Bizi Takip Edin

İş Dünyası

Starbucks çalışanları büyük greve hazırlanıyor!

Starbucks çalışanları, sendika tarihinin en büyük grevine hazırlanıyor. Sendikalı Starbucks Corp. baristaları, şirketin örgütlenme kararı aldığı noktalarda adil müzakere yapmayı reddetmekle suçladığı için dev şirketi protesto etmeye kararlı.

da paylaşıldı

Starbucks

Starbucks Workers United sendikasına göre, yüzlerce işyerinde binlerce çalışan, Perşembe günü bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecek.

Grev, Starbucks’ın popüler bir promosyon etkinliği olan Kırmızı Bardak Günü’ne denk getirildi. Sendika, şirketin bu tür etkinlikler sırasında personel ve zamanlama gibi konularda adil müzakere yapmayı yasadışı şekilde reddettiğini iddia ediyor.

Starbucks ise gönderdiği bir e-postada, adil müzakere etmeyi reddeden tarafın sendika olduğunu belirtti. İki taraf arasında, çalışanların video konferansla toplantılara katılıp katılamayacağı gibi temel kurallar konusunda anlaşmazlık var. Kahve zinciri, sendikanın sözleşme görüşmeleri için aylar geçmesine rağmen bir araya gelmeyi kabul etmediğini iddia ederken, sendika ise Starbucks’ın işçi haklarına yönelik yasadışı ihlalleri kabul etmedikleri sürece görüşmeyi reddettiğini savunuyor.

Starbucks’tan yapılan açıklamada, “Workers United’ın bu hafta ABD’deki mağazalarımızın küçük bir bölümünde bir günlük eylem yapacağını kamuoyuna duyurduğunun farkındayız” denildi.

Workers United, yaklaşık iki yıl önce Buffalo, New York’ta başladığı örgütlenmeyle birlikte, Starbucks’ın ABD’deki yaklaşık 9 bin işletmesinden 350’den fazlasında seçimleri kazanarak önemli bir başarı elde etmişti. Ancak sendikanın yayılma hızı büyük ölçüde yavaşladı ve bu mağazalardan hiçbiri şirketle toplu iş sözleşmesi imzalama aşamasına gelemedi.

ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’nun bölge müdürleri, şirket aleyhine 100’den fazla şikayetle birlikte mağaza kapatma, aktivistleri işten çıkarma ve sendikanın örgütlendiği mağazalarda adil müzakere yapmayı reddetme gibi yasadışı sendika karşıtı taktikler uygulandığını belirtti. Kurum, sendikalaşan ilk iki mağazada şirketin ‘anlaşmaya varma niyeti olmadan pazarlık yaptığını’ iddia etti.

Grevdeki işçiler, 16 Kasım’da sendikasız kafeleri ziyaret ederek diğer baristalarla çabalarına katılmalarını sağlamak için görüşmeyi planlıyor.

İşte yabancıların en çok alım yaptığı 5 hisse

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler