Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Öztürk: “Bize para vermesinler, borçlarımızı ötelesinler”

Pandemi kısıtlamaları kapsamında uzun süre işyerleri kapatılan, iflasın eşiğine gelen, işçisinin maaşını ve faturalarını dahi ödeyemeyen esnaf, belki de pandeminin en çok mağdur ettiği kesimlerden biri.

da paylaşıldı

murat öztürk

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk, küçük esnafın sıkıntılarını ve çözüm önerilerini Sibel Özdemir ile İş Dünyası‘na anlattı.

*Küçük esnafın durumu malüm ama bir de sizden dinleyelim mi?

Son 2 yıldır ülke genelinde ekonomik sıkıntılar zaten yaşanıyordu. Pandemiyle birlikte maalesef ekonomimiz dibe vurdu. Bizim küçük esnaf dediğimiz ama aslında küçük diye tabir etmek de yanlış olur çünkü her bir esnaf arkadaşımız en az 15 bin ile 60 bin arasında kira veriyor. Bu esnafa küçük demek doğru olmaz aslında. Kısacası esnafımız oldukça zor durumda. Türkiye’de en çok vergi veren il Kocaeli ili. Hatta Gebze’den sonra İzmit merkez. Bu bizim başarımızdır. Bu zor süreçte bile esnafımız ama taksitlendirerek ama borçlanarak vergilerini ödemeye çalışıyor. Bu anlamda onlara da çok teşekkür etmek isterim.

‘500 LİRA 1000 LİRA VERSENİZ NE OLUR?’

Bu zorlu süreç içinde belki devlet büyüklerimiz destek sağlamaya çalışıyor ama biz esnaf olarak bunu yeterli bulmuyoruz. 30 bin lira kira veren bir esnafa siz 500 lira 1000 lira verseniz ne olur, vermeseniz ne olur? Zaten onu da bizim gibi esnaflara vermiyorlar, üçüncü dördüncü sınıf diye adlandırılan berber, kuaför, kahveci ve çay ocağı olan arkadaşlarımıza veriliyor. Gerçi buna da karşı değiliz elbette onların durumları daha kötü daha fazlasını alabilseler keşke ama bizlere yeterli gelmiyor yapılan yardımlar devede kulak kalıyor maalesef. Diğer taraftan en son döviz kurunun artması bizi daha da sıkıntıya soktu. Mal satmayı bırakın mal dahi alamıyoruz. Sattığımız ürünü almaya kalksak aynı fiyata da alamıyoruz.

Murat Öztürk

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk

*Paket servisiyle bir işletmeyi ayakta tutmak mümkün mü? Ya şu hafta sonu yasakları esnafın kapalı, zincir marketlerin açık olmasına ne diyorsunuz?

‘KAFE VE RESTORANLAR PERİŞAN HALDE’

Covid-19 kapsamında yapılan yasaklar özellikle kafe ve restoran esnafımızı perişan etti. Paket servisi hiçbir şekilde esnafımızın giderlerini karşılamadığı gibi özellikle çalışan memur ve işçi kesiminin bir yerde gidip oturup yemek yiyecek durumu olmadığı için yollarda, parklarda, kaldırım köşelerinde perişan şekilde karnını doyurmaya çalışmakta. Çok sayıda esnaf kepenk kapattı, henüz kapatmayanların ise yapacak başka işleri olmadığı için devam etmeye çabalıyor.

murat öztürk

İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği Başkanı Murat Öztürk ile küçük esnafın sıkıntılarını ve çözüm önerilerini konuştuk.

‘HERKES MARKETLERDE, KÜÇÜK ESNAF KAPALI’

Haftasonu yasakları da tam anlamıyla tutarsızlık. Yasak dükkanı kapalı olana, tezgahını açamayan pazarcı esnafına uygulanıyor. Ceremesini küçük esnaf çekiyor. Nereden bakarsan tutarsız. Esnaf olarak çok üzgünüz. Cuma akşamı marketlerin hali içler acısı idi. Hayat normal akıcı, eline poşet alan herkes dışarda, yasak yok. Herkes marketlerde geziyor. Yasak dükkanı kapalı olana, tezgahını açamayan pazarcı esnafına uygulanıyor. Zincir marketler açık. Meyvesini satıyor oyuncağını satıyor, tekstilini satıyor, tenceresini satıyor, pastasını kekini satıyor, kitap kırtasiyesini satıyor. Ama benim esnafım hepsi kapalı,1.5  senedir iş yapamayan esnaf ezilsin kapatsın ne olacaksa olsun der gibi. Lütfen bizler kapatılıyorsak zincir marketler de kapatılmalı.

‘BELEDİYELERE TEŞEKKÜR EDERİZ’

Yaşanan bu sıkıntıların dışında destekleriyle yanımızda olan belediyelerimize de teşekkür ederiz. Pandemi döneminde özellikle İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet iş yerlerimizi dezenfenkte etme konusunda, maske ve dezenfektan konusunda çok yardımcı oldu. Arayıp talep ettiğimiz takdirde defalarca esnaflarımızın iş yerleri dezenfekte edildi. Büyükşehir Belediye’miz de elinden geldiğince bize yardımcı olmaya çalıştı. Tabi Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğu birçok ilçe olduğu için yetişebildiği ölçüde bizlere de yardımlarını esirgemedi. Biz İzmit Kent Merkezi Derneği olduğumuz için İzmit Belediyesi ile daha yakın ilişkiler içindeyiz.

*Kent esnafı olarak beklediğiniz yapılan destekler yeterli mi sizce? Sizin beklentiniz nedir bu yönde?

‘BİZE PARA VERMESİNLER, BORÇLARIMIZI ERTELESİNLER’

Devlet bundan 3-4 ay önce bir taksitlendirme getirdi. Ancak bu da işe yarar bir uygulama değil. Bu taksitleri ödeyebilecek kadar bile iş yapamadık esnaflar olarak. İster otuz takside bölün ister elli takside bölün hiç kimse ne sigortasını ne de vergisini ödeyecek durumda değil. Biz devlet büyüklerimizden şunu istiyoruz; bize taksitlendirme yapmasınlar bize para da vermesinler. Bizim banka kredi borçlarımızı, vergi ve sigorta borçlarımızı 1 yıl ötelesinler. Şuanda devletimizin de maddi gücü olmadığı için maddi yardım yapılamıyor diyor tamam maddi yardım yapmasın ama borçlarımızı 1 yıl sonraya ertelesin.

esnaf

‘VERDİKLERİ SÖZÜ TUTSUNLAR’

Diğer taraftan bize söz verilen Fethiye Caddesi’nin yenilenme projesinin de biran önce hayata geçmesini istiyoruz. Bu çalışma Fethiye Caddesi’ne dolayısıyla da esnafa hareket getirecek. Daha çok müşteri gelmesini sağlayacak ve görüntü olarak da İzmit’e yakışan nezih bir cadde olacak. Bu projenin tez zamanda hayata geçmesini istiyoruz. Hangi belediye üstlenir bu çalışmayı yapar onu bilemem. İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi elele verip yaparlar heralde. Kendi aralarındaki yarışı bırakıp bizi düşünsünler artık. Biz hizmet bekliyoruz. Bizlere seçim zamanında geldiklerinde bir söz verdiler, biz parti rojetimizi çıkarıp İzmit halkı ve esnafı için mücadele edeceğiz dediler. Verdikleri sözü tutsunlar.

‘BİZ HİZMET BEKLİYORUZ’

Biz artık belediyelerin çekişmesinden sıkıldık. Biz hizmet bekliyoruz. Hangi bölge kime aitse o yapsın. Yapılan hizmeti değerlendirmeyi biz yaparız. Ekonomik kriz zaten belimizi büktü bir de bize gelip kimse siyaset yapmasın. Ben burada esnaflar adına konuşuyorum. Ben iki belediye başkanımızın da bu işten alınlarının akıyla çıkacağına inanıyorum. Zaten geç kalınmış bir proje bu, dolayısıyla hala daha kendi aralarında çekişmeyi bırakıp bu projeyi hayata geçirmelerini talep ediyoruz tüm esnaflar olarak.

Altın fiyatları tırmanışa geçti

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler