Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

KTO Başkanı Öztürk; ‘Sorunların bizzat takipçisi olduk’

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, bölgenin ekonomik düzeyi ve hedefleri hakkında Sibel Özdemir ile İş Dünyası’na konuştu.

da paylaşıldı

Kentin kalkınması ve ekonomik istikrar için ticaret ve sanayi odalarının önemi yadsınamaz. Özellikle olağan dışı gelişmelerde iş dünyası ile iş birliği yapıp gerekli desteği sağlayarak ekonomiyi ayakta tutmakta odaların önemi oldukça büyük. Bu bağlamda Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ile bölgenin ekonomik düzeyini ve hedeflerini konuştuk.

*Körfez Ticaret Odası Olarak Bölgenize Ve Üyelerinize Yönelik Çalışmalarınızdan Bahseder Misiniz?

İş dünyasının çatı örgütü ve ilçemizin en güçlü sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyan Odamız, kurulduğu 1999 yılından bu güne Körfez ilçesinin iktisadi gelişme ve kalkınma sürecinin baş aktörlerinden biri olmuştur. Bugün ise üyelerine ve çalışanlarına çağdaş bir çalışma ortamı sunabilen modern alt yapısı tamamlanmış bir binaya sahip ender odalardan biri konumundayız. Ayrıca A sınıfı Akredite Oda sertifikasını almaya hak kazanan bir oda olmanın gururunu yaşıyoruz. 15 farklı meslek gurubunda faaliyet gösteren 3 bine yakın üyeye hizmet vererek Meclisi, yönetim kurulu, kadın ve genç girişimci kurulları ve çalışan kadrosu ile reel sektörün gelişmesi ve rekabet yarışında kendisini daha ileri noktalara taşıması için tescillenmiş yüksek kalite standartlarındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

‘PAZAR PAYI VE BÜYÜMESİNE %50’YE YAKIN KATKI’

Bu anlayışla çıktığımız yolda ülkemizin en önemli sorunlarından birinin ara eleman, kalifiye eleman sorunlarının olduğunu öngörerek, meslek liseleri ile ilgili bir proje yürütüyoruz. Bu kapsamda bölgemizin seçkin firmaları ile öğrencilere etkin staj imkânı sağlıyoruz. Yine yerel ticaretin geliştirilmesi projemiz ile ilçemizde bulunan üreticilerimiz ile bir araya gelerek yem, ortam ve et kalitesinin incelenmesine ve bunun sonucunda alım garantili arabuluculuk yapılması ve gerekli pazar desteği için çalışmalar başlattık. Yaptığımız görüşmelerde üreticilerin ortak sorunu ve beklentisinin pazarlama desteği olduğu gördük ve bunun üzerine Körfez Ticaret Odası olarak üreticilere pazar desteği sunduk. Bu projemizde pek çok üreticinin Pazar payı ve büyümesine %50’ye yakın katkı sağladık.

‘LOBİCİLİK ÇALIŞMALARIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK’

Yine üyelerimize yönelik olarak kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile üyelerimizi odamızda bir araya getirerek birebir sorunlarının çözülmesine katkı sunmak göreve geldiğimiz günden bu yana en önemli çalışmalarımızdan biri oldu. Şuan yaşadığımız pandemi öncesine kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere il müdürlerimiz ve ilçe yöneticilerimiz ile odamızda pek çok toplantı gerçekleştirerek ve bu raporlama yaparak asli görevlerimizden olan lobicilik çalışmalarımızı gerçekleştirdik.

‘TEKRAR SAHALARDA OLMAK İSTİYORUZ’

Bu anlamda Körfez Ticaret Odası’nda görev alan komite üyelerimizin her birine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Her biri görev bilinci ve çalışma arzusu ile yaklaşık 2,5 yıldır kendi sektörlerindeki üyelerimizin nabızlarını çok iyi tutarak tüm sektör sorunlarını odamızda yaptığımız toplantı gündemlerine getirmiş ve gerekli çalışmaları başlatmıştır. Burada değinmek istediğim bir diğer konu da tüm komite üyelerimizin pandemi öncesine kadar bir fiil sahada olmasıdır. Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm oda organ üyelerimiz ile 2 bine yakın üye ziyareti gerçekleştirerek, Odaların sadece seçim zamanı ziyaret gerçekleştirdikleri algısını Körfez Ticaret Odası olarak tamamen yıktığımız düşüncesindeyim. Amacımız inşallah pandemi sürecinin bitmesi ile tekrar sahalarda olabilmek.

*Covid-19 İle Mücadele Kapsamında Oda Üyelerinize Yönelik Ne Tür Tedbirler Aldınız?

Pandemi sürecinin başladığı Mart ayından bu yana öncelikle odamızdan başlayarak pek çok önlem ve tedbir aldık. İlk olarak odamızın sürekli dezenfekte edilmesi daha sonra personel sayımızı asgari düzeye indirerek ama hizmet kalitemizden ödün vermeyerek bu sürece girdik. Sonrasında ilçemizde bulunan büyük firmalar başta olmak üzere pek çok firmanın maske alım süreçlerinde Kocaeli Valiliği ile ortak hareket ederek firmalarımıza destek verdik.

Körfez Ticaret Odası

‘SORUNLARIN BİZZAT TAKİPÇİSİ OLDUK’

Yine Körfez Belediyesi ve Odamız işbirliği ile iş yerleri ve Haziran Ayı itibari ile açılan özel eğitim ve anaokullarımızın dezenfekte işlemleri ile yakından ilgilendik. Sürecin dinamik yapısından kaynaklı odamızda bulunan yaklaşık 80 komite üyemiz kendi sektörlerinden her üyeyi arayarak güncel olan ve sonradan gelişebilecek sorunları toplayarak odamıza ilettiler. İletilen her sorunu çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ileterek bu konuların bizzat takipçisi olduk. 40’a yakın komitelerimizin üyelerimizden aldığı talebi TOBB’a yazdık. Ve süreçte tam anlamıyla sahada olduk.

*Üyeleriniz Olan Sektör Temsilcilerine Yönelik Çalışmalarınızdan Bahseder Misiniz?

Körfez Ticaret Odası olarak pandemi sürecini çok doğru stratejiler ve planlamalar ile geçirdik. Öncelikle aksatmadan her ay botunca komite, genç, kadın girişimciler, disiplin ihracat ve yüksek istişare toplantılarımızı gerçekleştirdik. Dolayısı ile Körfez ilçesinde faaliyet gösteren tüm işletmelerin sorunlarını ve çözüm önerilerini bu toplantılarımızda konuştuk. Yapılan toplantılar sonrasında sigorta, eğitim ve gıda sektörü olmak üzere 3 sektörel çalıştaya oda olarak imza attık.

‘GELİŞMELERİ ÜYELERİMİZ İLE PAYLAŞTIK’

Yaklaşık 70’er kişiden oluşan sektör temsilcilerinin bizlerle paylaştıkları tüm konuları öncelikle raporlaştırarak ve sonrasında yaptığımız anket çalışmaları ile oda olarak tüm sorunları toplama ve çözümleri konusunda çalışmalar yapma fırsatımız oldu. Ayrıca bu süreçte tüm iletişim kanallarımızı kullanarak dinamik olan süreçteki her yenilik ve gelişmeyi üyelerimiz ile vakit kaybetmeden paylaştık. Bu sektörel toplantılarda sektörün temsilcileri olarak odamızda bulunan komite üyelerimiz sahip oldukları sorumluluk bilinci ile odamıza pek çok katkı sağladı. Üye ile odamız arasında köprü görevi gören tüm komite üyelerimize tekrar teşekkür etmek istiyorum.

*Körfez ilçesine fayda sağlayacak çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Biliyorsunuz Odalar yarı kamu kuruluşu olmasının yanında en önemli özellikleri sivil toplum örgütlerinin başta gelen temsilcilerinden olması. Bu anlamda Körfez Ticaret Odası olarak ve ilçenin önde gelen kurumlarından olarak ilçemiz ile ilgili her konuda hem söz sahibi hem de verimli bir paydaş olma gayesindeyiz. Kuruluşundan bu yana başkanlık yapan başta Cemalettin Fidancı olmak üzere, Mustafa Efe ve Sibel Moralı odamıza pek çok katkı sağlamış ve hem il hem de ilçemizde söz sahibi olmasında büyük katkıları olmuştur. Bu noktaya gelen bir odayı daha yukarı seviyelere çıkarmak hem bizlerin hem de bizden sonra gelecek yönetimlerin asli görevi olmalıdır diye düşünüyor ve tüm ekip arkadaşlarımızla bu bilinçle çalışıyoruz.

 ‘ALIŞVERİŞ KÖRFEZ’E SIĞAR’

Bu yıl Odamız ve Körfez Belediyesi ile yapılan ‘Alışveriş Körfez’e Sığar’ farkındalık projemiz ile de Körfez’de alışveriş bilinci oluşturmayı hedefledik. Bunun dışında yine belediyemiz ile ortak çalışmamız olan belediye ihalelerini üyelerimize duyurarak üyelerimize katkı sağlamamız önemsediğimiz çalışmalarımızdan oldu. Yine daha önce bahsettiğim özel eğitim gören çocuklarımıza tarama ve sağlık desteği ile ilçemizde bulunan engeller derneği için kendi üyemizden tamamen kendi ürettiği hassas tartı ile engellerinin büyük sorunu olan ve kendi sağlıkları için ciddi riskler oluşturan tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerimizin tartılamama sorunu çözmüş olduk.

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci birçok sektörü de olumsuz etkiledi. Oda olarak üyelerinizin bu süreci daha az hasarla atlatması adına yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Yaşanılan süreç dinamik bir süreç her an durumların değişebileceği yeni kararların uygulamaya konabileceği hızlı kararların alınması gerektiği bir dönem. Tüm dünya olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bir yandan sağlık bir yandan ekonomik dengeler her bireyi yakından etkiliyor. Yeni dünya düzeni olarak adlandırdığımız bu sürecin en önemli konusu Dijitalleşmeçünkü pandemi sürecinin devam ettiği şu süreçte gördük ki her ne olursa olsun ticari hayat devam ediyor ve devam etmek zorunda. Ancak firmaların bu süreçte hayatta kalabilmelerini çevik stratejileri, güçlü operasyonel ve organizasyonel yapıları, sürdürülebilir bir yapıda yeni normallere uyum sağlamaları ve farklılık yaratmaları ile orantılı olacak diye düşünüyorum.

‘DİJİTAL TEKNOLİJİNİN ÖNEMİ ARTACAK’

Bu nedenle şirketlerin ileri görüşlü olup, dijitalleşme gibi yeni ürün ve hizmetlere önderlik eden konularda ya altyapı çalışmalarını geliştirmeleri, ya da yapısal yenilikler konusunda radikal ve vizyoner hedefler koymaları gerekiyor. Bu nedenle de salgınla mücadele döneminde karşımıza çıkan en önemli başlığı sizlerin de bildiği gibi ‘dijitalleşme ve dijital ticaret’ oluşturuyor. Yani görünen o ki gelişen şartlara hızla uyum sağlamak için dijital teknolojinin önemi giderek artacak ve bu süreçten başarıyla geçmemizi dijitalleşme ile sürdürülebilirlik arasında kurduğumuz denge sağlayacak. Dolayısıyla e-ticaret bu dengenin en önemli noktalarından birinde konumlanacak. Bu nedenle kurumsal sürdürülebilirliği sağlamak ‘dijital odaklanmayı’ gerekli kılacak. İşte bu sebeple Körfez Ticaret Odası olarak Ticaret Bakanlığı ve Üniversite işbirliği ile yürüttüğümüz ve Ağustos ayı itibari ile uygulamaya koyacağımız üyelerimize yönelik e-ticaret sitesi uygulamamıza başlayacağız.

‘6 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE KAYNAK AKTARILDI’

Yine biliyorsunuz tüm Türkiye’de TOBB öncülüğü ve Denizbank işbirliği ile Nefes Kredisi ile işletmelere 6 milyar liranın üzerinde kaynak aktarıldı. Ve işletmelerin kullanımına sunuldu. Nefes kredisinde 2020 yılının tümünde anapara ya da faiz ödemesi yapılmayacak. 2021 yılında 12 eşit taksitle ödenecek ve yüzde 7,5 faizle verilecek. Ayrıca kredi 50 bin lira ile 100 bin lira arasında değişirken, Denizbank’ın aracılık ettiği Nefes Kredisi’nde, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kefil olacak şekilde planlandı. Bizim üyelerimiz de dahil olmak üzere tüm işletmelerin yararlanması için bu paket açıklandı.

‘KREDİLER KONUSUNDA ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ SAĞLADIK’

Biz de Körfez Ticaret Odası olarak bu süreçte üyelerimizin kullanımı için kaynak sağlayarak bu zorlu süreçte yanlarında olduğumuzu hissettirdik. Başvuru yapan firmalarda belli koşullar aranırken biz Körfez Ticaret Odası olarak pek çok firmanın bu destekten faydalanmasını sağlamak için elimizden geleni yaparak banka ile pek çok kez üyelerimiz için iletişime geçtik. Yine taleplerimiz doğrultusunda, Halkbank’ın Can Suyu paketinden esnaflarla birlikte oda ve borsalarımızın üyesi şahıs işletmelerinin de faydalanması imkanı sağlandı. Bu kredi ile şahıs işletmesi üyelerimiz 25 bin TL krediyi %7.5 faiz oranı ile alabilirken ayrıca 25 bin TL limitli Paraf Kart alabilme şansı yakaladılar.

DİĞER RÖPORTAJLAR İÇİN TIKLAYINIZ: Sibel Özdemir ile İş Dünyası

KM Kılıç Makina her şeye rağmen hedef büyütüyor

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Doğalgaz fiyatı düşebilir mi? - Finans Kocaeli Ekonomi Haberleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler