Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

“Sektörün en büyük sıkıntısı artan döviz fiyatları”

Makine Sektörü, sahip olduğu yüksek katma değer oranı, geniş bir yan sanayi ağı oluşturması, nitelikli personele yönelik istihdam alanı oluşturması, dışa bağımlılığı ve dış ticaret açığını azaltmasının yanı sıra pek çok sektöre girdi sağlaması ile tetikleyici güce sahip lokomotif sektörlerin başında geliyor.

da paylaşıldı

emektar makina

analiz

Kentimizde makine sektörünün duayenlerinden Emektar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Serap Demirer sektörün bu yıl ki durumunu ve önümüzdeki yıldan beklentilerini Sibel Özdemir ile İş Dünyası‘na değerlendirdi.

‘SEKTÖRDE EN BÜYÜK PROBLEM ARTAN DÖVİZ FİYATLARI’

Makina sektörü, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizin sanayileşmesinin itici gücü ve gelecekte de ülkemizin gelişiminin temel taşı olmaya devam edecektir. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörde de sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Makine sektöründe maalesef en büyük problem artan döviz fiyatları. Yerli üretim makinalarımızın da imalatında kullanılan birçok malzeme döviz olarak alındığı için fiyatlar yükselmektedir. İthal ürünlerinde de artan navlun fiyatları makine maliyetlerine etki etmekte ve imalatçıların ihtiyaç duydukları imalat makinalarına sahip olmada zorlanmalarına sebep olmaktadır. Makine alımında imalatçılar finans sağlayabilmek için bankalara başvurmakta fakat artan faiz oranları imalatçının yeni makine yatırımı yapmasında önemli engel teşkil etmektedir.

emektar makine

‘İMALATÇILARA YÖNELİK FAİZ İNDİRİMİ UYGULAMASI BEKLİYORUZ’

Bu yıl şirketimizin büyümesini %25 olarak belirledik. İthalatını yaptığımız makine gurubunda ve yurtiçi makina yatırımda maalesef artan navlun fiyatları vergi yükü imalatçıyı zorlayacaktır. Bankaların imalatçılara yönelik faiz indirimi uygulamalarını bekliyoruz. Yakın tarihte imalatçı firmalarımız için teknoloji üreten ve dünyayla rekabet edebilecek projesi olanlara KOSGEB, Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK gibi kurumların destek vermesini bekliyoruz. İnanılmaz yetenekli ve dünyayla rekabet edebilecek imalatçı firmaların bu ülkede zor şartlarda ve tamamen kendi sermayeleri ile ürettiklerine şahidim. Bu gurur verici bir durumdur. Aynı zamanda yurtdışı firmalarımız ile her bir araya gelişimizde ülkemizin yabancı sermaye için çok iyi bir Pazar olduğunu, ülkemize yatırım yapmalarını söyleyerek gönüllü elçilik vazifesini de her fırsatta yerine getirmiş oluyoruz.

‘DIŞ TİCARETİMİZİ ARTIRMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ’

Her gecen gün değişen ve büyüyen bir yapı ile şirketimiz büyümekte ve gelişmektedir. Mühendislik ve proje firması olmaya doğru gitmeye başladık. En ekonomik şekilde, en doğru ürünü,  en hızlı şekilde üretmek için imalatçı firmalarımıza üretim prosesleri hazırlamaya başladık. Dış ticaretimizi arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Partnerlik anlaşmaları ve yurt dışı tedarik zincirini önümüzdeki yıllarda kurmayı hızlandıracağız.”

Sibel Özdemir ile İş Dünyası’na dair tüm röportajları buradan okuyabilirsiniz…

Yürüyüş yolu esnafı ‘mutlu son’ için gün sayıyor

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler