Bizi Takip Edin

Sektör

Otobüs ve uçak seferlerinde fiyatlar el yakıyor

Otobüs ve uçak biletlerinde fiyatlar, tavan ücrete rağmen yüksek.

da paylaşıldı

Seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte yarından itibaren şehirler arası yolculuklar başlayacak. Beş büyük şehre, otobüslerle ve uçaklarla yapılacak seyahatlerin faturası ise vatandaşların cebini tavan ücret uygulamasına rağmen yakacak.

EN UCUZ OTOBÜS FİYATLARI
En çok kullanılan hatlardan olan İzmit-İstanbul arası otobüslerde en ucuz fiyatlar; Avrupa yakası otogarları için 50 lira, Anadolu yakası otogarları için 40 lira olacak. İzmit’ten Ankara’ya gitmek için vatandaş en düşük ücret olan 120 lirayı gözden çıkaracak. İzmir için de 150 lira harcayacak. İzmit’ten Antalya’ya gitmek için en uygun fiyat 175 lira olarak gözükürken, Trabzon’a gidebilmek için ise vatandaşın cebinden 290 lira çıkacak.

UÇAK SEFERLERİ NE KADAR?
İzmit’ten Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon illerine gitmek isteyenlerin uzun süren seyahatler yüzünden tercih edebileceği bir diğer yol da Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullanmak olacak. 1 Haziran’da seyahat için uçak biletlerine yönelecek vatandaşların faturası daha da kabaracak. Ankara için en az 221 lira ödenecek. İzmir’e gidecek biri 247 lira, Antalya’ya gidecek biri ise 277 lirayı cebinden çıkaracak. Otobüs fiyatlarında da olduğu gibi en pahalı yolculuk Trabzon olacak. Sabiha Gökçen’den Trabzon’a uçmak için 379 lira ödemek gerekiyor.

OTOBÜSLERDE TAVAN ÜCRET
Otobüs yolculukları için 100 lira ile 500 lira arasında olmak üzere 31 Temmuz’a kadar tavan ücret uygulaması başlamıştı. Yol mesafeleri dikkate alınarak belirlenen tarifeye göre, 101-115 kilometre arası seyahatlerde 100 lira, 301-350 kilometre arası 150 lira, 901-1000 kilometre arası 250 lira, 2 bin bir kilometre ve üstü mesafelerden ise 500 lira tavan ücret uygulanıyor.

UÇUŞ FİYATLARI ARTAR MI?
Uçaklarda ise Ekim 2019’da uygulanmaya başlanan 450 liralık tavan ücret tarifesi hakkında THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’dan “Bu tavan ücreti ile uçmak şirketin sağlığını bozar” açıklaması gelmişti. Uçak seferleri için fiyatların artması konuşulurken, yeni bir tavan ücret tarifesinin uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu olarak akıllardaki yerini koruyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler