Bizi Takip Edin

Röportajlar

Özer Özcan; “Kapasitemizi artırmak için destek bekliyoruz”

Sanayinin başkenti olarak adlandırılan ve ülke ekonomisine katkısı yadsınamayacak olan Kocaeli iş dünyasının sesi olmaya ve onların sorunlarını aktarmaya devam ediyoruz. Kentimizde faaliyet gösteren ve tanker üretiminde Türkiye lideri olma yolunda ilerleyen Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan ile sektörü ve hedeflerini konuştuk.

da paylaşıldı

Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan

*Firmanızdan ve faaliyet alanlarınızdan bahsedelim mi?

Özcan Tanker olarak 1989 yılında ADR’li tanker akaryakıt, paslanmaz, sulama ve kimyevi madde taşıyan tankerlerin üretimini yapıyoruz. Kendi alanında ilk ve daima en iyisi olmayı hedefleyen bir firma olarak çıktığımız bu yolda kente ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz. ADR, Tehlikeli maddelerin, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden, güvenli şekilde kamuya açık karayolu ile taşınmasını olanak sağlayan yönergedir.

Özcan Tanker olarak 34 yıldır Tanker üretimi yapıyoruz. Tankerler, TSE standartlarında üretilmekte ve TSE tarafından denetlenip sertifikalandırılmaktadır.

Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ”

 *Birçok sektörde üretim için dışa bağımlılık en büyük sorunlardan biri. Siz dışa bağımlılığı en aza indirmek konusunda örnek olacak bir çalışma başlattınız. Bize bu çalışmadan bahseder misiniz?

 Son dönemde özellikle pandemiyle birlikte tanker üretiminde kullanılan ve dışarıdan ithal ettiğimiz bazı ekipmanları kendi bünyemizde üretmeye başladık. Bu ekipmanları dışarıdan ithal etmek yerine Konya’da üretimini yapıp bizim gibi bu işi yapan firmalara satışlarını yapıyoruz. Şuanda ise bu konuda dışa bağımlılığımız bitmiş oldu. Birçok firmaya da yapabildikleri ölçüde gerekli olan ürünü dışarıdan almak yerine gerekli AR-GE çalışmalarını yaparak kendileri üretmelerini öneriyoruz. İthalatın önünü kesmek için gerekli olan ekipmanları kendimiz üretebilmek adına KOSGEB’e başvurduk ve gerekli desteği istedik. Ancak tüm projeyi üretim aşamalarını sayfa sayfa sunup anlatmamıza rağmen gerekli olan meblağ vermediler. Yoksa bu çalışmayı çok daha önce yapmış olacaktık.

Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan

“DAHA BÜYÜK BİR ALANA İHTİYACIMIZ VAR”

Şuanda kısıtlı şartlarda yıllık üretim kapasitemiz 15-20 araç. Tanker üretiminde Türkiye lideri bir firmayız ama kapasitemizi arttıramadığımız için rakiplerimizin gerisinde kalma durumu yaşıyoruz. Bizim daha kaliteli hizmet verebilmemiz için daha büyük bir yerde olmamız gerekiyor. Bu sanayi sitesinin artık bu kadar firmayı ve iş gücünü kaldıracak ne alt yapısı ne de alanı kaldı. Ancak tabi şuan itibariyle kurulu bir düzenimiz var öyle biranda bırakıp gidemiyoruz. Biz üretim ve aynı zamanda ihracat yapan bir firma olarak daha büyük bir yere geçerek hem üretim kapasitemizi hem de istihdamımızı artırmak istiyoruz. Ayrıca gerekli makine parkurumuzu da alt yapı sorunları yüzünden genişletemiyoruz.

Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan

“BİZ ÜRETİCİLERE DESTEK SAĞLANMALI”

Şuanda belki de önümüzdeki seçim sürecinden dolayı işler durağan ilerliyor bir şey yapılamıyor ama mutlaka bizlere fayda sağlayacak çözümler üretilecektir. Bu konu şu şekilde değerlendirilebilir; Son dönemde gördük ki ekonomi ve üretim bir ülkenin bel kemiği. Bizlere imkan sağlanır daha iyi şartlarda üretim yapmamıza olanak sağlanırsa, artacak üretim kapasitemizle daha fazla ihracat yapabilir hem ülke hem de kentin ekonomisine daha fazla katkı sağlayabiliriz. Ayrıca artan üretim kapasitemiz yeni istihdamlara da yer açacağı için işsizlik sorununa da bir nebze çare olmuş olacağız. Bu yüzden biz üreticilere destek sağlanmalı daha iyi şartlarda üretim ve hizmetle ekonomimize de can suyu olmalıyız.

“MOBİL BENZİN İSTASYONLARI BÜYÜK AVANTAJ”

 *Firma olarak mobil benzin istasyonları üretiminiz de var. Bu istasyonlar en çok nerelerde tercih ediliyor?

Mobil benzin istasyonları Sezonluk ihtiyaçların doğduğu alanlar; (Tatil yöreleri, marinalar, tarım alanları, vb.) Özel organizasyonlar (Motor sporları vb.) Şantiyeler, Maden işletmeleri, Sabit istasyon kurulum maliyetini karşılamayan düşük hacimli ve kısa süreli gereksinimlerde, Kurulum, revize, yenileme gibi işlemlerin yapıldığı akaryakıt istasyonları bunlar. Özellikle de savaş bölgelerinde tercih ediliyor. Bildiğiniz üzere savaş olduğunda önce enerji kaynakları yok ediliyor. Bizim konteynerlerimizin içinde; Otomatik Tank Ölçümü, Pompa Otomasyonu, Taşıt Tanıma- Mifare kartları, Uzaktan İzleme, İzolasyon, Yüksek verimli dispenser, Tank dolum transfer pompası, Jeneratör odası, Operatör odası / ofis, Kaçak algılama sistemi, Yakıt filtrasyonu, Jeneratör var. Bunlar toprağın altına gömülebilir istenildiğinde oradan çıkartılabilir ve düğmesine bastığı an çalışabilir halde. Yani minik benzin istasyonu bunlar. Savunma Bakanlığı’nın da kullanabileceği bir teçhizat bu aslında. Bu konuda yazı yazdık yurt dışında bu teçhizatı istiyorlar size de gönderelim dedik. Büyük ihtimalle ilgileneceklerdir.

Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan

“ÜRETİM VE İHRACAT AĞIMIZI GENİŞLETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

*Özcan Tanker olarak önümüzdeki süreçte hedefleriniz neler?

 Firma olarak mevcut üretim kapasitemizi ve ihracat ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Ancak bahsettiğimiz gibi şuan ki mevcut alan bunun için yeterli değil. Ürün stoğu yapamıyoruz makine parkurumuzu genişletemiyoruz. Üretim kapasitemizi artıramadığımız için yeni istihdam da sağlayamıyoruz. Bu ülkede üretim yapmak ekonomiye katkı sağlamak ve dışarıdan para çekebilmek için bizim gibi sanayicilerin her anlamda desteklenmesi şart. Gelsinler incelesinler kapasitemizi görsünler daha fazlasını yapabilmemiz için bize destek olsunlar.

Özcan Tanker firma sahibi Özer Özcan

Barış Ariç: “İhracatçı Kur Sarmalına Takıldı”

 

 

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler