Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Müge Uçar: “Yarınlar güçlü kadınların omuzlarında yükselir”

Bundan 7 yıl önce kadının sesi Kocaeli sloganıyla bir platform ile çıktıkları yolda, pandemiden itibaren Kadının Eli Kooperatifi’ni kurarak kadınların hayallerine dokunmayı amaçlayan kooperatif başkanı aynı zamanda kentin tanınmış isimlerinden Yazar Müge Uçar ile kadının gücünü ve Kocaeli’de kadını konuştuk.

da paylaşıldı

müge uçar

sibel özdemir ile iş dünyası

*Bu yola çıkış amacınızdan bahseder misiniz?

Kadının ekonomik özgürlüğü onun her anlamda bir adım daha önde ve güçlü olmasını sağlar. Ekonomik özgürlüğü olan kadın, eşine muhtaç değildir, eşi ona maddi şiddet denilen ekonomik baskı yapamaz. Yine eğer mutsuz giden bir evliliği var ise o evliliği sırf çaresizlik yüzünden sürdürmek zorunda değildir. Çünkü koptuğu yerden yeniden devam edebilecek güce sahiptir. Ekonomik özgürlüğünü eline almış kadın toplum tarafından diğer kadınlara oranla çok daha fazla takdir edilir ve saygın bir yeri olur. Ekonomik özgürlük kadına sadece zor zamanların kurtarıcısı değil aynı zamanda yaşam kalitesini yükselten bir durumdur.

kadının eli

“EKONOMİK ÖZGÜRLÜK EN BÜYÜK NİMET”

Örneğin çalışan bir kadının sahip oldukları ile çalışmayan kocasına muhtaç bir kadının sahip oldukları eşit değildir. Hatta çalışan kadınların çocuklarının yaşam boyu sahip oldukları imkanlarda buna dahildir. Ayrıca çalışan ekonomik özgürlüğünü eline almış olan kadınların çocuklarının diğer kadınlara oranla çok daha aktif ve girişken oldukları ve öz güven sorunu yaşamadıkları gözlemlenmiştir. Kadınların ekonomik özgürlükleri onların hayatlarına sunulmuş en büyük nimettir. Hatta onlarla kalmayıp yetiştirdikleri evlatları da bu nimetten nasiplerini alırlar. Toplumun kanayan yarası olan kadına şiddeti kadının ekonomik özgürlüğü bir nebze olsun kısıtlar. Bu nedenle ailelere düşen en büyük görev kız çocuklarını ne pahasına olursa olsun okutup meslek sahibi yapmalarıdır.

Kadının Eli Kooperatifi

“KADIN İSTERSE YAPAMAYACAĞI ŞEY YOKTUR”

Bu hem topluma kazandırdıkları bir birey hem de evlatlarına bıraktıkları en büyük miras olacaktır. Biz de bu düşünceyle yola çıkarak kadınlarımıza el uzattık. Kocaeli’nin tüm ilçelerinde birebir ulaştığımız ve hikayesini dinlediğimiz kadınlarla el birliği yaparak kadının gerçek gücünü göstermeyi amaçladık. Kadın isterse yapamayacağı şeyin olmadığını, kadının her şeye gücünün yetebileceğini ve önemli bir varlık olduğunu göstermeyi amaçladık. Kadının eli Kooperatifi için altı birim oluşturduk. Her birimin başına birer başkan atadık. Bu başkanlar aynı zamanda kendi profesyonel şirketleri olan kadınlar. Temizlik biriminden, toprakla üretim birimine, el sanatlarından, ev tekstil birimine kadar birçok birimle marka çıkış ürünlerimizi oluşturduk.

Kadının Eli Kooperatifi

“BELEDİYELER VE TİCARET ODASIYLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ”

Birçok stantta kadınlarımızın ürünlerini sergileyip satarak para kazanmasını sağladık. Bu aşamadan sonraki hedefimiz ihracat yolunu açmak. Kendimize ait 10-15 adet tasarım çanta oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra doğal taşlardan oluşan, aynı zamanda bir hikayesi olan tasarımı da tamamen kendimize ait takılar oluşturduk. Toprak ve üretim noktasında ise; arsalar kiraladık buralara ekim ayında kara buğday ekimi konusunda start verdik. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tohum gübre ve ekim konusundaki desteği ile birlikte ekim yapmak için her şeyimiz hazır. Bütün ilçe belediyelerle temas halindeyiz. Çünkü bizim altı birim haricinde yeni oluşturduğumuz şubelerimiz de var. Körfez şubemiz, Derince ve Kartepe ve Gölcük şubelerimiz de yakın zamanda çalışmalarına başlayacaklar. Ve her şube başkanımız belediyelerle temas ve istişare halindeler. Aynı zamanda Kocaeli Ticaret Odası ile de istişareler yapılıyor.

KOCAELİ’NİN KADINI TÜRKİYE’NİN ÖZETİDİR

*İler ki süreçte hedefleriniz hayalleriniz neler? Kocaeli kadınını görmek istediğiniz nokta neresi?

Bizim hayallerimiz büyük. Kadının Eli Kooperatifi olarak çıktığımız yolda sloganımız; “Hayatınızda, sofranızda, yüreğinizde kabul edilen bu elleri daha yükseklere kaldırın ki insanlık mutlu olsun, toplum huzur bulsun.” İlerleyen süreçte amacımız ve en büyük hayalimiz; bizim kadınımızın kendi tasarladığı kendi hayalleriyle süslediği ürettiği çantaları yurt dışında ünlü isimlerin kollarında görmek. Kadının gücü her şeye yeter. İnanıyoruz ki bunu da başaracağız. Kocaeli’nin kadını Türkiye’nin özetidir. Kadınlarımızın; üreten, başarılı, özgüvenli, mutlu ve kendi ayakları üzerinde duran birer bireyler olmalarına katkı sağlayacağız. Çünkü yarınlar güçlü ve mutlu kadınların omuzlarında yükselir.

Kadının Eli Kooperatifi

Ambalaj sektöründe hızlı büyüme

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler