Bizi Takip Edin
->

Sanayi

Nisan ayında dış ticaret açığı %32 azaldı

Ticaret Bakanlığı Nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verilerini açıkladı. Verilere göre Nisan’da ihracat yıllık yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olarak kaydedildi.

da paylaşıldı

ihracat

Nisan ayı dış ticaret açığı, 2020 Nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara geriledi. Nisan ayına ilişkin öncü dış ticaret verileri, dış ticaret açığındaki azalmanın sürdüğüne işaret etti. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Nisan ayında dış ticaret açığı yüzde 31,9 azalarak 3,1 milyar dolar oldu. Verilere göre Nisan’da ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yıllık olarak yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolar olarak kaydedildi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, Nisan’da 19,5 puan artışla yüzde 85,7’ye yükselirken, enerji ithalatı hariç yüzde 97,7 oldu. Altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 85,6 seviyesinde gerçekleşti.

Nisan’da en çok ihracat motorlu kara taşıtlarında oldu

Bakanlığın verilerine göre Nisan ayında en çok ihraç edilen ürün grubu 2,1 milyar dolarla motorlu kara taşıtları oldu. Motorlu kara taşıtlarını 1,9 milyar dolarla kazanlar ve makineler, 1,3 milyar dolarla demir ve çelik ihracatı takip etti. Nisan ayında 3,3 milyar dolarla en çok ithal edilen mineral yakıtlar, mineral yağlar grubunu, 2,5’ar milyar dolarla, kazanlar, makineler ve demir-çelik izledi.

Bitcoin yeniden yükselişe geçti

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler