Bizi Takip Edin
->

Türkiye Ekonomisi

TCMB, yaz aylarında enflasyonda oynaklık bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasa beklentilere paralel olarak faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutarken, daha önce metne eklenen sıkı duruş vurgusunu korudu. Karar metninde enflasyona ilişkin değerlendirmeler öne çıktı. Metinde yaz aylarında enflasyonda oynaklık görülebileceğine dikkat çekildi.

da paylaşıldı

merkez bankası

Merkez Bankası politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde enflasyona ilişkin değerlendirmeler öne çıktı. Metinde son dönemde ithalat fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışların yanı sıra, talep koşulları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları, açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda oynaklık görülebileceğine dikkat çekildi. Bu oynaklık ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği vurgulandı.

PARA POLİTİKASINA İLİŞKİN MESAJLAR DEĞİŞMEDİ

Metinde para politikasına ilişkin önceki toplantılarda verilen mesajların değişmediği görüldü. Son karar metninde parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin gözlendiği vurgulandı. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği mesajı yinelendi. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edileceği mesajı da yenilendi.

“AŞILAMA İKTİSADİ FAALİYETE DENGELİ BİLEŞİM SAĞLAYACAK”

Temmuz toplantısı metninde bir önceki metinden farklı olarak aşılamanın etkilerine de değinildi. Metinde konuyla ilgili olarak, “Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler ve turizm sektörlerinin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

“MAKROİHTİYATİ TEDBİRLERİN ETKİLERİ KREDİLERDE İZLENECEK”

Yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyrettiğini belirten Merkez Bankası ikinci çeyrekte, salgın kısıtlamalarına ve finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak iç talebin bir miktar ivme kaybettiğini, dış talebin ise gücünü koruduğunu söyledi. Ticari kredilerin ılımlı bir seyir izlediği metinde vurgulanırken son dönemde açılma ve ertelenmiş talebe bağlı olarak artış gösteren bireysel kredi kullanımında ise, alınan makroihtiyati tedbirlerin etkilerinin izleneceği ifade edildi.

“YILIN GERİ KALANINDA CARİ FAZLA BEKLENİYOR”

Metinde cari dengeye ilişkin iyimser beklentiler dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak “Olumlu dış talep koşulları ve uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesi beklenmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

YÜKSELEN KÜRESEL ENFLASYON VURGUSU

Karar metninde yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerine de değinildi. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde aşılamanın hızlanmasının küresel ekonomide toparlanma sürecini desteklediği belirtilirken bununla birlikte, aşılama programlarında ilerleme kaydeden ekonomilerin kısıtlamaları hafifleterek iktisadi faaliyette daha güçlü bir performans sergilediği ifade edildi. TCMB’ye göre küresel talepteki hızlı toparlanma, emtia fiyatlarındaki artış eğilimi, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açarken yükselen küresel enflasyon ve enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini koruyor.

Otobüs ücretlerine tavan fiyat getirildi, sektör isyan etti

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler