Bizi Takip Edin

Sektör

Schengen vizesi ücretlerine yüzde 12 zam geliyor

Schengen vizesi ücretlerinde yüzde 12 oranında artış bekleniyor. Bu artışla birlikte yetişkinler için temel ücret 80 Euro’dan 90 Euro’ya, çocuklar için ise 40 Euro’dan 45 Euro’ya yükselecek.

da paylaşıldı

vize

Avrupa Komisyonu, Schengen vizesinin maliyetinin haziran ayı içerisinde artacağını doğruladı. Bununla beraber vize ücretinde yüzde 12 oranında artış bekleniyor. Schengen vizesi için temel ücret yetişkinler için 80 Euro’dan 90 Euro’ya, çocuklar için ise 40 Euro’dan 45 Euro’ya yükselecek.

ÜCRETİN NİSPETEN DÜŞÜK OLDUĞU BELİRTİLİYOR

Fiyat artışından üye ülkelerdeki enflasyonu sorumlu tutan komisyon, diğer ülkelerdeki vize ücretleriyle karşılaştırıldığında ücretlerin hala “nispeten düşük” olduğunu belirtiyor.

Örneğin İngiltere’de vize ücreti 134 Euro, ABD’de 185 Euro ve Avustralya’da 117 Euro’dan başlıyor. Schengen ülkeleri İrlanda ve Kıbrıs dışında AB üyesi ülkeleri ve kara sınırları için Romanya ve Bulgaristan’ı kapsıyor.

AB üyesi olmamalarına rağmen Norveç, İzlanda, Lichtenstein ve İsviçre de Schengen Konvansiyonu’nun bir parçası.

KİMLER SCHENGEN VİZESİNE İHTİYAÇ DUYAR?

Schengen vizesine ihtiyaç duyanlar, AB/Schengen Bölgesi’nin 90 gün kuralından muaf olmayan AB vatandaşı olmayanlar arasında yer alıyor. Bu vizeler turizm veya aile ziyaretleri için geçerli olup, çalışma amacıyla kullanılamazlar. Schengen vizesi ile 28 Avrupa ülkesinde altı ay içinde en fazla 90 gün kalınabilir.

Türkiye ile küresel gıda enflasyonundaki makas kapanmıyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler