Bizi Takip Edin

Sektör

Opel, Hibrit Otomobilleri Türkiye’ye getirmeyecek!

Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çip krizinin kendileri için bittiğini söyleyen Özocak, hibrit arabalarını Türkiye’ye getirmeyeceklerini ifade etti.

da paylaşıldı

opel

COVID-19 pandemisinin en çok etkilediği sektörlerden bir tanesi, otomotiv oldu. Tedarik zincirlerindeki aksaklıklar nedeniyle çiplere ulaşmakta zorluk çeken markalar, üretimlerini durdurmak zorunda kaldılar. Buna paralel olarak taleplerin yüksek olması, tüketicinin aylar sonra gelecek araçlar için sıraya girmesine yol açtı.

Sektörde yaşananları Habertürk’e değerlendiren Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, gelinen son noktayı açıkladı. Yapılan açıklamalara baktığımızda Opel cephesinde hem yüzlerin güldüğünü hem de aşılması gereken sorunlarla boğuşulduğuna şahitlik ediyoruz. Gelin hep birlikte bu açıklamalara tüm detayları ile bakalım.

“AYNI OTOMOBİLİN HİBRİT VERSİYONU, BENZİNLİSİNDEN 400.000 TL DAHA PAHALI”

Emre Özocak tarafından yapılan açıklamalar, Türkiye’deki vergi sistemini yeniden tartışmaya açacak gibi görünüyor. Zira Opel Türkiye Genel Müdürü’ne göre şirketin hibrit modelleri (Astra GSe ve Granland GSe) Türkiye’ye gelirse, içten yanmalı versiyonlarından 400 bin TL daha pahalı olacak. Ancak elektrikli modeller için böyle bir durum söz konusu değil. Emre Özocak, “Elektrikli araç pazarını 2023’te 25-30 bin arasında öngörüyoruz. Elektrikli Corsa ve Mokka 2022’de Türkiye’ye geldi, Aralık sonuna kadar 84 adet elektrikli araç sattık. Elektrikli otomobil pazarında şuan 10’uncuyuz, hedefimiz ilk 5’e girmek. Yılın ikinci yarısında elektrikli Astra da Türkiye’ye gelecek.” dedi.

PEKİ TÜRKİYE’DEKİ VERGİLENDİRME SİSTEMİ NASIL?

Elektrikli araçlar ile hibrit motorlu araçlar arasında ciddi bir vergilendirme farkı bulunuyor. Türkiye’deki güncel vergi sistemine göre tam elektrikli bir otomobil için ödeyebileceğiniz maksimum ÖTV oranı yüzde 60. Hibrit motorlu araçlarda ise yüzde 220’ye varan ÖTV oranları ile karşılaşılabiliyor ki bu da Opel’in neden tam elektrikli modellere yöneleceğinin anlaşılmasını ve hak verilmesini sağlıyor.

ÇİP KRİZİ, OPEL İÇİN BİTMİŞ DURUMDA

Emre Özocak’a göre Opel, çip krizinin etkilerini geride bıraktı ancak bu kez de taşıma sorunlarıyla uğraşıyor. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle: “Çip krizi bizim için bitti. Aylardır üretimde hammadde sıkıntısı yaşamıyoruz. Fakat, limanlar dolu olduğundan otomobillerimizi gemi ile getirmekte sıkıntı çekiyoruz ve üretilen araçlar fabrikada beklemek durumunda kalıyor. Ek maliyetlere katlanarak araçları demiryolu ile getirmek gibi çözümler üzerinde çalışıyoruz.”

OPEL, ÜRETİMİ SONA EREN INSİGNİA YERİNE YENİ BİR D SEGMENT OTOMOBİL HAZIRLIYOR!

Habertürk, Opel Global Ürün Müdürü Tobias Gubitz ile de bir görüşme gerçekleştirdi ve yeni modeller ile ilgili bilgi edindi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Insignia’nın yerini alacak yeni bir D-segment otomobil üzerinde çalışıyoruz. Muhtemelen farklı bir isim de olacak. Güncel trendleri takip eden bir otomobil görecekseniz.”

Tobias Gubitz, şirketin mevcut modelleri ile ilgili de konuştu. Yapılan açıklamada, “Grandland yeni neslinde daha büyük bir araç olacak, ama 7 kişilik versiyon sunmayı planlamıyoruz. 7 kişilik SUV isteyenler için kardeş markamız Peugeot’nun 5008 modeli var.” denildi.

OPEL, YENİ MODELLERİNDE TÜRK TÜKETİCİNİN GÖRÜŞLERİNİ DE ÖNEMSİYOR

Opel Global Ürün Müdürü Tobias Gubitz, yeni bir model üzerinde çalışırken Türkiye üzerinden de araştırma yaptıklarını söyledi. Gubitz, neden böyle bir şey yaptıklarını şöyle açıkladı: “Türkiye, Opel için Orta Doğu pazarına girişin anahtarı. Türkiye’de Stellantis’in en büyük ikinci markasıyız, Alman olduğumuz için tüketici bizi daha rahat kabul ediyor ve bunu sürdürmek istiyoruz.”

Emre Özocak da Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Opel’in toplam satışlarının yüzde 6’sı Türkiye’de yapılıyor. Adet olarak baktığımızda Türkiye Opel’in en büyük 5’inci pazarı. 2023’te, 800 bin adetlik toplam pazarda 52 bin araç satarak yüzde 6.5 pazar payı hedefliyoruz.” diyen Özocak, 2023 yılında Türkiye’de yüzde 40 büyümek istediklerini belirtti.

Turizm geliri yüzde 53, gideri yüzde 130 arttı!

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler