Bizi Takip Edin

Ekonomi

Okul kantin fiyatları cep yakıyor

CHP Milletvekili Bulut, geçtiğimiz yıla göre kantin fiyatlarının katlandığını belirterek, “Okul kantinlerinde fiyatlar ateş pahası.

da paylaşıldı

(CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,

Artan enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle kırtasiye ve okul masraflarını karşılamakta zorlanan veliler, okulların hazırladığı günlük beslenme programını dahi yerine getiremiyor. Çocuk okulda bir öğün yemek yese en ucuzu 38 TL. Bir öğrencinin aylık yemek masrafı 750 TL’yi buluyor. Ekonomik krizin bütün yükü halkın sırtında” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, geçtiğimiz yıl ile bu yıl ki kantin ve okul yemek fiyatlarını karşılaştırdı. Okul kantinlerinde fiyatların ateş pahası olduğunu kaydeden Bulut, “Geçtiğimiz yıl 15 TL olan kaşarlı tost bu yıl 25 TL, 18 TL olan karışık tost 28 TL, 20 TL olan hamburger 30 TL, 20 TL olan tavuk döner 30 TL, 10 TL olan çorba 23 TL’ye yükseldi. Öğrenci her gün bir kaşarlı tost yese ve yanında ayran içse 33 TL vermek zorunda. Bu da aylık 660 TL yapıyor. Artan enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle kırtasiye ve okul masraflarını karşılamakta zorlanan veliler, okulların hazırladığı günlük beslenme programını dahi yerine getiremiyor” diye konuştu.

Okul yemek fiyatlarına da dikkat çeken Bulut, geçtiğimiz yıl işe bu yılın fiyatları arasında neredeyse yüzde yüz artışlar yaşandığını bildirdi. Geçtiğimiz yıl 25 TL olan makarna/köfte ve ayrandan oluşan menünün bu yıl yüzde 80 artışla 45 TL’ye çıktığını belirten Bulut, 20 TL olan tavuk döner/ayranın yüzde 90 artışla 38 TL’ye, 20 TL olan hamburger/ayranın yüzde 90 artışla 38 TL’ye, 20 TL olan pizza/meyve suyunun yüzde yüz artışla 40 TL’ye çıktığını söyledi. Çocuk okulda bir öğün yemek yese en ucuzu 38 TL. Bir öğrencinin aylık yemek masrafı 750 TL’yi buluyor. Ekonomik krizin bütün yükü halkın sırtında” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretlin sofrasına çöken iktidarın, çocukların beslenme çantasının da yarısını çaldığını kaydeden Bulut, dar gelirli ailelerin okulların hazırladığı günlük beslenme programına uyamadığını, fahiş fiyatlar altında ezildiğini söyledi. Beslenme çantalarının yetersiz olduğunu, harçlıksız okula giden çocuklar açlıktan kırıldığını kaydeden Bulut, “En azından 1 öğün yemek devlet tarafından karşılanmalı” önerisini yineledi.

 

Bulut, konuya dair tabloyu da şöyle paylaştı:

okul-kantin-fiyatlari

Tüketici güven endeksi en düşük seviyesinden yükseldi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler