Bizi Takip Edin
->

Türkiye Ekonomisi

Ne olacak bu enflasyonun hali!

Bugün TÜİK herkesin merakla beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,89 arttı. Aylık bazda artış yüzde 2,39 olarak kaydedildi.

da paylaşıldı

Sibel Özdemir ile bir küçük analiz

Ekim’de üretici enflasyonu ise yıllık yüzde 46,31 oldu. Böylelikle yıllık üretici enflasyonunda Haziran 2002’den bu yana en yüksek seviye izlendi.

Pandemi sürecinin başlamasıyla beraber ham madde ve malzeme eksikliği, tedarik sürelerinin uzaması, nakliye ve enerji maliyetlerinin yüksekliği ham madde fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Yükselen maliyet artışının fiyatlara yansıması da yüksek enflasyonu beraberinde getirdi.

Şu da bir gerçek ki açıklanan enflasyon rakamlarıyla vatandaşın hissettiği enflasyon arasındaki makas giderek açılıyor. Çünkü herkesin enflasyon sepeti farklı. Yüksek Enflasyonun zararlarına değinmeye gerek var mı bilemedim ama şöyle bir üstünden geçelim..

Yüksek enflasyon düşük gelirli ya da geliri olmayan geniş kitlelerin yaşam kalitelerini düşürür. Eğer bir çalışanın geliri her yıl enflasyon oranında artmıyorsa reel olarak fakirleşiyor demektir. Bunun yanında geliri olmayan ve tasarruflarını tüketen bir insanın da tasarrufları enflasyona karşı günden güne erir.

Son olarak, bir ülkede yüksek enflasyon probleminin uzun yıllar çözülememesi toplum içinde bir güvensizlik ortamına sebep oluyor. Ekonomi aktörlerinin kafalarına göre fiyat  politikası uygulamaya çalışması da üreticilerin her yıl mallarına zam yapmasına neden oluyor.

Bu durum düzelir mi düzelir elbette ama bunun için samimi ve şeffaf bir çaba ve sağlam bir ekonomi politikası izlenmesi gerekiyor. Türkiye’de bu çabanın görüldüğü dönem maalesef oldukça az. Çünkü enflasyon biraz yavaşlayacak olsa arkasından gelen rehavetle ekonomik büyümeyi önceleyen politikalar başlar ve enflasyon tekrar yükseliş trendine girer.

Ekonomi tarihimiz boyunca hep “enflasyonla mücadele edeceğiz” söylemleri dinledik durduk. Ancak gördük ki yine aynı noktadayız. Demek ki bir şeyler yanlış gidiyor. O zaman dönüp bir bakmalıyız, nerede hata var, nerede eksik var… Bugüne kadar yapılanlarla bir yere varılamadıysa biraz mahallenin dışına çıkmakta fayda var…

Bizden söylemesi…

Enflasyon yüzde 20’ye dayandı!

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler