Bizi Takip Edin

Dünya Ekonomisi

Büyümede “durma sınırı” uyarısı

Koronavirüsün yayılması küresel ekonomideki büyümenin en yavaş seviyeye düşmesine sebep olabilir.

da paylaşıldı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), koronavirüsün (COVID-19) yayılmaya devam etmesinin küresel ekonomideki büyümenin on yıl önce yaşanan finansal krizden bu yana en yavaş seviyeye düşmesine sebep olacağı konusunda uyardı.

BÜYÜME YÜZDE 1’E DÜŞEBİLİR
IIF, yayınladığı raporda COVID-19 solunum yolu hastalığı yayılmaya devam ederse, 2020’deki küresel büyümenin yüzde 1’e kadar düşebileceğini söyledi. Bu 2019’da yakalanan yüzde 2,6 büyüme oranının çok altında inilebileceği hatta durma sınırına yaklaşacağı anlamına geliyor. IIF iktisatçıları raporda, ”COVID-19 etrafındaki küresel korkuyla olan bitenler çok farklı. Hastalık yayılmaya bu hızda devam ederse, durumun potansiyel sonuçlarının kapsamı çok geniş. Bu yayılma hızına bağlı olarak da ortaya çıkacak değişik ekonomik senaryolar var. Bunların hepsi bu aşamada oldukça belirsiz.” diye belirtti.

VİRÜS FAALİYETLERE SEKTE VURUYOR
En az 81 ülkede tespit edilen COVID-19, küresel tedarik zincirlerine ve daha geniş iş faaliyetlerine sekte vuruyor. IIF, ABD büyümesinin bu yıl 2019’daki yüzde 2’den yüzde 1,3’e düşeceğini tahmin ederken, Çin’e ait ekonomik büyüme beklentisini de daha önceki yüzde 5,9’dan yüzde 4’e çekmiş durumda. IIF ekonomistleri, “Üretimde arz kesintileri var. İmalat PMI’larındaki teslimat süreleri çok fazla ancak ekonomi için potansiyel krizin merkez üssü, etkileri şiddetinin bulaşma ölçeğine ve sonuçta bulunan muhafaza önlemlerine bağlı olduğu hizmetler sektörü” diyor. IIF’in küresel ekonomik büyüme için yaptığı aşağı yönlü revizyon, son haftalarda üst üste gelen benzer güncellemelerin şimdilik en yenisi. Geçtiğimiz Çarşamba günü, Uluslararası Para Fonu, büyüme beklentilerini yükseltmek yerine yavaşlamayı yansıtacak şekilde değiştirmişti.

Kaynak: Paraanaliz.com

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler