Bizi Takip Edin
->

Piyasalar

Kripto para piyasası balon mudur?

Özellikle son 2 yıldır gösterdikleri yükseliş ile dikkat çeken kripto para birimleri her geçen gün daha popüler hale gelmeye devam ediyor.

da paylaşıldı

Sibel Özdemir ile bir küçük analiz

Kısa zamanda verdiği kazançlar nedeniyle vatandaşları cezbediyor olsa da kripto para borsası Thodex’te yaşananlar da akılları karıştırmıyor değil. Ancak diğer taraftan Kripto para piyasasında Blockchain teknolojisini ve altcoinlerle bizi tanıştıran Bitcoin, gündeme geldiği günden bu yana fazlaca yol katetti. İlk ortaya çıkan kripto para olması ve piyasadaki işlem hacmini göz önüne alacak olursak Bitcoin hala en gözde kripto para birimi olduğu apaçık ortada. Ancak, Bitcoin’in yanı sıra geleceği parlak olan kripto paralar da yavaş yavaş kendini kanıtlamaya başladı ve Bitcoin’e rakip olma seviyesine kadar yaklaştı. Özellikle Ethereum’a bakarsak..

Geçtiğimiz üç yılda, önde gelen kuruluşlar kripto para birimi sektörüyle ilgili hizmetler sunmaya başladı. Bununla birlikte, kurumsal yatırımcılar kripto para birimlerine ilgi duymaya başladı. Yatırımcılar artık geleceği parlak kripto paraları yatırım portföylerine dahil etmeye istekli görünüyor. Ayrıca ülkelerin ekonomileri ve içinde bulundukları siyasi gerilim neticesinde, kripto paralar, özellikle direkt satıcıdan alıcıya ulaşması ve herhangi bir merkeze bağlı olmamasından dolayı, ticari ambargolara olan karşı duruşuyla firmaların yanı sıra devletler tarafından da tercih edilen unsur haline gelmiştir. Ticari çıkarlardan doğan coğrafi ittifaklar ya da ambargodan kaçmak için birçok ülke mevcutta dolaşımda bulunan kripto paraları tercih etmesinin yanı sıra, kendi dijital paralarını çıkartmaya hazırlanıyor.

Blockchain teknolojisi ile güçlendirilen dijital para birimlerinin potansiyeli eşi benzeri yok. Haliyle, kripto ve Blokchain ekosisteminde devam eden mevcut gelişmelere ve projeler sayesinde birden çok sektörde gelecekte yeniliklere şahit olacağız. Mevcut istatistikler, analizler ve rakamlar bile Blockchain’in bu yüzyılın en büyük yeniliklerinden biri olacağını ortaya koyuyor. Kripto para arenasındaki avantajları ve müteakip gelişmeler sayesinde, tüm bu sektörün algısı değişti. Soru, ‘Kripto para biriminin geleceği var m?’ yerine ‘Kripto para birimlerinin geleceğimiz üzerindeki etkilerinin ölçeği nedir?’ olarak değişti.

Sözün özü şu ki; Teknoloji ve beraberinde getirdiği yeniliklere bağlı olarak Kripto paralar, dijital paralar geleceğin en önemli yatırım ve parasal enstrümanlarından birisi olacak. Kim ne söylerse söylesin kripto paralar ve dijital paralar hayatımızın bir parçası haline gelecek. Evet büyük bir kısmı belki yok olacak, belki büyük sıkıntılar da yaşanacak ama sonuç itibariyle kripto paraların önemli bir kısmı, en azından özellikle alt yapısı güçlü olanları hayatta kalmaya devam edecek. Ve piyasalarda önemli bir aktör olacak. Bu yüzden de hemen karalamak çok doğru gelmiyor bana.

Ama diğer yandan tedbiri de elden bırakmamak gerekiyor elbette. Bu piyasalar son derece oynak piyasalar. Bugün 10 kat yükselir, yarın 9 kat düşer. Bu piyasaları iyi bilmeye ve takip etmeye ihtiyaç var. Olmadığı takdirde en yüksekten alıp, en düşükten satmak gibi çok korkunç bir riske girersiniz. Hele evi, arabayı satıp kripto paralara yatırmak bunlar asla düşünülmeyecek şeyler.

Cumhurbaşkanlığı’nın bu kapsamda aldığı yeni kararına göre, kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan önlemlerden yükümlü olacak. Aynı Kararla, faizsiz konut sisteminde faaliyet gösteren tasarruf finansman şirketleri de bu önlemlerin yükümlüsü oldu. Bu yapılan düzenlemeler ve denetlemelerle kripto para piyasası daha güvenli bir piyasa halini alacaktır. Burada yatırımcıya düşen ise, bu kripto para alanıyla kendi parasal işleyişini entegre edip onun üzerinden bir dijital para ekosistemi kurması lazım. Kısacası gelişmeler gösteriyor ki kripto para önümüzdeki yıllarda hayatımızda daha çok yer alacak. Ama yeterli derecede bilgilenmeden, hatta uzmanlaşmadan bu piyasaya girmek zarar etme tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Bizden söylemesi…

Kripto paralara yeni düzenleme geliyor

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler