Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Pelin Bijuteri şubeleşerek markalaşmayı hedefliyor

Bijuteri sektörü özellikle 2012 yılından itibaren ivme kazanmış bir sektör. Bijuteri dükkanı açmak günümüzün en karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Her

da paylaşıldı

pelin bujiteri

Her sene kar marjı biraz daha yükselen bijuteri sektörü insanların kendi işletmesini kurmada değerlendirdikleri fikirlerden biri. Bu bağlamda kentimizde Pelin Bijuteri adıyla faaliyet gösteren Gül Pelin ile sektörü ve gelecek planlarını konuştuk.

İşte detaylar…

Pelin Bijuteri

 *Öncelikle işletmenizden bahsedelim. Sektöre ne zaman başladınız? Bu sektörü seçmenizdeki sebep neydi?

Öncelikle kısaca kendimi tanıtmam gerekirse 1983 Ahlat / Bitlis doğumluyum fakat doğum sonrasında tüm yaşantımı güzel şehrimiz İzmit ‘te geçirdim. Öğrenim hayatımı da İktisat Fakültesi – Kamu yönetimi mezuniyetimle sonlandırdım. 2000 yılından bu yana birçok özel kurumda farklı görevlerde bulundum. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Sektöre farklı firmalarda alan dışı çalışmalardan sonra Bijuteri sektörünün ileri gelen firmalarında satış personeli olarak başladım. Belirli dönemlerde yine sektör içi firmalarda ve Kocaeli bölgesinde mağaza müdürlüğü de dahil farklı görevlerde bulundum. Son çalıştığım firmam kaynakları için yurtdışı mağazalarla devam etme kararı alınca bende sektör tecrübelerimi birleştirerek öncelikle bölge olarak da ihtiyaç olduğunu tespit ettiğimiz Gölcük- Değirmendere’de Pelin Bijuteri markası ile ilk işletmemi açtım. Süreklilik ve gelişim amaçlı eş zamanlı olarak farklı bölgelerde mağaza harici stand girişimlerim oldu. Son olarak pandemi öncesinde 2019 yılında İzmit İnönü Caddesi, Ömerağa Mahallesi’nde ikinci işletmemizi de İzmit halkımızın ve internet üzerinden de tüm Türkiye’nin hizmetine sunmuş bulunduk.

Bujiteri sektörünü seçmemdeki sebep ise gerçekten öncelikle kendimin de aksesuarlara olan merakım ve sonrasında da mağazacılık sektöründeki olumlu ilerleyişimle model seçimi, tasarı, ürün grupları ile ilgili toptan piyasa tecrübem ve imalat dahil sektörde Türkiye ve yurtdışıdaki oluşan networklerim sayesinde kendi işletmem ile devam kararı aldım.

Pelin Bijuteri

*Müşteri kitlenizden bahsedecek olursak en çok kimler sizden alışveriş yapmayı tercih ediyor?

Bijuteri sektörü her ne kadar yan aksesuarlar olarak bilinse de özellikle bayanlar için günlük yaşantıdaki temel objeleri de içerdiğinden başta bayan müşterilerimizde bir yaş sınırlandırması yoktur. Ürün gruplarımız içinde bay – bayan hediyelik eşya da dahil her bütçeye uygun fiyat ve kalitede ürün bulunması kaynaklı ve merkezi konumumuz nedeni ile 7’den 70’e her yaş grubuna hitap etmekteyiz.

Pelin Bijuteri

*Altın ve Gümüş fiyatlarındaki artış bujiterilere olan talebi artırdı mı?

Bijuteri ürünler özellikle gelişen teknoloji ve imalat kaliteleri nedeni ile son yıllarda material özelliği hariç görsel olarak altın ve gümüş ürünleri aratmamakta. Son zamanlarda sektörde bijuteri ve rodyum kaplama hariç çelik ürünlerde fiyat performans olarak ön planda. Tabi ki çoğu zaman altın ürünler yatırım aracı olarak da görülmesi nedeni ile bütçeye göre tercih sebebi olabiliyor. Fakat sektörler bazı dönemlerde kesişse bile alım gücüne bağlı birbirinden ayrı ilerlemekte. Bijuteri ve çelik ürünler, son zamanlarda günlük kullanımda model ve çeşitlilik yanında uygun fiyatları nedeni ile de daha çok tercih edilmekte.

Pelin Bijuteri

*Faaliyet gösterdiğiniz Sektörde yaşanan en büyük sıkıntı nedir? Ve size göre çözüm önerileri nedir?

Sektörde yaşanan en büyük sıkıntı tabi ki ürün maliyet artışları ve ithal edilen ürünlerde dönem dönem yaşanan gecikmeler. Kaliteli ürün temini için maliyetler de dolar bazlı olarak belirlendiğinden paralelinde satışta fiyat artışlarını müşteriye yansıtmadan ilerlemek imkansız hale gelebiliyor. Bunun yanı sırada zincir mağazalardan süper marketlere, büyük giyim mağazalarından internet mağazacılıklarında yan ürün olarak bijuteri ekipmanları satılmakta. Bu nedenle kendi ürününü ve modelleri piyasaya sunmak ve süreklilik sağlamak rekabetçi koşular nedeni ile çok zor.

*Son aylarda her geçen gün yükselen maliyet artışları iş insanının da belini bükmeye devam ediyor. Bu anlamda devlet büyüklerinden beklentileriniz neler?

Belirttiğim gibi malzeme ve lojistik maliyetlerindeki artışlar küresel dünyada da engellenemiyor dönem dönem. Bunun dışında ülke koşullarımızda da özellikle ağır vergiler, küçük işletmelerin elektrik – su vs… gibi temel giderleri için bir kolaylık sağlanmaması ve faiş kira bedelleri esnaf ve mağazacılık sektörünü ciddi ölçüde zorlamakta.

*İşletme olarak önümüzdeki yıla dair hedeflerinizden bahseder misiniz?

Amacımız bugüne kadar olduğu gibi müşterilerimize en özel ürünleri en özel fiyatlarla sunmaktır. Bu noktada yurtiçi ve yurtdışı tüm kaynakları kullanıp tüm takı ve aksesuar kategorilerindeki ürün gruplarını tedarik edip bu ürünleri müşterilerimize en iyi kalitede en hızlı zamanda sunmaya devam etmeyi planlıyoruz. Pandemi döneminde yavaşlayan sıcak satışın izlerini silerek, başta genç – yaşlı tüm bayan müşterilerimiz olmak üzere Kocaeli halkı tarafından bilinmek ve her daim tercih edilmek. Buna ilave olarak şuanda bile taleplerini görüştüğümüz farklı bölgelerde de Pelin Bijuteri şubelerimizle markalaşma ve köklü ilerleyişimizi devam ettirmek olacak.

Son olarak, Kocaelimizin en değerli basın kurumlarından ve bölgemizin tek ekonomi gazetesi olarak bu değerli sohbet için Pelin Bijuteri ailesi olarak sizlere şahsım ve tüm ekibim adına teşekkür ederim.

Fındıkçıoğlu Tekstil kendi markasıyla dünyaya açılıyor

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler