Bizi Takip Edin

Sektör

Müteahhitler zorlu süreçte bir araya geldi

Kocaeli Müteahhitler Birliği, üyeleri ile Sektörel Değerlendirme toplantısında buluştu. Kahvaltılı programda üyeler ile fikir alışverişinde bulunuldu.

da paylaşıldı

Sektör temsilcileri programda son dönemlerde, ara eleman bulunamaması, inşaat maliyetlerindeki kontrolsüz artışın devam etmesi, resmi kurum harçlarının aşırı yükselmesi, işçilik maliyetlerinin inşaat maliyetlerinin de çok üzerinde atış göstermesi, şehrimizin kronik sorunu haline gelen çatı katlarının iptali, ticari finansmana erişilememesi, konut kredilerine getirilen sınırlama ve  kredi faizlerinin yüksekliği, konut satışlarının her geçen gün düşüş göstermesi, inşaata maliyetlerinde en büyük paya sahip olan ve %40’lara dayanan  arsa maliyetlerinin düşürülmesi, Kamuya iş yapan firmalarımızın aldıkları fiyat farklılıklarına rağmen enflasyonun altında kalarak zor duruma düşmesi konusunda görüşlerini beyan ettiler.

Tüm üyelerin görüş ve önerilerini tek tek dinleyen Başkan Keleş üyelere yaptığı açıklamada Türkiye de müteahhitlik sektörü büyük bir sektör ve sorunları da çok büyük. Sektörün kendi yapısal alt yapısı yeterli olmadığından sorunlar kendi içinde çözümleyemiyor. Barınma sorunu, kira artışları, ihtiyaç duyulan kentsel dönüşüm projeleri gibi acil çözüm bekleyen sorunların çözümünde müteahhitler odasının kurulmasının artık elzem olduğunu belirtti.

Ayrıca Başkan Keleş, şehrimizde önümüzdeki günlerde hızlanacağını ön görülen kentsel dönüşüm projelerine de değinerek, ‘müteahhitler olarak önceliğimiz boş arsalarda konut üretimi yerine sunulacak teşvik ve imkanlar ile kentsel dönüşüm projelerine ağırlık vermek ayrıca bilgi birikim ve sermayemizi bir araya getirerek bu yönde çalışmalara güçlü katkı sunmak olacaktır’ dedi.

Yoğun katılım ile gerçekleşen kahvaltılı Sektörel Değerlendirme Toplantısı toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI

  T.O.B.B İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ MECLİS ÜYESİ

  İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ KONFEDERASYONU(İMKON) YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler