Bizi Takip Edin
->

Dünya Ekonomisi

Şirketlerin üçte ikisi çalışan bulmada zorluk çekiyor

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede açık işlerde rekor sayılara ulaşılırken, şirketler kendilerine uygun yetenek bulmakta zorlandıklarını ifade ediyor. Manpower’ın araştırması işverenlerin yüzde 69’unun pozisyonları doldurmakta zorluk çektiğini gösterdi.

da paylaşıldı

işçi

Tüm dünyada işletmeler çalışan istihdam etmek istiyor ancak birçoğu çalışanları cezbetmek konusunda sorun yaşıyor. İstihdam danışmanlık şirketi Manpower’ın 43 ülkeden yaklaşık 45 bin işvereni kapsayan anketi işverenlerin yüzde 69’unun pozisyonları doldurmakta zorluk çektiğini gösterdi. Anketin kapsadığı tüm ülkelerdeki işletmeler, bu yılın sonu için, 2020 yılının son çeyreğine kıyasla daha güçlü istihdam görünümü öngördü. Avrupa ve Kuzey Amerika’dan 15 şirket, anketin başladığı 1962 yılından bu yana en yüksek istihdam niyeti bildiriminde bulundu.

YETENEK GELİŞTİRME FAALİYETLERİNE ÖNCELİK VERİLİYOR

Manpower CEO’su Jonas Prising, yaptığı açıklamada, “Devam eden yetenek açığı, birçok işletmenin, ekonomik toparlanmanın devam etmesi ile birlikte, çalışanları tutmaya ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerilerini eğitmeye öncelik verdikleri anlamına geliyor” dedi.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 40’ı, yetenekli çalışanları şirket bünyesine çekmek ve burada tutmak için eğitim ve yetenek geliştirme faaliyetleri sağladıklarını kaydetti. Benzer oranda katılımcı esnek iş planlaması sağladığını belirtirken, yaklaşık üçte birlik kısım ücret artışına gittiğini söyledi. Diğerleri ise prim verdiklerini ve izin sürelerini artırdıklarını ifade etti.

Bu uygulamalara ilişkin nedenler sektörlere göre değişiklik gösteriyor. Finans sektörü şirketleri büyük oranda eğitim, geliştirme ve esnek iş lokasyonları sağlarken, imalat sektörü genellikle ücret artırımını ve daha esnek çalışma zamanı sağlamayı tercih etmiş görünüyor.

Toyota’dan elektrikli araçlara vergi indirimine itiraz geldi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler