Bizi Takip Edin
->

Sektör

Konut fiyatlarındaki artışı yurtlar mı tetikledi?

Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacak olmasıyla öğrencilerin kalacak yer bulma sorunu adeta kâbusa döndü. Ev fiyatlarının fahiş oranda arttığı bir dönemde yurt fiyatları da fırsatçıların inisiyatifine kaldı.

da paylaşıldı

analiz yeni

DURUMU FIRSATA ÇEVİRENLER DE VAR

Uzun süredir kapalı kalan üniversiteler tekrar yüz yüze eğitimine devam ederken yurt, ev ve apart işletmecileri bu fırsatı kaçırmadı. Pandemi öncesinde 900 TL olan evlerin fiyatı 3 bin TL’ye kadar çıktı. Öğrencilerin tamamı pandemi döneminde evleri ve yurtları boşaltırken şimdi döndüklerinde ne ucuza ev ne de boş yurt bulabiliyorlar. Bir evde 3 öğrenci kalsa dahi bir öğrencinin ev kirası ve faturalar için 2 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Bu dönemde bazı özel yurt sahipleri ise emlakçı gibi çalışıp öğrencilerden çifte komisyon almanın peşine düştü.

VELİLER UYANIK OLMALI!

Makul bir fiyat artışı kabul edilebilir elbette çünkü gıda başta olmak üzere, elektrik, doğalgaz, suya yüzde 50’nin üzerinde zam geldi. Bunların fiyatlara yansıması normal ama normal olmayan durumu fırsata çeviren yurt sahipleri. Şu günlerde yurtlara ciddi talep var. Yurtlarda ortalama yıllık fiyatlar 24 bin TL’den 30 bin TL’ye ya da 19 bin TL’den 23 bin TL’ye çıktı. Bilhassa büyükşehirlerde eski öğrenciyi çıkartmak için “yurdun kapasitesini küçülttüm” deyip fahiş fiyatlarla yeni öğrencilere pazarlayanlar da var maalesef. Burada veliler uyanık olmalı, gerekirse bakanlığa şikâyette bulunmalı.

PEKİ KONUT KİRALARI NEDEN ARTTI?

Gelelim hızla yükselen kiralık ev fiyatlarına. İnşaat malzemelerindeki yüksek fiyat artışı, azalan yeni konut arzına karşılık artan talep, yüz yüze eğitim, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık konut talebine bir de fırsatçı ev sahipleri eklenince ev kiraları katlandı. Bu fiyat artışını ve detaylarını kentimizde hizmet veren sektörün önde gelen isimlerinden Uygar Biber (Tresmo Gayrimenkul Yöneticisi/Broker) ile konuştuk.

Uygar Biber

‘OLMASI GEREKEN BİR ARTIŞTI’

“2018’de başlayan ekonomik kriz sonrasında bir de pandemi krizi inşaat ve konut sektörünü çok ciddi daralttı” diyen Biber sözlerine şöyle devam etti: “2020 haziran ayı itibariyle devlet mülklerde bir kredi kampanyası vaptı. Devletin yaptığı bu kampanya ile gerek ikinci el gerekse sıfır konutlarda çok ciddi bir fiyat artışı oldu. Aslında bu beklenen ve olması gereken bir artıştı. Malum inşaat malzemelerindeki fiyat artışı ve pandemiden dolayı yaşanan talep düşmesinin fiyatları yükselteceğini bekliyorduk zaten. Ancak bu fiyat artışı sadece konut satışlarına yansıdı, kiralara yansımadı. Çünkü hem pandemiden dolayı sokağa çıkma yasakları, hem de okulların kapalı olmasından kaynaklı kente öğrenci gelmemesi ve de zorunlu tayinlerin oluşmamasından dolayı kiralık evlere talep olmadığından kira fiyatlarına da yansımadı.

‘YURT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ KİRA ARTIŞINI DA TETİKLEDİ’

Bu seneye baktığımızda ise, hem bu sene üniversiteyi kazanan öğrenciler hem hali hazırda okuyan ve okulların açılmasıyla kente dönen öğrenciler hem de tayinlerin gerçekleşmesi  kiralık evlere de talebi artırdı. Geçen sene kiraların sabit kalması ve bu senenin talep artışıyla birleşince bu da kiralık konut fiyatlarında artışa neden oldu. Tabi bu artış bir anda ve yüksek olunca tepki de çekti elbette. Ama burada fırsatçılık yapanlar da oldu, reel olarak artması gerektiği için makul ölçüde artış yapan da.. Örnekle açıklamak gerekirse; 2019’da bin liraya kiralanmış bir konut, 2020’de de talep olmadığı için bin liraya kiralandı. Halbuki 2020’de 1100 TL, bu sene de reel olarak 1500 TL olması gerekiyordu. Ama ne oldu bu fiyat 2000 lira oldu. Aradaki bu fark biraz da fırsat farkı. Dolayısıyla yüzde 50’lik bir artış normaldi ama yapılan yüzde 70’lik yüzde 100’lük artış fırsat artışı oldu maalesef. Bu fahiş artışların sebeplerinden biri de yurt fiyatlarındaki yüksek artış. Burada yurt sahiplerinin de fırsatçılık yaparak fiyatları olması gerekenin çok üstünde artırdığını düşünüyorum. Bu da maalesef konut kiralarına da yansıdı.”

MERDİVEN ALTI YURTLAR…

İşin özüne gelecek olursak;  Bu devirde asgari ücretli baba ve annenin evi geçindirmesi zaten çok zor. Bir de çocuklarını okutmak için başka ile gönderiyorlar, 1+1 evlere 1300-1400 TL kira isteniyor. Hem ev hem yurt fiyatları bu kadar yüksek olunca aileler zor durumda kalıyor. Bu sebeple çocuğunu başka ile gönderemiyor. Zor durumda kalan öğrencilere 2.000 TL’lik yerleri 4.000 TL’den vermeye başlıyorlar. Seçenek olmayınca aileler mecbur kalıyor. Bir diğer tehlike merdiven altı yurtlar. Evini, birbirini hiç tanımayan 3-5 öğrenciye kiralayanlar oluyor. Bunların hiçbir denetimi yok ve her türlü tehlike oluşabilir. Ailelerin ve öğrencilerin dikkatli olmasında fayda var…

Havayolu şirketlerinin borç yükü ağır

 

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler