Bizi Takip Edin
->

Piyasalar

Petrolde karmaşa sürüyor

Uluslararası Enerji Ajansı, OPEC’in duyurduğu fazladan üretimin Ida Kasırgası’nın üretimi durdurmasıyla dengelendiğini ve piyasaların fazladan petrol için Ekim ayını beklemesi gerektiğini söyledi.

da paylaşıldı

petrol

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Ida Kasırgası’ndan dolayı azalan petrol üretiminin OPEC+’ın ekstra üretiminden gelen miktarı sıfırladığını ve piyasaların daha fazla üretim için Ekim ayını beklemesi gerektiğini belirtti.

Ağustos ayında küresel üretimin 540 bin varil azaldığını belirten IEA, “Beklenmedik üretim kesintileri petrol üretiminde Mart ayından beri devam eden yukarı yönlü trendi sonlandırdı ama büyüme Ekim ayında devam edecek.” dedi.

Küresel petrol talebi artan delta varyantı vakalarıyla beraber Temmuz ayından bu yana düşüş kaydederken petrol fiyatları New York piyasasında bu ayın büyük bir kısmında varil başına 70 dolar civarında işlem gördü.

OPEC üyeleri daha önce azaltılan üretimi yeniden canlandırmaya çalışırken, OPEC bu yıl ve gelecek yıl petrol talebinin daha güçlü olacağını ve üretim artışına rağmen arz açığı yaşanmaya devam edeceğini öngördü. OPEC 2022 küresel ham petrol talebi artış tahminini günlük 980 bin varil artışla 4,2 milyon varil artışa çıkardığını duyurdu.

ABD’de petrol üreticileri Ida Kasırgası’nın etkisini üzerinden atamadan, Nicholas Tropikal Fırtınası’nın Meksika Körfezi’ne yöneldiği haberleri arz endişeleriyle petrol fiyatlarını yaklaşık 6 haftanın en yüksek seviyesine taşıdı.

Türkiye, gençlerin istihdamı ve eğitiminde son sırada!

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler