Bizi Takip Edin

Finans

Mevduat faiz oranları yeniden yükselişte

Merkez Bankası’nın likidite fazlasını önlemek için attığı adımlar sonucunda mevduat faiz oranları yeniden yükselişe geçti.

da paylaşıldı

merkez bankası

Merkez Bankası’nın likidite fazlasını önlemek için attığı adımlar sonucunda mevduat faiz oranları yeniden yükselişe geçti. Beklentiler doğrultusunda mevduat faizlerinde 8-9 puanlık artış görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta aldığı zorunlu karşılık tedbirleri ile piyasada önemli değişikliklere neden oldu. Likidite fazlasını kontrol altına almak amacıyla hayata geçirilen bu adımlar, mevduat faizlerinde yukarı yönlü bir hareket başlattı.

Geçtiğimiz perşembe günü TCMB, yabancı para cinsinden kredi büyümesine aylık yüzde 2 sınırı getirdi ve Türk Lirası (TL) ile kur korumalı mevduat hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarını artırdı. Bu adımlar, piyasadaki likidite fazlasını önlemeyi ve finansal istikrarı sağlamayı amaçlıyordu.

Zorunlu karşılık uygulamalarının hemen ardından piyasa faizi göstergesi TLREF, yüzde 47 civarından yüzde 53’e yükseldi. Mevduat faizleri de bu doğrultuda artış gösterdi.

TCMB’nin rezerv birikimi, 51 milyar dolara ulaşarak Türk Lirası fazlasına neden olmuş ve bu durum gecelik faizleri ve mevduat faizlerini aşağıya çekmişti. Bu durum, ekonomistler tarafından bazı riskler yaratabileceği gerekçesiyle eleştirilmişti. Sistemin likidite fazlası, geçen hafta yaklaşık 600 milyar liraya kadar yükselmişti.

TCMB’nin zorunlu karşılık adımlarının ardından, perşembe günü yüzde 50,8’e yükselen TLREF, cuma günü yüzde 53 ile faiz koridorunun üst bandına yerleşti. Bankacılar, bu adımların piyasadan 500 milyar liradan fazla likiditeyi kalıcı olarak çekeceğini hesapladı.

Ekonomistler, TCMB’nin adımlarının bu hafta etkisini göstereceğini öngörmüştü. Beklentiler doğrultusunda mevduat faizlerinde 8-9 puanlık artış kaydedildi. Düşük bakiyeli tasarruflarda TL mevduat faizi yüzde 50’ye yaklaşırken, yüksek miktarlı hesaplarda yüzde 54 seviyesi görüldü. Geçen haftalarda mevduat faizleri, düşük bakiyeli tasarruflarda yüzde 41’e kadar gerilemişti ve 30’lu rakamlara inebileceği konuşuluyordu.

 

 

karar.com

Açlık sınırı 19 bin lira; yoksulluk sınırı 59 bin liraya yükseldi

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler