Bizi Takip Edin
->

Sektör

Konut fiyatlarında rekor artış yaşanıyor

TCMB’nin konut fiyat endeksi Ağustos’ta yıllık yüzde 33,4 artışla endeks tarihinin en hızlı artışını kaydetti. Yeni konutlarda yıllık fiyat artışı yüzde 40 olarak kaydedildi.

da paylaşıldı

konut

Konut fiyatları Ağustos’ta yeni rekor artış kaydetti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı konut fiyat endeksine göre Ağustos’ta fiyatlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33,4 arttı. Aylık bazda artış ise yüzde 3,9 oldu. TCMB verilerine göre Ağustos’ta yeni konutların fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 40,2; yeni olmayan konutların fiyatları ise yüzde 32 arttı. Enflasyondan arındırılmış fiyat artışı ise yüzde 11,9 oldu. Ağustos’ta konut fiyatlarında birim fiyat 4851 TL olarak belirlendi.

İZMİR 3 BÜYÜK ŞEHİR ARASINDA YİNE LİDER

Konut fiyat endeksinde 3 büyük şehre ilişkin veriler incelendiğinde Ağustos ayında yıllık fiyat artışının en yüksek olduğu şehrin İzmir olduğu görüldü. Buna göre İzmir’de konut fiyatları Ağustos’ta bir önceki yıla göre yüzde 33,6 arttı. İzmir’i yüzde 30,7 fiyat artışıyla İstanbul, yüzde 28,5 ile Ankara izledi. Metrekare fiyatı bakımından ise İstanbul’un Ağustos ayında liderliğini sürdürdüğü görüldü. TCMB verilerine göre İstanbul’da metrekare başına fiyat 7 bin 265 TL olurken, İzmir’de bu rakam 5 bin 973 TL, Ankara’da ise 3 bin 508 TL olarak kaydedildi.

“Enflasyonla mücadele için gümrük vergileri askıya alınmalı”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler