Bizi Takip Edin

Finans

Merkez Bankası faiz kararı öncesi bilmeniz gerekenler

Yurtiçi piyasalarda tüm dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. İşte faiz kararı öncesi not etmeniz gereken beklentiler, gelişmeler…

da paylaşıldı

merkez bankası

Küresel piyasalarda Fed’in para politikası patikasına ilişkin fiyatlamalar öne çıkarken yurtiçi piyasalarda dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrildi.

Eylül ayında faiz indirim döngüsüne başlayan Merkez Bankası, Eylül’den Aralık ayına kadar 500 baz puan indirerek politika faizini yüzde 19 seviyesinden yüzde 14’e kadar çekmişti. Ocak ayında agresif gevşeme döngüsüne ara veren TCMB’nin bugün yapılacak toplantıda da politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

YABANCI KURUMLAR DA POLİTİKA FAİZİNDE DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYOR

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Merkez Bankası’nın politika faizini Şubat ayındaki toplantıda sabit bırakacağını fakat piyasa koşullarının TCMB’yi ilk çeyreğin sonlarına doğru faiz artırımına zorlayacağını düşündüklerini belirtti.

Unicredit, politika faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmasını beklediğini ve Merkez Bankası’nın bu yıl faizleri daha da indirmeyi deneyebileceğini söyledi.

Societe Generale de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra ziyaretinde Türk lirasının istikrara kavuşmasına yaptığı vurgunun altını çizerek Merkez Bankası’nın politika faizini ve gelecek aylarda da bir faiz indirimi olmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

ENFLASYON YAKLAŞIK 20 YILIN ZİRVESİNE ÇIKTI

Son gelen veriler enflasyonda yükseliş ivmesinin Ocak ayında da devam ettiğini göstermişti. Ocak ayında tüketici fiyat endeksi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48,69 arttı. Böylelikle enflasyonda Nisan 2002’den bu yana en yüksek seviye görüldü. TÜİK verilerine göre Ocak’ta aylık enflasyon yüzde 11,10 oldu. Ocak ayında üretici fiyatları da hızlandı. Verilere göre üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 93,53 arttı. Aylık bazda üretici fiyatlarındaki artış ise yüzde 10,45 olarak kaydedildi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre yıllık çekirdek enflasyon yüzde 39,45 oldu.

Büyükşehir’den marketlere KDV denetimi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler