Bizi Takip Edin
->

Finans

Sinan Bayraktar: Tasarruf sahibi yatırımcı kararsız…

Finansal piyasalarda T.C. Merkez Bankası Başkan değişimi ile başlayan kur fırtınası, buna bağlı olarak da küresel piyasalardaki yukarı yönlü değişimlerin etkisi ile değerli madenlerdeki yükselmeler enflasyona karşı kendini korumak duygusu ile hareket eden yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor.

da paylaşıldı

sinan bayraktar

Aynı zamanda 29 Mart günü ABD piyasalarındaki hazine tahvillerindeki yukarı yönlü ve normal olmayan artışların da desteği ile kurlarda önemli oranda hareketler sağlamaktadır.

Bunların olası sonuçları sebep sonuç ilişkisi olsa da kısır düşüncelerle bunu yorumlamanın doğru olmayacağını belirtmek isterim.

Kurların bu denli artışına sadece sistemdeki bürokrat değişimi ile bakmanın yanlış olacağını, sorunun önemli ölçüde yapısal reformlardan kaynaklandığını artık biliyoruz.

Olayın aslına bakıldığından USD yükselmiyor, TL nin değer kaybı yaşanıyor.

Manzaranın bu yönde olması ve güven ortamının düşüklüğü kurların yükselme eğiliminde olması, altının değer kazanıp kaybetmesi yatırımcıları endişelenmeye devam etmektedir.

Ülkemizdeki yapısal kırılganlıkların devam etmesi, dış borcun milli gelire oranı %55 civarlarında olması, Merkez Bankasının varlıklarının ekside seyretmesi, her hâlükârda dövizin yukarı yönlü trendlerinin devam ediyor görüntüsünde olması yapılacak yatırımlarda dikkat etmeyi gerektirmektedir.

Özellikle küçük yatırımcının bu volatilite denilen değişimlerden olumsuz etkilenmemeleri için bekleme döneminde olması da kendi finansal yapılarını koruma açısından önemlidir.

Yapılacak olan en uygun hareketlerde gece sizi yataktan kaldıracak yatırımları yapmamak için,

Paranızın tamamı ile hiçbir yatırım  aracına girilmemeli,

Yükseldiğinde satacak kadar malınız, düştüğü zaman alacak kadar malınız olması,

Döviz ya da herhangi bir enstrümanda alım hedefinin, ya da satım hedefinin bulunması,

Önereceğimiz uygulamalardır.

Ayrıca bu saydığımız hareketlerde karar alırken kendinize ihanet etmeden uygulamak, yani yükselen değerlerinizi bozup, değer kaybettiği görülen yatırım araçlarından alım yaparak maliyetleri düşürmek en doğru hareket olarak görülmektedir.

Belirlenen enflasyonun % 15,6, halkın aklındaki enflasyonun % 30-40 değerlerinde olan bir yaşam alanında, kazançlıyım daha çok kazanırım diyen herkes kaybetmeye mahkum oluyor.

Şunu da unutmayın, bu değişimlerim muhakkak bir geri çekilme hareketleri yaşanabilecektir, ancak bir kez yapılan hatayı tekrarlamamak için kararlarınızı finansal okuryazarlık ile güçlendirerek, sosyal medya kanallarına bakıp panik yapmayarak ve likidite denilen nakit akımınızı yönetip hareket etmek en doğru yöntem olarak bilinmektedir.

Saygılarımla,

 

943 projeye teşvik öngörüldü

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler