Bizi Takip Edin
->

Türkiye Ekonomisi

TCMB yabancı para zorunlu karşılık oranlarını yükseltti

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile döviz cinsi yükümlülükler için zorunlu karşılık oranları artırıldı

da paylaşıldı

merkez bankası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Döviz hesapları için uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. 15 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık artırım yapıldı.

Tebliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle zorunlu karşılık oranları vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için yüzde 23’e yükseldi. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesaplarında zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17 oldu.

TCMB TEMMUZ’DA DA HAMLE YAPMIŞTI

TCMB, 1 Temmuz’da Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranını yüzde 20’den yüzde 10’a düşürmüş, döviz cinsinden mevduat ve katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranlarını da tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırmıştı. Bu kararla TCMB’nin döviz cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 2,7 milyar dolar tutarında artması öngörülmüştü.

döviz hesapları

TOPLAM REZERVLER 119 MİLYAR DOLARI AŞTI

Son dönemde TCMB’nin rezervlerinde swap anlaşmaları ve IMF’den gelen özel çekim hakkı katkısıyla yükseliş izlenmişti.

3 Eylül haftası itibariyle toplam rezervler 119,2 milyar dolara yükselirken, brüt döviz rezervleri de 78 milyar dolara çıkmıştı.

Bununla birlikte bankalardaki döviz mevduatlarındaki yükseliş de devam etti. 3 Eylül haftası itibariyle döviz mevduatları 1,9 milyar dolar artarak 238,2 milyar dolara yükseldi. Böylelikle döviz mevduatlarında yeni rekor kırıldı.

Altın fiyatlarında tırmanış başladı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler