Bizi Takip Edin

Piyasalar

Merkez Bankası faiz arttırdı, dolarda düşüş başladı

Piyasaların gözü kulağı bugün açıklanacak olan faiz kararındaydı. Güne hafif bir yükselişle başlayan dolar, TCMB’nin 200 baz puanlık faiz artırımıyla 7,32 TL’ye gerileyerek düşüşe geçti.

da paylaşıldı

dolar

TCMB metninde enflasyon görünümündeki risklere de dikkat çekti. Metinde bu konuyla ilgili olarak, “İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öte yandan, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale geleceği beklentisi korunmakla birlikte, son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir.” değerlendirmeleri yer aldı.

Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık faiz artırım kararının ardından döviz piyasalarında aşağı yönlü hareket hız kazandı. Kurlardaki düşüş yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor.

Karar öncesinde 7,46-7,47 düzeyinde seyreden dolar/TL, ilk tepki olarak 7,32 seviyelerine kadar  geriledi. Benzer performansı kaydeden euro/TL de 8,92’den 8,80’in altına çekildi. Euro/TL’de düşüş 8,76’yı gördü.

Borsa İstanbul’da da kazançlar artarken BİST 100 Endeksi, 1.570 puan seviyesine çıktı. Bankacılık hisseleri Borsa İstanbul’daki yükselişte yüzde 2,5 ile öncülük ediyor.

TCMB faiz kararını açıkladı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler