Bizi Takip Edin

Röportajlar

Online satıştan mağazacılığa uzanan başarının adı; Gizem Seymen Butik

Kadın girişimci olarak kentimizin mağazacılık sektörüne yeni bir renk getiren Gizem Seymen; Gizem Seymen Butik ile her tarza, her zevke ve her bedene hitap ediyor

da paylaşıldı

Gizem Seymen

Genç girişimci Gizem Seymen tarafından İzmit merkezde açılan Gizem Seymen Butik hem tesettürlü hem de tesettürsüz kadınların gardırobuna yeni bir soluk getirdi. Her tarza, her zevke, her bedene hitap eden ürünleriyle kısa sürede müşterileri için vazgeçilmez olan Gizem Seymen Butik, 140 metrekarelik mağazasıyla hizmet vermeye devam ediyor. Gizem Seymen ile hedeflerini ve bu serüvende karşılaştığı sorunları konuştuk.

Gizem Seymen

*Sektöre girişiniz nasıl oldu?

Kendim için alışveriş yapmayı, her zaman şık ve bakımlı görünmeyi severim ama aslında bir mağaza açma fikri hiç aklımda yoktu. Gizem Seymen Butik’i tamamen eşim Samet Seymen’in yönlendirmesi ve teşvik etmesiyle açtım. Pandeminin başlarında, evlere kapandığımız günlerde bana ve sitedeki diğer komşularımıza gelen kargolar eşimin dikkatini çekmiş. Bana “Bu kadar çok ne alıyorsunuz?” diye sordu, ben de kendisine herkesin giyim-kuşam ihtiyacını internetteki alışveriş sitelerinden karşıladığını anlattım.

Bu durum çok aklına yattı, dedi ki “Kadın giyim, her zaman kazanç sağlanabilecek, senin de çok güzel yapacağın bir iş. Gel, sana da bir butik açalım.” O istiyordu ama oğlum daha çok küçük olduğu için ben bu teklife pek de sıcak bakmamıştım. Yine de benden habersiz markayı oluşturmuş hatta internet sitesini bile kurmuş. Bir baktım ki hem Instagram’da hem de Trendyol’da satış yapan ‘gzmbutik’ adında bir markam var. Sonra ben kolları sıvadım ve satışlara başladım. Kısa zamanda da çok geniş bir kitleye ulaştım. Markamız, adını git gide daha çok insana duyurdu ve ciddi bir müşteri portföyüne ulaştı.

Gizem Seymen

*Online satıştan Mağaza açma fikri nasıl gelişti?

Instagram ve Trendyol’dan online satış yaptığımı duyan herkes, eşim, dostum ürünleri görmek ve denemek için evime gelmek istedi. Bununla beraber pandemi döneminde o kadar insanı eve kabul etmek pek de sağlıklı değildi. Biz de evimizin yakınında bu ihtiyaca cevap verebilecek küçük bir showroom açmaya karar verdik. Ürün denemek isteyen müşterilerimiz randevuyla gelip alışveriş yapmaya başladı ancak zamanla burası da bize yetmedi. Talep artınca, bu kez İzmit merkeze geçmeye karar verdik. Hem böylece daha farklı kesimlere de ulaşabilecektik. Çarşıdaki ilk dükkanımızı 2 yıl önce açtık ama kısa sürede daha da büyük bir mağazaya ihtiyacımız olduğunu gördük. En sonunda çok daha geniş ve ferah bir alanda hizmet verebildiğimiz, şu anki mağazamıza geçtik.

HER VÜCUT TİPİNE ŞIK KOMBİNLER

*Gizem Seymen Butik’in hedef kitlesi nedir?

16 yaştan itibaren her yaş grubuna, her giyim tarzına, her bedene ve zevke uygun ürünler getirmeye çalışıyorum. Mağazamızda tesettürlü kadınlar için de tesettürsüz kadınlar için de çok güzel modeller var. Müşterilerim, burada ayakkabı hariç tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor; birbirini tamamlayan ürünlerle kombinlerini rahatlıkla oluşturabiliyor. Alt katımızda kot pantolon, kumaş pantolon, gömlek, sweatshirt, elbise, etek, bluz, T-shirt ve şal modellerimiz var. Üst katta ise abiye modellerine yer verdik. Ayrıca, ithal ürünlerimiz de mevcut. Özellikle otantik grubunda çok şık ithal parçalar bulabilirsiniz. Büyük beden konusunda oldukça geniş bir skalamız var. Bazı ürünlerimde 60 bedene kadar çeşitliliğe yer veriyorum. Her vücut tipine göre şık kombinler oluşturuyoruz.

Gizem Seymen

*Satışa sunduğunuz ürünleri neye göre seçiyorsunuz?

Kendi zevkime ve müşterilerimin talebine göre seçiyorum. Bununla beraber, her yerde bulunabilecek sezon ürünlerini özellikle getirmiyorum. Mağazamda tarzı olan, farklı tasarımlara sahip parçalara yer vermeye çalışıyorum. Farklı ihtiyaçlara cevap veren trend parçaları da önemsiyorum. İnsanlar, gezdiği tüm mağazalarda aynı ürünlere denk gelmemeli bence. Bir de kumaş kalitesi ve hijyen konusunda çok hassasım. Mağazamda, naylon içeren sentetik kumaşlarla üretilmiş ürünlere yer vermiyorum. Pamuk, keten, yün gibi doğal kumaşları tercih ediyorum. İthal ürünlerde de ‘%100 natural’ etiketiyle çalışıyorum.

“İZMİT BELEDİYESİ BU ADALETSİZLİĞE DUR DEMELİ”

 *Online satıştan mağazacılığa uzanan serüvende sizi en çok zorlayan ne oldu?

Haksız rekabet bizi en çok zorlayan sorunların başında geliyor. Bu sokakta seyyar olarak bir askının üzerine birkaç kıyafet asarak satış yapan bir amca var. Bir gün baktım benim markalarımdan ürünler satıyor. Ve daha ucuza satıyor. Ben burada kira ödüyorum personel giderim var vergimi ödüyorum ama o insan burada seyyar bir şekilde ürün satıp para kazanıyor. Yanına gidip sorduğumda ise benim belediyede tanıdıklarım var sen karışamazsın diyor. Biz mağazamızın önüne ürün çıkarsak gelip hemen kaldırtıyorlar ama adam burada gözümüzün önünde askıda ürün satıyor. Haksız kazanç elde ediyorlar. İzmit belediyesine defalarca şikayette bulunduk ancak ilgileneceğiz deyip hiçbir şey yapmadılar. Bu haksızlığa acil çözüm bekliyoruz. Buna göz yumulması çok büyük bir adaletsizlik.

Bunun dışında artan maliyetler ve özellikle kiralardaki fahiş artışlar denetlenmeli. Kira artışına belirli bir kota getirilmeli. Herkes kafasına göre fiyat belirlememeli. Bu konuda devletimizden destek bekliyoruz. Bizim gibi esnafların ayakta kalması bu zamanda zaten fazlasıyla zorken ekstra sorunlar

“YENİ ŞUBELERLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

*Gizem Seymen Butik’in önümüzdeki süreçte hedefleri neler?

Bundan sonraki ilk hedefim, Sakarya Serdivan bölgesinde bir mağaza açmak. Bunun dışında bir marka ile AVM içinde bir mağaza açmayı düşünüyoruz. Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor.

 

İLETİŞİM

Ömerağa Mah. Sanat Sok. No:5

İzmit/Kocaeli

web: www.gizemseymen.com

Instagram: @gizemseymenbutik

TCMB’nin faiz kararı ne olacak?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler