Bizi Takip Edin

Sektör

Otomobil almak için doğru zaman mı?

Gazeteci Emre Özpeynirci otomobil almak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri olan “En uygun zaman ne zaman?” sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdi.

da paylaşıldı

otomobil

Otomobil yazılarıyla dikkatleri üzerine çeken gazeteci Emre Özpeynirci, 2024 yılında otomobil fiyatlarının düşeceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını MedyaTava TV’de katıldığı yayında vurguladı.

Özpeynirci, orta sınıfın azaldığını, dünya genelinde zengin sayısında artış görülürken buna paralel olarak lüks otomobil segmentinde ciddi bir büyüme ve marka çeşitliliği yaşandığını ifade etti. Türkiye’de otomobil alım gücünün %40 düştüğüne dikkat çeken Özpeynirci, bu durumu ortaya koyarak sektördeki dengesizliğe işaret etti.

Otomobil piyasasının tarihinde ilk kez bu derecede yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalındığını belirten Özpeynirci, kredi imkanlarının neredeyse erişilemez hale geldiğini dile getirdi. Bunun temel nedenini hükümetin kredi olanaklarını kısıtlamasına ve vergi yüklerinin tarihsel anlamda en yüksek seviyeye ulaşmasına bağladı.

Otomobil satışlarının tarihsel anlamda en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çeken Emre Özpeynirci, yıl sonunda 1 milyonun üzerinde satışın gerçekleşeceğini belirtti. Bu artışta enflasyonun ve kur artışlarının etkili olduğunu vurgulayan Özpeynirci, vatandaşların otomobili bir yatırım aracı olarak görmesinin bu ivmeyi tetiklediğini ifade etti.

Fiyatların yüksek seyrettiğini ve bu durumda araç almak isteyenler için şu anın en uygun zaman olduğunu vurgulayan Özpeynirci, kur artışlarının fiyatları düşürmeyeceğini belirtti. Ayrıca, fiyatların düşeceğini iddia eden firmalara güvenilmemesi gerektiğini, kampanyaların stoklarla sınırlı olabileceğini ve bu nedenle karışıklık yaşanmadan önce araç alımlarının yapılması gerektiğini dile getirdi.

Özellikle ikinci el araç piyasasında belirgin bir değişkenliğin olmayacağını ve alımların şu anda yapılmasının, yeni yıl için bekleme stratejisinin daha mantıklı olacağını vurgulayan Emre Özpeynirci, satışlar için gelecek dönemi beklemenin daha sağlıklı olabileceğini söyledi.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,10 yükseldi

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler