Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Peynirci Baba Türkiye’nin kahvaltı kültürüne sahip çıkıyor

Kahvaltı kültürümüzün en lezzetli ve en kaliteli ürünlerini birarada toplayan ve kurdukları üretim tesisiyle artık kendi markalı ürünlerini de raflarına taşıyan Peynirci Baba, Kocaeli’de doğan markasını dünya markası yapma yolunda ilerliyor. Peynirci Baba’nın hikayesini ve hedeflerini firma genel müdürü Mehmet Keskin Sibel Özdemir ile İş Dünyası’na anlattı.

da paylaşıldı

analiz

İşte röportajımızın detayları…

*Türkiye’nin en özel yöresel kahvaltılık ürünlerini tek çatı altında toplayan Peynirci Baba’nın sektöre giriş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Keskin ailesi olarak Peynirci Baba, ilk dükkânını 1996 yılında Gebze Çarşı’da Mustafa Paşa Camii’nin karşısında 15 metrekarelik bir alanda açtı. Gebze gelişmekte olan bir ilçe, aynı zamanda bir sanayi merkezi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların işyerleri Gebze’de. Her yöreden insan var, biz de yöresel kahvaltılık ürünler konseptiyle hizmet verdiğimiz için Gebze’nin doğru bir başlangıç olacağını düşündük. Ayrıca Gebze; İstanbul-Kocaeli yolu üzerinde de önemli bir geçiş noktası. Ailemizin de gıda ticareti ile uğraşması bizi bu alana yönlendirdi.

*Her geçen gün şubeleşme konusunda yeni adımlar atıyorsunuz. İçinde bulunduğumuz pandemi şartlarında yatırım yapmak ciddi anlamda cesaret ister. Nedir sizi cesaretlendiren?

Türkiye’yi köşe bucak gezerek her yörenin en kaliteli, en lezzetli ve en özel kahvaltılık ürünlerini arayıp buluyoruz. Raflarımızda yerini alan ürünler, özel ürünler olduğu için insanlar bulundukları her bölgede Peynirci Baba Şarküteri Mağazaları’ndan alışveriş yapmak istiyor. Onlara yöresel peynir ve zeytin çeşitliliği sunuyoruz, bu çeşitlilik içinde seçme şansları var. Pek çok şube teklifi müşterilerimiz tarafından bize iletiliyor. ‘Ne zaman bizim ilçeye geleceksiniz’ şeklinde sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Gebze’de yaygınlaştıktan sonra, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın’da da mağazalar açmaya başladık.

peynirci baba peynirci baba

PANDEMİ SÜRECİNDE DE MAĞAZA AÇMAYA DEVAM ETTİK

Bölgenin nüfus yoğunluğu da bizim şube açmamızda büyük bir etken tabii.  Pandemi şartlarına gelince; covid salgını kahvaltı alışkanlıklarını da değiştirdi. Tüketiciler evde geçirdikleri zaman diliminin artmasıyla birlikte, kahvaltılarını artık daha uzun zamanda ve daha bol çeşitle yapıyor. Bu süreçte doğal, sağlıklı ve bağışıklığı kuvvetlendiren ürünler tüketmek çok daha önemli hale geldi. Biz de bu ürünleri daha fazla bölgede tüketicilerimize ulaştırmak için pandemi sürecinde de mağaza açmaya devam ettik.

SALGIN DÖNEMİNDE BAĞIŞIK SİSTEMİNE DESTEK VEREN ÜRÜNLER YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Salgın döneminde doktorların bağışıklık sistemine katkı sağlayan gıdaları tercih edin tavsiyelerinin ardından, kahvaltılık ürünlerin satışında da kategori olarak artış oldu. Mağazalarımızda eski kaşar ve klasik Çanakkale peyniri gibi kalsiyum miktarı yüksek olan ürünler tercih edildi. Aynı şekilde turşunun da probiyotik özelliği yüksek olduğu için turşu talepleri de arttı. Keçiboynuzu özü pekmezi, kızılcık, kuşburnu ve kestane balı gibi bağışıklığa fayda sağlayan ürünler tercih edilenler arasına girdi.

peynirci baba

FRANCHİSE VERİRKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜYORUZ

*Şubeleşme politikanızda franchise sistemine nasıl bakıyorsunuz?

Franchise verirken iki kere düşünüyoruz. Franchise olarak şube açan kişinin asla kalitemizden ödün vermemesi gerekli. O nedenle franchise verirken çok seçici davranıyoruz. Franchise bayilerimiz ürün, işletme ve fiyat yönetimi olarak bize bağlı olarak çalışıyor. Franchise verdiğimiz şubenin kalite, ürün çeşitliliği ve müşteri memnuniyeti denetimlerini biz yapıyoruz, yakından takip ediyoruz.

*Peynirci Baba mağazalarındaki ürün çeşitliliğini belirlerken hangi kıstasları göz önünde bulunduruyorsunuz?

Mağazanın bulunduğu ilçedeki nüfusun sosyolojik yapısı bizim için önemli. Neredeyse her ürün çeşidimiz, bütün mağazalarımızda mevcut. Ancak her mağazada olmayan tüketicisi özel olan ürünlerimiz de var. Ürün çeşitliliğimiz için kaliteli uzman bir ekip ülkemizi bölge bölge geziyor. Her yörenin en çok talep edilen kahvaltı ürünleri raflarımızdaki yerini alıyor. Ürün çeşitliliğimize güveniyoruz. Ancak bizim için mağazalarımızda bulunan ürünlerin üretim aşamaları da çok önemli. Kendi gözümüzle görüp gezmediğimiz, üretim aşamalarından emin olmadığımız hiçbir ürüne mağazalarımızda yer vermiyoruz.

*Üretim tesislerinizden biraz bahseder misiniz?

Peynirci Baba’nın raflarında yer alan ürünlerin pek çoğu; kendi öz kaynaklarımızı kullanarak kurduğumuz üretim tesislerimizde yüksek kalite anlayışıyla üretiliyor. Gemlik Zeytin, Turşu ve Gurme Ürünleri Fabrikası, Kocaeli Kartepe Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası ve Çanakkale Peynir Fabrikası’nda, Yöre Grup’a ait markalar altında üretilen kahvaltılık ürünler; Peynirci Baba marketlerindeki raflarda yerlerini alıyor.

peynirci baba

ULUSLARARASI KALİTE STANDARTLARINDA ZEYTİN ÜRETİMİ

Bursa Gemlik’te yer alan zeytin, turşu ve gurme ürünler fabrikamız; 11 bin metrekare kapalı alan ve 5 bin 500 metrekare açık alanda siyah-yeşil zeytin çeşitleri, turşu çeşitleri ve kahvaltılık gurme ürünler üretimi yapmaktadır. Ülkemizin en önemli zeytin üretim havzaları olan; Gemlik, İznik, Mudanya, Orhangazi, Manisa ve Akhisar Bölgelerinden uzman ziraat mühendislerimiz tarafından seçilerek toplanan zeytinler, depolama tesislerimizde olağan sürelerinde olgunlaştırıldıktan sonra, fabrikamızda işlenerek satışa sunulmaktadır.

FABRİKAMIZ YILDA 9 BİN TON ÜRETİM KAPASİTESİNE SAHİPTİR

Fabrikamızda sofralık yağlı siyah zeytin, salamura siyah zeytin, doğal sele ve kuru sele siyah zeytin çeşitleri ile; biberli yeşil zeytin, Edremit çizik, domat kırma, domat kokteyl, çekirdeksiz ve dilimli yeşil çeşitleri gibi onlarca çeşit zeytin üretimi yapılmaktadır. Zeytin üretiminin yanı sıra; acı biber, salatalık, jalapeno, kiraz biber, biberiye, lahana ve karışık turşu çeşitleri de farklı gramaj ve ambalaj çeşitliliği ile üretilmektedir. Kahvaltı sofralarına yeni bir soluk getiren gurme ürünler serimizde ise; kahvaltılık acuka, domates kurusu, zeytin salataları, grill zeytin, peynir dolgulu kiraz biber, peynir dolgulu siyah zeytin gibi inovatif ürünler arge ekibimizle birlikte, Türk damak tadına uygun şekilde üretilmektedir. Fabrikamız yılda 9 bin ton üretim kapasitesine sahiptir.

ÇANAKKALE YARIMADASI’NDA PEYNİR ÜRETİMİ

Peynir ürünleri üretim tesisimiz ise Çanakkale Eceabat’tadır. Fabrikamızın ürünleri, Çanakkale Yarımadası’ndaki harika bitki florasına sahip orman içi meralarda, serbest dolaşımlı açık doğal barınaklarda elde edilen sütlerden elde edilmektedir. Çanakkale Süt ve Süt Ürünleri Fabrikamız; ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Sertifikalarına sahiptir. Peynirci Baba Mağazalarında satışa sunulan; klasik beyaz peynir, eski kaşar peyniri, İzmir tulum peyniri, köy peyniri, lor peyniri ve benzeri ürünler Çanakkale Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası’nda üretilerek mağaza raflarımıza ulaşmaktadır.

KALİTELİ VE HİJYENİK ÜRETİM

Tüketicilerimizin kaliteli ve hijyenik üretime daha uygun fiyatlar ile ulaşabilmesi amacıyla Kocaeli Kartepe’de açtığımız süt ve süt ürünleri fabrikamız ise; yoğurt, ayran, günlük süt ve kaymak üretimi yapmaktadır. Kartepe Süt ve Süt Ürünleri Fabrikamızda üretilen ürünler de uzman gıda mühendisleri kontrolünde üretilmektedir. Fabrikamız; ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Sertifikalarına sahiptir.

*Tüketiciler kahvaltılık ürünlerini alırken marketler yerine neden kahvaltılık marketlerini tercih etmeli?

Yaklaşık 25 yıldır bu mesajı verme gayretindeyiz: ‘‘Kahvaltılık ürün, kahvaltılık marketten alınır.’’ Çünkü kahvaltılık ürünler özel ilgi ister, marketlerde satılan deterjan ya da kuru bakliyat gibi değildir. Marketlerin şarküteri reyonları son dönemlerde gelişme gösterdi, ancak yine de kalite ön planda değil. Bizim işimiz şarküteri, o nedenle bütün enerjimizi yalnızca bir alana yoğunlaştırdık. Üretim tesislerimizin her aşaması bizim kontrolümüz altında. Türk damak tadına en uygun ve en kaliteli kahvaltılık ürünleri, üretimden, sevkiyata oradan rafa gelinceye kadar sürdürülebilir ve denetlenebilir şekilde organize ettik. Bu nedenle ağız tadına önem veren, ne yediğini önemseyen tüketiciler yıllardır, aynı güven ve kaliteyi bulabildikleri için bizi tercih ediyor.

*Peynirci Baba’yı rakiplerinden ayıran en büyük özelliği nedir?

Kahvaltılık market kültürünü Marmara Bölgesi’ne biz tanıttık ve yaygınlaştırdık. Biz perakende sektöründe yetiştiğimiz için; ‘bir ürün tezgâha gelirken nasıl hazırlanır, müşteriye nasıl davranılır’ bunları çok iyi biliyoruz. Sadece mağazada bitmiyor sorumluluğumuz. Sattığımız ürünün evde tüketilmesine kadar devam ediyor. Bu sorumlulukla kendi üretim tesislerimizi kurduk. Artık kendi markalı ürünlerimiz de raflarda yerini alıyor.

STANDARTLARIMIZIN TAKİPÇİSİYİZ

Firmamızın ilkelerinden biri de fiyat avantajıdır; çünkü biz kaliteli, doğal ve taze ürünleri uygun fiyat anlayışıyla tüketiciye ulaştırmak için kendi üretim tesislerini de kuran bir firmayız. Bizden alışveriş yapan bir müşteri, daha sonra mutlaka bize gelecektir. Ayrıca Peynirci Baba standartlarını yıllar boyunca değiştirmeyen bir firmadır. Mağazalarımızdan beş yıl önce peynir alan bir müşteri, aynı peynire, aynı lezzette ve kalitede bugün de ulaşabilir. Lezzet ve kalite standartlarımıza da çok önem veriyoruz, standartlarımızın takipçisiyiz.

BİR NESİL BİZİM ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLER İLE BÜYÜDÜ

Mağazalarımızın raflarında yer alan ürünlerin yaklaşık %80’ini kendi üretim tesislerimizde ürettiğimiz tereyağı, peynir, zeytin, turşu ve gurme ürün çeşitleri oluşturuyor. Kendi üretimlerimiz olduğu için ürünlerimizin tadına bakan müşterilerimiz alışık oldukları bu lezzetleri artık şubelerimizin bulunmadığı şehirlere de taşımak istiyorlar. Örneğin; ilk şubemizi kurduğumuzdan bugüne 25 yıl geçti, bizimle birlikte bir nesil büyüdü. O nesil bizde tattığı zeytini ve peyniri, okulunu bitirdikten sonra memleketine dönünce de ya da çalışmak için gittiği şehirde de satın almak istiyor. Bu nedenle www.peynircibaba.com online mağazamızın da yatırımlarını yaptık, hem günlük teslimat hem de kargo ile tüm Türkiye’ye hizmet sunmaya başladık.

PEYNİR KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASINDA KRİTİK BİR GÖREVİ ÜSTLENİYORUZ

*Peynirci Baba’nın önümüzdeki süreçte hedefleri nelerdir?

Önümüzdeki süreçte mümkün olduğunca şubelerimizi yaygınlaştırarak, ürünlerimizin lezzetine daha çok kişinin ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Tabi bunu yaparken kaliteden ödün vermemek bizim için çok önemli. Ürün çeşitliliğimizi koruyarak şubeleşmeye devam edeceğiz, çünkü bizim ülkemizin kahvaltı kültürünü yaşatmak gibi bir misyonumuz var. Kendi üretim tesislerimizde ürettiğimiz onlarca çeşit peynir haricinde, ülkemizin peynir envanterini çıkarmak için 25 yıldan fazla Anadolu’yu karış karış dolaşıyoruz. Unutulmaya yüz tutan peynirleri üreten işletmelerin ayakta kalması için bir iş modeli sunuyoruz. Onlar bizim istediğimiz hijyen, kalite ve lezzet standartlarında peynir üretiyor, biz de 126 mağazamızda onların ürünlerini satıyoruz. Bu yönüyle ülkemizdeki peynir kültürünün yaşatılmasında kritik bir görevi üstleniyoruz.

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler