Bizi Takip Edin
->

Piyasalar

Kripto paraların akıbeti ne olacak?

Kripto paralar açısından geçen hafta kritik günler yaşandı. Son dönemde 51.500 doları geçmekte zorlanan Bitcoin, 3 demesinde 47-48 bin dolar seviyelerinde tutunmuştu.

da paylaşıldı

kripto para

Ancak son denemesinde bu seviyelerde tutunamayınca satışlar hızlandı ve tam bir çöküşe neden oldu. 15 Nisan’da 64.854 dolar ile tarihi zirvesini gören Bitcoin, 30 bin dolara kadar indi. Birçok altcoin de sadece 1 günlük kayıp yüzde 50’leri aştı. Kripto paralarda yaşanan bu sert düşüşle ilgili olarak öne sürülen iki neden var. Bunlardan ilki Tesla CEO’su ünlü milyarder Elon Musk’ın attığı tweette, daha önce Tesla’nın ödeme aracı olarak kabul ettiği Bitcoin’in ödeme aracı olarak kullanılmasının askıya alındığını söylemesiydi. Musk, karara gerekçe olarak ise Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımından dolayı çevreye verilen zararı gösterdi.

AÇIKLAMALAR MALÜMUN İLANIYDI

Kripto depremine neden olan bir diğer açıklama ise Çin’den geldi. Çin’in ödeme ve finans hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasakladığı bildirildi. Kripto paralarda çöküşe neden olarak gösterilen bu iki açıklamaya bakınca aslında satışların abartıldığı söylenebilir. Çünkü her iki haber de aslında daha önce söylenen ve piyasalar tarafından zaten bilinenleri barındırıyor.

‘AYI PİYASASI BAŞLADI MI?’

Uzun zamandır yükseliş trendinde olan kripto paralardaki bu bahar havasının yakında sona ereceği ve ‘ayı piyasası’ olarak adlandırılan, uzun bir süre düşüş trendinin hakim olacağı bir döneme girebileceği konuşuluyordu. Son yaşanan sert düşüşle kafalarda ‘ayı piyasası başladı mı?’ soruları arttı. Bazı uzmanlar ‘evet, düşüş trendi başladı’ derken çok sayıda uzman bu görüşle aynı fikirde değil. Bitcoin’in kısa vadede 38-40 bin doların üzerinde kaldığı sürece tepki hareketinin devam edeceğini düşünen teknik analistlerin sayısı oldukça fazla. Son yaşanan düşüşün her ne kadar ayı piyasasının başlangıcı olmayabileceği söylense de Bitcoin’de 30 bin dolardan 40 bin doların üzerinde doğru yaşanan tepki hareketine birçok altcoin ayak uyduramadı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde de coinler arasında ayrışma devam edebilir.

DALGA DÖNEMLERDE NAKİT BULUNDURUN!

Hem hisse senedi hem de kripto paralar gibi riskli yatırım araçlarında dalga boylarının arttığı dönemlerde yatırım için ayırdığınız paranın yaklaşık yarısını nakitte bulundurmak size hareket alanı sağlayacaktır. Örneğin teknik açıdan kritik destek/direnç noktalarının altına ya da üstüne inilmesi trendle ilgili size kısa vadede fikir verebilir. Desteğin altına inilmesi satışları hızlandırabilir ve diğer güçlü destek noktası maliyetinizi düşürme fırsatı sunabilir. Direnç noktasının kalıcı olarak geçilmesi de tansiyonun bir miktar düştüğü anlamına gelir. Alımlarınızı kademeli yapmak ve kaygan piyasada yüzde 5-6 aşağı seviyelere stop yazmak da olası kayıplarınızı aza indirebilir.

Euro Bölgesi’nde hizmet sektöründe hızlı büyüme

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler