Bizi Takip Edin
->

Finans

Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri Mart raporunu yayımladı.

da paylaşıldı

DOLAR

TCMB’nin Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri raporuna göre resmi rezerv varlıkları, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 14,5 azalarak 92,1 milyar dolara geriledi. Bu dönemde alt kalemler itibariyle, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 21,9 azalarak 59,2 milyar dolar olurken, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3,3 artarak 31,4 milyar dolar oldu.

DÖVİZ ÇIKIŞLARI ARTTI
Vadesine bir yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 23,4 artarak 22,4 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın 17,4 milyar doları anapara, 5 milyar doları faizden oluşuyor. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 30,9 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 16,3 milyar doları bir ay vadeli.

ŞARTA BAĞLI ÇIKIŞLARDA AZALIŞ
Şarta bağlı döviz çıkışları, bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşmakta. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 11,1 azalarak 32,7 milyar dolar oldu.

Kaynak: investing.com

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler