidir ve bir arazinin değer kazanması için imar izninin çıkmış olması yani yapılaşmaya müsait olması gerekmektedir. Arazilerin sınırları dağlar, tepeler, yollar, dereler, duvarlar, ağaçlıklar veya çeşitli işaretlerle belirlenmiş durumdadır. Arsa yatırımları sadece satın almak ve beklemekten oluşan bir yatırım türü değildir. Temelde bu yatırım süreci üç temel evreden oluşmaktadır. Ayrıca arsa ya da arazi almaya karar verdiğinizde özellikle hisseli arsa ve arazilerden kaçınmalısınız.

 *YATIRIMLIK ARSA NEYE GÖRE ALINIR?

Temel iki kuralı açıkladıktan sonra, şu soruların yanıtlarını belirlemeniz gerekmektedir:

Ne kadar yatıracaksınız?

Ne kadar süre elinizde tutacaksınız?

Elden çıkardığınızda ne elde etmeyi planlıyorsunuz?

Kaçırdığınız/kaçırabileceğiniz fırsatların maliyetlerini öngördünüz mü?

 *TARLA MI YOKSA ARSA MI?

Temelde iki tip arazi vardır. Bunların birincisi, ham hâlde herhangi bir imar planı görmemiş, genelde tarla, orman vb. statüde olan ve “arazi” olarak tanımlanan bölgelerdir. İkincisi ise planlanmış, kentleşme durumu netleşmiş ve “arsa” olarak tanımlanan alanlardır.

*KOCAELİ ARAZİ YATIRIMI ANLAMINDA CAZİBE MERKEZİ Mİ ?

Kocaeli gerek sanayisi gerekse doğal güzelliği ile günden güne büyük göç alan bir şehir haline geldi. Son dönemde ise Kandıra bölgesinde pandemi ve depremden sonra göl kenarlarına taş evler ve tiny houselerle mikro şehirler oluşmaya başladı. Diğer yandan Kandıra cezaevi bölgesinde yeni yapılmaya başlanan Gıda Organize Sanayi bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğe benziyor. Sakin ve doğa içinde bir yaşam hayal eden yatırımcı bu tarz bölgeleri daha fazla tercih eder oldu.

 *ARSAMIZI ALDIK, HAYALİMİZDEKİ VİLLAYI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

*Öncelikle  Villa yaparken Arsanın konumu önemlidir. Okul ,cami , park ,şehir merkezi ve yola yakın olması gerekir. Yerleşim alanlarına yakın lokasyon olmalı ve en önemlisi manzara olmalı. Deniz yada Doğa manzaralı olması cazibeyi artırmaktadır.

*Villa’nın projesi, oturum alanı ve peyzajı kısaca dış görselleri önemli. Villa içerisinde salon ve mutfak oldukça büyük ve kullanışlı olmalı. Ebeveyn banyosu ve Giyinme odası son zamanlarda en çok rağbet gören tercihlerden olmaktadır. Villa içinde kullanılan malzemeler 1.sınıf olmalı.

*Ve tabi ki sosyal tesisler müşteri açısından önemli yer teşkil etmektedir.

 *SON DÖNEMİN GÖZDESİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YAŞANAN SIKINTILARDAN DA BAHSEDELİM Mİ?

Maddeler halinde saymam gerekirse ülke ekonomisi  ve sektörel fiyat bilinçsizliği en önemli faktörlerden biri. Bunun devamında ise mülk sahiplerinin yüksek fiyat istemesi, emlak danışmanları dışında bu işi manav, berber, market gibi bu konuda eğitim almamış ve konunun uzmanı olmayan kişilerin de yapıyor olması,  kurumsal internet sitelerinin portföyleri herkese açık bir şekilde yer alması ve fiyatların bilinçsizce ilan girilmesi, son olarak da mülk sahiplerinin her emlakçıyla yetki belgesiz çalışması yaşanan en büyük sıkıntılardandır.

Diğer taraftan Türkiye’de gayrimenkul ile ilgili çok fazla mevzuat olması, planlama yetkilerinin dağınıklığı, sağlıklı-şeffaf verinin eksikliği ve rant üzerine kurulu olan sistem yüzünden aslında çok basit bir yatırım enstrümanı karmaşık ve riskli hâle gelmektedir.

Red Partners Cadde

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler