Bizi Takip Edin

Piyasalar

Petrol 4’üncü haftalık kaybına yöneldi

Petrol fiyatları, sağlıklı arz işaretleri ve artan stokların, OPEC+ liderleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın düşüşleri kontrol altında tutma çabalarını dengelemesiyle ayı piyasasına girdikten sonra dördüncü haftalık kaybına yöneldi.

da paylaşıldı

ABD ham petrolü Eylül ayındaki zirvesinden yüzde 20’den fazla düştükten sonra varil başına 73 dolar civarında işlem gördü. Küresel gösterge Brent Perşembe günü neredeyse yüzde 5 düştü. Düşüşler, ABD ham petrol stoklarındaki artışın ardından geldi ve muhtemelen otomatik satış programları nedeniyle daha da arttı.

Ham petrolün art arda dört haftalık düşüş serisi, Mayıs ayından bu yana en uzun düşüş serisi; Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu ve müttefiklerinin toplu ve gönüllü arz kesintilerine rağmen gerçekleşti. Kayıplara, çatışmanın genişleyeceği ve petrol arzını kesintiye uğratacağı korkusunun şu ana kadar gerçekleşmemesi nedeniyle İsrail-Hamas savaşı risk priminin buharlaşması da katkıda bulundu.

Uluslararası Enerji Ajansı bu hafta başında üretim büyümesinin küresel pazarın bu çeyrekte beklendiği kadar sıkı olmayacağı anlamına geldiğini söyleyerek, 26 Kasım’da arz politikasına ilişkin bir toplantı öncesinde OPEC+ üzerindeki baskıyı artırdı.

Aralarında Daan Struyven’in de bulunduğu Goldman Sachs Group analistleri bir notta, “OPEC’in ılımlı bir açık sağlayarak ve fiyatlandırma gücünden yararlanarak Brent petrol fiyatlarının 2024’te 80 ila 100 dolar aralığında olmasını sağlayacağına inanıyoruz” dedi. Son satışların OPEC dışı arzın beklentileri aşmasından kaynaklandığını söylediler.

Faizler fırladı, kredili konut satışı düştü

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler