Bizi Takip Edin
->

Sanayi

Sanayi üretiminde en hızlı yükseliş

Sanayi üretimi Haziran ayında yüzde 2,3 ile 10 ayın en hızlı yükselişini kaydederken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,9 artış kaydetti.

da paylaşıldı

sanayi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Sanayi Üretim Endeksi’ne göre, sanayi üretimi Haziran’da aylık yüzde 2,3 yükseliş kaydederken yıllık yüzde 23,9 yükseldi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2021 yılı Haziran ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 24,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 13,9 arttı.

Haziran ayında sanayi istihdamındaki artış dikkat çekmişti

Haziran ayında açılma olduğu için beklendiği üzere ekonominin farklı sektörlerinde istihdam artışları gerçekleşirken Hizmet sektörünün toparlanma ayında istihdam artışında ilk sırada 296 bin ile sanayinin yer alması dikkat çekmişti.

Haziran ayında hizmet sektöründeki istihdam artışı ise 136 binde kaldı. Hasat mevsimi dolayısıyla tarımdaki yoğun aktivite istihdam artışına da yansıdı ve tarım sektöründe 163 binlik yeni istihdam yaratıldı.

Türkiye İç Giyim Sanayiciler Derneği Başkanı Nazım Kanpolat işsizlik verilerinin sektör açısından değerlendirmesinde “Pandeminin etkilerinden dolayı kapasite düşüklüğü oldu ama bundan sonraki süreçte ihracat açısından daha iyi bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz ve rakamların artacağını düşünüyoruz. SGK verilerine göre baktığımızda 592 bin kişi kayıtlı bu seneye baktığımız zaman 657 bin kişi kayıtlı olmuş durumda. Dolayısıyla bu önümüzdeki dönemde de olumlu olarak yansıyacaktır” demişti.

Dolar, faiz kararına odaklandı

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler