Bizi Takip Edin

İş Dünyası

Petrol Ofisi Grubu’ndan dev yatırım hamlesi

Türkiye toplam akaryakıt ve madeni yağlar pazarının üreticilerinden Petrol Ofisi Grubu, Derince’deki madeni yağ fabrikasının yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkarıyor

da paylaşıldı

Petrol Ofisi Grubu’ndan dev yatırım hamlesi

Otuzu aşkın ülkeye gerçekleştirdiği madeni yağ ihracatını Türkiye Yüzyılında da katlayarak artırma hedefiyle yol alan Petrol Ofisi Grubu, Kocaeli’de yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Alanında Petrol Ofisi Madeni Yağ Teknoloji Merkezi POTEM’in de içinde yer aldığı Derince’deki yenilenmiş fabrikanın açılışı, yoğun katılımlı bir törenle gerçekleştirdi.

KAPASİTE 230 BİN TONA ÇIKACAK

Söz konusu yatırım ile birlikte Petrol Ofisi yeni tesisi ve lojistik merkeziyle yıllık üretimini 150 bin tondan 230 bin tona çıkarıyor. Firma bu hamlesiyle Türkiye’nin madeni yağ ihtiyacının yarısını karşılayacak. Öte yandan yeni T34 motorin tankı ile depolama hacmini 8 bin ton arttıran Petrol Ofisi, olağanüstü afet durumlarında şehirlerin bir haftalık yakıt ihtiyacını karşılamayı da hedefliyor.

PROTOKOLDEN YOĞUN KATILIM

Törene Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç, Derince Kaymakamı Mustafa Demirelli, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Soydabaş, Çevre Liman Sanayi Teknolojiden Sorunlu Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Petrol Ofisi Grup CEO Mehmet Abbasoğlu, Proje Müdürü Görkem Yusuf Topçu, Petrol Ofisi Direktörü Sezgin Gürsü, Kocaeli Bölge Liman Başkanı Erol Ekmekçi, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonları, Karayolları Genel Müdürlükleri, Kocaeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın katıldı

TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİSİNİ ÜRETİYORUZ

PO Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu: “Derince fabrikamızdan 4 kıtadan 33 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ülkemize milyonlarca doları aşkın döviz getiriyoruz. Sadece madeni yağ değil Türkiye’nin teknolojisini üretiyoruz. Türk mühendisliğini yurt dışına ihraç ediyoruz.

ELEKTRİKLİ ARAÇ PAZARI

Elektrikli araç pazarı da sürekli büyüyor. Elektrikli araçta artan talep nedeniyle şarj istasyonları ve araç yağlarının önemi artıyordu. Buna yönelik anlaşmalar yaptık ve üretim hatlarımızı tamamladık.

AFET ANLARI İÇİN DEPOLAMA

Risk anında üretmede en sıkıntılı süreci depremde yaşadık. Havadan karadan ve denizden yakıt desteği sağladık. Olası bir İstanbul depremine karşılık şimdiden şehirlerin bir haftalık yakıt ihtiyacını karşılayabilecek depolamayı yapmaktayız.” dedi.

GELECEĞE HAZIRLIK YAPIYORUZ

PO Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Göksu: “Madeni yağ her alanda kullanılıyor. 400 çeşit formülasyonu var. Ancak sizler sadece motor yağını biliyorsunuz. Petrol ofisinin mottosu bugünden yarına hazır olmak. Gelecekte olacakları öngörüp hazırlık yapıyoruz.

ÜRETİM KAPASİTESİNDE İLK 15’E GİRECEĞİZ

Her koşula uyum sağlayan Maxima ürünlerimiz çevikliğimizi gösteren sonuçlar. POTEM’ de yakın zamanda var olan en gelişmiş laboratuvarlardan biri. Lojistik merkezimiz projemizin önemli adımı. 230 bin ton üretim kapasitesiyle Türkiye’de ilk 15’e gireceğiz. Depolama kapasitemizi de 8 bin ton arttırdık.” ifadelerini kullandı.

SON 20 YILDA ÇAĞ ATLADIK

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç: “Son 20 yılda ülkemizin sunduğu güven istikrar ortamı sayesinde çağ atladık, 250 milyar dolarlık yatırım ülkemize kazandırıldı. Ülkemizde yenilenebilir enerjiden madeni yağlara kadar çok sayıda şirketimizin yer aldığını görüyoruz. Petrol Ofisi’nin yaptığı bu üretim kapasitesi artışı hamlesi de ülkemize ciddi bir katkı sağlayacaktır. Hükümet olarak üretici firmalarımızın hareket alanlarını genişletmek konusunda her türlü desteği sağlayacağımızı her zaman gösterdik” şeklinde konuştu.

Törende yapılan konuşmaların ardından tesislerin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra program fabrika alanında yapılan yeni merkezlerin gezisi ve tanıtımıyla sona erdi.

Gayrimenkul ve eğitim sektöründe büyük zarar

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler