Bizi Takip Edin
->

Finans

Konut faizinin düşmesi yatırımcıyı cezbeder mi?

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası bugün de birkaç kamu bankasının da faizleri düşüreceğine dair yaptığı açıklama konut üreticilerini de umutlandırdı. Ancak yatırımcının aklı karışık. Konut mu alsa, yoksa döviz ya da altına mı yatırım yapsa…

da paylaşıldı

konut

ÖZEL HABER2

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ye düşürmesinin ardından 1 milyon üstü konutlarda kamu bankalarında aylık 1.43 olan faiz oranı 1.34’e gelirken, 1 milyon altı konutlarda aylık 1.37 olan aylık faiz oranları da 1.29’a indirildi. Mevcutta uygulanan indirimli faizlere konut kredilerinde yapılandırmanın kapsam içinde görünmediği belirtildi.

‘YATIRIMCIYA DEĞİL, İHTİYAÇ SAHİBİNE YARAR’

Konuya ilişkin gazetemize görüşlerini aktaran Kocaeli Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Oğuzhan Keleş şunları söyledi: “Merkez Bankası’nın ardından kamu bankalarının da faiz indirmesi olumlu bir karar elbette. Ancak bu karar konut sektöründen çok reel sektörün daha çok işine yarayacaktır. Çünkü her ne kadar faizler konutta psikolojik rakam olan yüzde 1’in altına düşse de, döviz kuru ve altın fiyatları bu kadar yüksekken yatırımcıyı konuta çekmeye yetmez. Çünkü yatırımcı yüksek kar getirecek yatırım araçlarını tercih edecektir.

Ancak bu indirim konut ihtiyacı olan vatandaşın işine yarayacaktır elbette. Dolayısıyla eğer konut kredi faizlerinde psikolojik rakam olan yüzde 1’in altına çekilirse yatırım yapmayı düşünen vatandaş değil, konut ihtiyacı olan vatandaş bu imkandan yararlanmak isteyecektir. Ama ilerleyen süreçte kurda ve altın fiyatlarında düşüş olursa belli bir dengeye gelirse işte o zaman hem ihtiyaç sahibi hem yatırımcı için konut cazip hale gelecektir. Ancak yapılan faiz indirimi elbette inşaat malzemelerinde kura bağlı olarak yaşanan fiyat artışını konut fiyatlarına yansıtmak zorunda kalan ve buna bağlı olarak satış yapamayan  konut sektörüne bir nebze ilaç olacaktır diye düşünüyorum.”

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş

‘Kur arttıkça akaryakıt fiyatlarında da artış olacaktır’

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler