Bizi Takip Edin
->

Sanayi

Reel kesim Nisan’da sınırlı yükseliş kaydetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranını açıkladı.

da paylaşıldı

sanayi

Verilere göre reel kesim güven endeksinde 0,2 puanlık sınırlı bir yükseliş olurken, kapasite kullanım oranı ise yüzde 75,9’a yükseldi. Nisan ayında reel kesim güven endeksinde bir önceki aya göre sınırlı bir yükseliş izlendi. Merkez Bankası verilerine göre reel kesim güven endeksi Nisan’da 111 oldu. Mart ayında bu veri 110,8 olarak kaydedilmişti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,8 puan azalarak 107,4 seviyesinde gerçekleşti. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı ise Nisan’da yükseliş gösterdi. Mart ayında yüzde 74,7 olan kapasite kullanım oranı yüzde 75,9 seviyesine yükseldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 76,2 seviyesinde gerçekleşti.

Yatırım mallarında kapasite kullanım oranı geriledi

Mal grupları itibariyle bakıldığında kapasite kullanım oranının gerilediği tek grup yatırım malları oldu. Buna göre yatırım mallarında kapasite kullanım oranı Nisan’da yüzde 73,9’a düştü. Mart ayında bu rakam yüzde 75,7 olmuştu. Tüketim mallarında kapasite kullanım oranı 1,1 puan artışla yüzde 72,1’e yükseldi, ara mallarda ise 0,5 puan artışla yüzde 78,8 oldu.

Altın fiyatları tırmanışa geçti

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler