Bizi Takip Edin

Röportajlar

Kocaeli iş dünyası seçim gündemini nasıl yorumluyor?

Türkiye 14 Mayıs tarihinde seçime giderken, Kocaeli iş dünyasına seçim konusunda düşüncelerini sorduk. Seçim yapılmalı mı, ertelenmeli mi?

da paylaşıldı

iş dünyası

ÖZEL HABER2

Seçim sürecinin iş dünyasına yansıması nasıl olur? Aldığımız yanıtların yüzde 81,7’si bu seçim yapılmalı fikrini destekliyor. Diğer yandan yüzde 14,4’lük kesim ise seçimin ertelenmesi gerektiğini düşünüyor.

 İŞ DÜNYASI TEMKİNLİ…

Görüşlerini aldığımız iş insanlarına seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde şirketlerinin 2023 yılına ilişkin genel değerlendirmelerini sorduğumuzda, “temkinli olmaya devam ediyoruz” diyenler yüzde 58,6 ile ilk sırada yer alırken, fırsatlar için tetikte olanlar ise yüzde 28,9 ile onları izliyor.

GSH’sinin yaklaşık yüzde 10’unu üreten deprem bölgesi başta tarım, hayvancılık, tekstil, mücevher, lojistik gibi birçok sektör açısından stratejik öneme sahip. Bu durumun, bölgesel kalkınma ve Türkiye ekonomisi üzerinde negatif etkileri olması kaçınılmaz. Nitekim, ilk tahminlere göre 80-100 milyar doları aşkın ekonomide kayıptan bahsediliyor.

Deprem bölgesinin ekonomide ki ağırlığı çok yüksek. Ve o bölgeye mal veren ve şuan tahsilat bekleyen insanlar var. Bütün nakit dengelerinde yüzde 25-30’luk bir sapmaya neden olacak bu durum. Ayrıca sadece o bölgedeki firmalarda değil orayla iş yapan tüm firmalarda hem iş hacimlerinde hem de tahsilatlarında sorun yaşanacak.

Halihazırda ekonomik anlamda sıkıntılı bir dönemden geçen Türkiye, Cumhuriyet’in 100. Yılında kritik bir seçimin eşiğinde. Seçim ekonomisine deprem yardımlarını, o bölgedeki iş hacminin ekonomiye yarattığı negatif yansımayı da eklediğimizde tedirginlik üst seviyeye yükseliyor. İş dünyası bir an önce seçimin yapılmasını ve yaşanılan belirsizliğin sona ermesini bekliyor. Diğer yandan, ancak aklı selim kararlar ve güçlü bir şekilde dönen bir ekonomi, deprem bölgesi için sürdürülebilir yardım stratejisi üretebilir. Kısacası iş dünyası, belirsizliklerden kurtularak yoluna devam etmek istiyor.

Konteynerde talep arttıkça, fiyatlar yüzde 30 zamlandı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler