Bizi Takip Edin
->

Piyasalar

Nikel fiyatları da 7 yılın zirvesine tırmandı

Alüminyum fiyatlarının çarşamba günü 13 yılın zirvesine ulaşmasından sonra nikel fiyatları da küresel talepteki artışla yüzde 2’den fazla yükselerek 7 yılın zirvesine tırmandı

da paylaşıldı

nikel

Nikel fiyatları, küresel talepteki artış ve metal ile ilgili tedarik endişelerinden dolayı 7 yılın zirvesine tırmandı. Nikel fiyatları yüzde 2’den fazla yükselişle ton başına 20 bin 145 dolar olurken 2014 yılından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor.

Elektrikli arabaların bataryalarında kullanılan ana materyallerden biri olan Nikelin yeşil dönüşümle beraber en fazla yükselecek hammadelerden biri olacağı düşünülüyor. Tesla, ileride oluşabilecek tedarik sıkıntılarına önlem olarak Temmuz ayında BHP Group ile nikel tedarik anlaşması imzalamıştı.

Alüminyum, Gine’deki askeri darbenin arzda yarattığı endişeler ve talep artışıyla birlikte 2008’den bu yana en yüksek fiyata ulaşmıştı.

Alüminyum Londra’daki işlemlerde yüzde 1,8 günlük yükseliş kaydederken Nisan 2020’deki dip seviyesinden yüzde 90 arttı. Fiyatlarda Çin’deki arz sıkışıklığı ve küresel toparlanma ile birlikte artan talep rol oynarken pazar günü alüminyum üretiminde önemli girdi olan boksit zengini Gine’de yaşanan darbe arz endişelerini artırdı.

Gine’deki siyasi kargaşaya rağmen analistler alüminyumun ton başına 3.300 dolarlık rekor seviyeleri kırabileceğini öngörüyordu.

Dolar yükseliş seyrini sürdürüyor

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler