Bizi Takip Edin

Sanayi

Sanayi üretimi yıllık bazda azaldı aylık bazda arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin sanayi üretim verilerini yayımladı. Buna göre, sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,1’lik azalma görülürken aylık bazda yüzde 5,5 arttı

da paylaşıldı

sanayide enerji

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı sanayi üretimi verisini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi mart ayında yıllık yüzde 0,1 azaldı. Piyasa beklentisi, öncü verinin yıllık yüzde 1,5 oranında azalması yönündeydi.

Sanayi üretimi, aylık bazda ise yüzde 5,5 oranında artış gösterirken, beklenti yüzde 1,8 yükselmesi yönündeydi.

Sanayi üretimi, şubat ayında deprem etkisiyle aylık yüzde 6,0, yıllık ise yüzde 8,2 gerilemişti. Yaşanan yıllık düşüş, Mayıs 2020 tarihinden bu yana en büyük düşüş olarak kayda geçmişti.

TÜİK’in bülteninde yer alan detaylar şöyle:

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2023 yılı Mart ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,8 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Mart ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 arttı.

İşsizlik martta sabit kaldı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler