Bizi Takip Edin
->

Sektör

“Tedarik zincirindeki kaos çok sürmeyecek”

Otomotiv fabrikaları çip kriziyle boğuşurken, Nissan’ın tedarikçisi Jatco, tedarik zincirindeki kaos ortamının fazla sürmeyeceği açıklamasında bulundu.

da paylaşıldı

otomotiv

Çoğunluk hissesi Japon Nissan Motor Co.’ya ait otomobil parça üreticisi Jatco Ltd., sektörde aksaklıklara yol açan tedarik zinciri sorunlarının çok uzun sürmeyeceğini ve otomotiv üreticilerinin bu mali yılda yeniden üretimi artırabileceklerini kaydetti.

Jatco CEO’su Teruaki Nakatsuka, Bloomberg’e verdiği mülakatta, “Otomotiv üreticileri yılın bu yarısının ilerleyen dönemlerinde muhakkak ki toparlanacak,” dedi ve içinde bulunduğumuz dönemde pandemiden ve küresel yarı iletken darlığından kaynaklanan tedarik zinciri zorluklarının “beklentilerinin tümünün ötesinde” ve “biraz mücbir sebep gibi” olduğunu sözlerine ekledi.

Nakatsuka, “Bazı ülkeler toparlanma yolunda. Otomobiller için talep var ve elektrifikasyon gibi bazı gelişmelerin olduğunu görüyoruz,” dedi. Jatco CEO’su çip krizinin depremler, tayfunlar ve seller gibi geçmişteki olaylardan daha fazla etkilediğini sözlerine ekledi. Sektörün bazı yukarı yönlü faktörlere sahip olduğunu, ancak son tedarik sorunun büyük olduğunu söyleyen Nakatsuka, “Tüm yapabileceğimiz temel adımları atmak ve yakın iletişimde bulunmak” dedi.

Mitsubishi Motors Corp. ve Suzuki Motor Corp.’un da hisse sahibi olduğu Jatco, oto üreticilerine şanzıman tedarik ediyor. Parçaların bazıları, sanayi üretiminin koronavirüs salgınından önemli darbeler aldığı Malezya ve Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde üretiliyor. Nissan geçen ay ABD’de Tennessee’deki tesisinde üretim hattını Malezya’daki tedarikçinin kapanmasından dolayı geçici olarak durdurmuş ve şirket CEO’su Makoto Uchida, bu çeyreğin “çok zor geçeceği” uyarısında bulunmuştu.

Japon oto devi Nissan’ın küresel üretimi geçen yıl yüzde 27 azalarak 3,6 milyon araca düşerken, Jatco’nun faaliyet kârı Mart sonunda biten mali yılda yüzde 34 düşerek 18,6 milyar yene (169 milyon dolar) indi. Diğer tarafta, Toyota Motor Corp., Kovid-19 ve bunun tedarikçiler üzerindeki etkilerinden dolayı üretimi yüzde 40 azalttıklarını kaydetti. Daha küçük üreticiler de bu sorunlardan olumsuz etkilendi. Suzuki Eylül ayında Japonya’daki fabrikalarında faaliyeti birkaç gün için durdururken, Mazda Motor Corp. Tayland ve Meksika’daki fabrikalarında üretimi askıya alıyor.

otomobil

SON ARA HABERİ GENERAL MOTORS’DAN GELMİŞTİ

Çip tedarikinde yaşanan sıkıntılar dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticilerini etkilemeye devam ediyor. General Motors, çip krizi nedeniyle bu ay Kuzey Amerika’daki çoğu fabrikasında üretimi azaltacağını duyurdu. Şirketin kamyon ve SUV segmentindeki araçlarının üretimi bu durumdan etkileneceği ifade edildi.

araba

ÇİP KRİZİ BİRÇOK OTOMOBİL FİRMASININ SATIŞLARINI DÜŞÜRDÜ

Kovid-19 salgını sürecinde otomotivde başlayarak elektronik gibi sektörlere sıçrayan küresel çip tedariki sorunu üretimde aksamalara neden oluyor. ABD’nin büyük otomobil üreticilerinden Ford Motor da bu hafta yaptığı açıklamada, çip sıkıntısı nedeniyle önümüzdeki hafta kamyon üretiminde kesintiye gideceğini açıklamıştı. Ford’un satışları, çip tedarikinde küresel çapta yaşanan sorun nedeniyle ağustosta geçen yıla kıyasla yüzde 33,1’lik düşüş gösterdi.

Toyota Motor Corp da geçen ay yaptığı açıklamada Eylül ayında küresel üretimini önceki üretim planına göre yüzde 40 azaltacağını duyurmuştu. Danışmanlık firması AlixPartners’a göre, çip sorunun 2021’de küresel otomotiv endüstrisinin gelirinde 110 milyar dolarlık kayba neden olması bekleniyor. IHS Markit ise yarı iletken kısıtının gelecek yıla da sarkabileceği tahmininde bulundu.

Çimento fiyatlarındaki fahiş artış isyan ettirdi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler