Bizi Takip Edin

Röportajlar

KOTO Başkanı Necmi Bulut: ‘Önceliğimiz Kocaeli’

Kocaeli Ticaret Odası seçimleri sonrası KOTO’da yeniden başkan seçilen Necmi Bulut ile seçim sürecini, yeni dönem projelerini en çok da; sanayi sitelerinin içinde, çevresinde ve şehrin farklı noktalarında faaliyet gösteren üretici işletmelerin fiziki büyüme ihtiyaçları karşılandığında, şehre katacakları artı değerlerden bahsettik.

da paylaşıldı

koto başkanı necmi bulut

sibel özdemir ile iş dünyası son revize

Hayata geçirdikleri tüm iş ve projelere ‘Önceliğimiz Kocaeli’ diyerek baktıklarını ifade eden Başkan Bulut projelerin detaylarını gazetemize anlattı.

İşte röportajımızın ayrıntıları…

*KOTO seçimleri her dönem ilgi görmüş, kent gündeminin ilk sıralarına yerleşmiştir. Nitekim bu yıl da öyle oldu. Nasıl bir seçim süreci yaşadınız? Kısa bir seçim değerlendirmesi yaparsak neler söylemek istersiniz?

Bilindiği gibi Kocaeli tarihi ve turistik değerlerinin dışında; üretimin ve ticaretin merkez üssü konumundadır. Coğrafi konumu, lojistik olanaklarıyla da birleşince ürettiğini doğrudan iç ve dış pazara sunabilen ender şehirlerden bir tanesidir. Hali hazırda yerli ve uluslararası birçok markaya ev sahipliği yapmakta, yeni yatırımlar için de cazibe merkezi olmaya devam etmektedir. Bu özelliklere sahip şehrin, 18 bini aşkın üyeye sahip Ticaret Odası da tabii olarak gündemi etkileme gücüne sahiptir. Bu durum KOTO olarak bizi memnun etmekte; görüş zenginliğimizi ve üyemizin Odasına karşı sorumluluğunu göstermektedir.

KOTO başkanı Necmi Bulut

 “BAŞARILI BİR DÖNEM GEÇİRECEĞİMİZE İNANIYORUM”

8 Ekim 2022 Cumartesi günü Oda Organ seçimleriyle başlayan sürecimizi; 15 Ekim 2022 Cumartesi günü yapılan Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu, TOBB Genel Kurul Delegeleri ve Disiplin Kurulu üyeleri seçimi, 18 Ekim 2022 Salı günü ise Meclis Başkanlığı seçimi takip etti. Son olarak da yönetim kurulu içinde görev dağılımı yaparak süreci nihayetlendirdik. Seçilen ve görev alan her bir ekip arkadaşımı gönülden kutluyorum ve başarılı bir dönem geçireceğimize yürekten inanıyorum.

“EKİP RUHUYLA HAREKET ETTİK”

Seçim sürecini, görevinde bir başkan ve başkan adayı olarak yürüttük. Sorumluluğumuz dolayısıyla daha fazlaydı. Ekibimizde çok büyük değişiklikler yapmadık. İşinde başarılı, üyelerimizin ve iş çevrelerinin işaret ettiği isimlerle yola çıktık. Sürecin başından sonuna kadar ‘Biz’ dedik, en küçük kararlarda bile birlikte hareket ettik. Ekip ruhunun bu kadar yüksek olduğu bir ortamda sonuç da bizi şaşırtmadı.

koto

“25 KOMİTENİN TAMAMINDA BAŞARILI OLDUK”

25 Komitenin tamamında başarılı olduk. Üyelerimiz; 4,5 yıllık görev süremizde hayata geçirdiğimiz projelerin ve Odaya duydukları güvenin takdir belgesini 8 Ekim’de bize takdim etti. 6 bin 349’u şirket, bin 255’i şahıs olmak üzere toplam 7 bin 604 üyenin oy kullanma hakkına sahip olduğu seçimde, 3 bin 629 üye oy kullandı. Geçerli oyların yüzde 85’ini ekibimiz aldı. Bu önemli bir başarı. Hava muhalefetine ve yoğun ilgi dolayısıyla oluşan trafiğe rağmen yanımızda olan, iradesini sandıkta beyan eden kıymetli üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

*Seçimden önce çok önemli bir başarınız daha oldu. Ticaret Odaları arasında en yüksek 2. Puanı alarak KOTO’yu A sınıfı Oda kategorisine yükselttiniz. Biz biliyoruz ki çok zorlu bir süreçtir. Nasıl oldu? Bu başarı nasıl kazanıldı?

“ÖDEVİMİZ, BU BAŞARIYI KORUMAK VE ÜZERİNE KOYMAK”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bu konuyla ilgili bir sözü var; “Akreditasyon dereceleri, Odaların üyelerine sundukları hizmet kalitesinin göstergesidir.” Biz de 2019 yılında Odamızın B olan kategorisini A sınıfına yükselttik. Ve bunu Ticaret Odaları arasında en yüksek 2. Puanı alarak başardık. Başardık diyorum çünkü bu yine ekip ruhunun sonucudur. Akreditasyon zorlu ve komplike bir süreçtir. Yönetiminden personeline hatta üyesine kadar tüm sürecin bir sistemde, raporlanarak ve üstüne koyarak ilerlemesi gerekir. Bu kez buna çok inandık, tüm süreci titizlikle yürüterek Oda tarihinde ilk kez A Sınıfı Oda kategorisine yükselttik. Bu seviyeye yükselmek yetmiyor, burada kalmak da çok önemli bir başarı. Şimdiki ödevimiz, bu başarıyı korumak ve üzerine koymak.

*Seçim süreci sona erdi… Gelecek dönem için planladığınız projeler neler?

Bu dönem çalışmalarımızı iki temelde ilerleteceğiz; Birincisi, geçmiş dönemde hayata geçirdiğimiz projelerin verimliliğini daha da artırmak. İkincisi ise ihtiyaç duyulan alanlar için hazırladığımız yeni projelerimizi hayata geçirmek. Mevcut projelerimizden KOTO Kart’ı, daha fazla üyeye ve iş yerine ulaştırmayı amaçlıyoruz. 2018 yılında başlattığımız İhracat Atağı projemizi üyelerimizin geneline yaymak, eğitimler ve toplantılarla daha fazla üyemizi uluslararası pazarlarda iş yapabilecek konuma getirmek istiyoruz.

“YABANCI İŞ İNSANLARNA EVSAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ”

5 yıldır geleneksel olarak düzenlediğimiz Co-Matching İkili İş Görüşmeleri Etkinliği’nde bugüne kadar bin 690 somut iş görüşmesi gerçekleşmesine aracılık ettik. Yeni dönemde, daha çok yabancı iş insanını şehrimizde ağırlayarak, ikili iş görüşmeleri düzenlemeyi planlıyoruz. Bugüne kadar 418 öğrencimizi mezun ettiğimiz, Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden iş dünyasına geçişleri artırmak istiyoruz. Yeni projelerimiz ise, iş insanlarımızın/ sahanın talepleriyle biçim kazandı:

KOTO

KOBİ TİCARET BÖLGELERİ

Yaptığımız araştırmalar ve şehrin genel görünümü gösteriyor ki, Kocaeli’nin ticarette mekansal olarak önemli bir eşik atlaması gerekiyor. Yeni ticaret alanlarının oluşturulması bununla beraber var olanların düzenlenmesi ticaretin geleceği için önem arz ediyor. “Önceliğimiz Kocaeli’ diyerek bir araya geldiğimiz sanayici ve işadamı derneklerinin (SİAD) başkanlarıyla da bu konuyu öncelikli olarak gündeme aldık.

“ÜRETİCİ İŞLETMELERİMİZ BÜYÜMEYE İHTİYAÇ DUYUYORLAR”

Sanayi Sitelerinin içinde, çevresinde ve şehrin farklı noktalarında çok sayıda üretici işletmemiz var. Buradan dünya pazarlarına iş üretip, katma değer sağlıyorlar. Ancak daha fazla iş yapabilmek, marka değerlerini artırabilmek için fiziki olarak büyümeye ihtiyaç duyuyorlar. Yer tahsisi yapılarak, fiziki şartlarının ve iş yapma potansiyellerinin arttırılması gerekiyor. Bu konu üzerinde titizlikle çalışacağız. Nitekim Oto Ticaret Merkezi ve Hurda/ geri dönüşüm sektörünün de buna ihtiyaç duyduğu su götürmez bir gerçek.

KÜMELENME FAALİYETLERİ

Aynı sektörde iş yapan firmaları bir araya getirerek, güçlerini artırmayı- maliyetlerini azaltmayı amaçlıyoruz. Böylelikle şehrimize uzun soluklu markalar kazandırmayı, iç- ve dış pazarlarda ellerini güçlü kılmayı planlıyoruz. Ancak bu firmaların gayret ve isteğiyle mümkün. Biz KOTO olarak tüm süreçlere kılavuzluk etmeye hazırız.

TURİZM FAALİYETLERİ

Ülkemiz ekonomisine üst düzey katkı sağlayan Kocaeli şüphesiz ki turizm cenneti. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin bu konuda kapsamlı bir master planı ve yol haritası var. Biz de KOTO olarak üst düzey katkı sağlamaya gayret gösteriyor, iş dünyasının bu plana tam katılımı için projeler hazırlıyoruz. Kocaeli’nin turizm sektöründe de hak ettiği payı alması adına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası işbirliği ile kurduğumuz Kocaeli Fuarcılık A.Ş.’nin aktif olarak kullanılmasını amaçlıyoruz. Bu alanda da önerimiz; Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli gişelerinde yer alan köylerden turizme en elverişli noktasında konaklama tesisleri, bungalov, karavan parkı, kamp alanı, hobi bahçeleri, hayvanlı terapi alanları ve doğal ürün yetiştirme alanları gibi tematik yapıya sahip turizm tesisleri yapılması.

“BU ŞEHİR HEPİMİZİN VE BAŞKA KOCAELİ YOK”

Söz konusu proje ile İstanbul ve Doğu Marmara Bölgesi illeri başta olmak üzere yerli ve yabancı turistler için önemli bir destinasyon haline gelinecektir. Hem kentimiz hem de bölgede yaşayan vatandaşlarımız için iş ve istihdam olanakları sağlanacaktır. Bunun yanında; Kocaeli iş dünyasının dijital dönüşümüne öncülük etmek, enerji kaynaklarının sınırlı olmaya başladığı günümüzde iş dünyasını alternatif enerji kaynaklarına (Güneş Enerjisi) ulaşmasına mentorlük etmek, işletmeleri yeşil mutabakata hazırlamak, çok büyük emeklerle kurulacak iller listesine dahil ettirdiğimiz ve projesi de onaylanan Model Fabrika’nın 2022 yılında fiziki olarak da ilimize kazandırılmasını sağlamak, ilimizde eğitim- öğretim gören uluslararası öğrencileri fahri elçi olarak iş dünyamıza kazandırmak da projelendirdiğimiz konular arasında yer alıyor.

Genel olarak toparlamak gerekirse;

KOTO olarak, bir projeye başlarken ya da bir uygulama üzerinde çalışırken hep aynı noktadan hareket ediyoruz; “Önceliğimiz Kocaeli”

*İş insanlarımızı yarınlara taşırken de; Önceliğimiz Kocaeli

*Geleceğin iş dünyasını yetiştirirken de; Önceliğimiz Kocaeli

*Bu şehrin turizmini tanıtmaya çalışırken de; Önceliğimiz Kocaeli

*Bu şehir hepimizin ve başka Kocaeli yok. Bugünü iyi değerlendirmeli, yarını iyi planlamalı, her işe ‘Önceliğimiz Kocaeli’ diyerek başlamalıyız.

Asgari ücretin takvimi belli oldu

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler